10 cách nấu cháo trứng đơn giản mà thơm ngon, bổ dưỡng

Rate this post

Mục lục ẩn

1. Si të gatuajmë qull me vezë me kungull dhe djathë për bebe

1.1. Përbërës

 • Oriz
 • Kungull i kuq
 • Vezë
 • Djath i lopës duke qeshur
 • Mjetet: avullore, blender….

1.2. Si të gatuajmë qull veze me kungull, djathë ushqyes për bebe

 • Qëroni kungullin, lani dhe prisni në copa të vogla, vendoseni në një kullesë dhe ziejini në zjarr të fortë për 5 minuta. Kur kungulli të jetë i butë, nxirreni dhe grijeni.

Këshillë: Për të qëruar shpejt kungujt, mund ta prisni fillimisht në copa të vogla dhe më pas të filloni të qëroni.

 • Vendosni orizin dhe ujin në tenxhere dhe më pas zieni qullën në zjarr mesatar për 15-20 minuta. Mos harroni të përzieni mirë për të shmangur djegien e qullës. Kur qulli të jetë i butë, shtoni kungullin e grirë, përzieni mirë, mbulojeni dhe gatuajeni edhe për 2 minuta të tjera.
Qull me vezë me kungull djathi
Qulli i shijshëm dhe kremoz i vezës së kungujve me djathë është shumë i popullarizuar tek fëmijët. Foto: Internet
 • Fillimisht ndani dhe mbani të verdhën e vezës. Më pas, shtoni të verdhat e vezëve në qull dhe përzieni mirë. Kur vezët të jenë shkrirë, shtoni djathin dhe vazhdoni të trazoni të gjithë përbërësit derisa të përzihen mirë. Qull kungull kur kombinohet me djathë dhe vezë do të ketë një aromë shumë karakteristike të ëmbël dhe ushqyese. Mos harroni të ushqeni fëmijën tuaj me qull ndërsa është ende i nxehtë për të ndjerë shije të plotë.

2. Si të gatuaj qull me vezë rosë

2.1. Receta për qull me vezë rosë

2.1.1. Përbërës

 • Balut
 • Oriz
 • Xhenxhefil i prerë në feta
 • Qepë
 • Salce peshku
 • Erëzat: sheqer, erëza, glutamat monosodium, piper

2.1.2. Si të gatuaj qull me vezë rosë

 • Vendosni orizin në tenxhere, lani dhe derdhni 500 ml ujë në të. Në veri në sobë, gatuajeni për 20 minuta derisa orizi të jetë gatuar dhe i butë.
 • Vendosni vezët e rosës në qull të bardhë që të gatuhen. Më pas shtoni 1 lugë gjelle erëza, 1 lugë çaji MSG, 2 lugë çaji sheqer, 1 lugë gjelle salcë peshku dhe preni xhenxhefilin. Spërkateni sipas shijes, më pas fikeni zjarrin. Kur hani, mund të shtoni qepë, cilantro dhe xhenxhefil sipër për të përmirësuar shijen.
 • Qulli ka një aromë tërheqëse, ëmbëlsinë e vezëve të rosës, e kombinuar me aromën e ngrohtë të xhenxhefilit. Me siguri do ta bëjë të ftohtin shumë më të ngrohtë.
Tham Khảo Thêm:  Bảng tỷ giá Bảng Anh mới nhất ngày hôm nay
qull rosë
Qull me vezë rosë përmban shumë lëndë ushqyese, të përshtatshme që të sëmurët të kujdesen për shëndetin e tyre. Foto: Internet

2.2. Si të gatuaj qull me vezë rosë me mish të grirë

2.2.1. Përbërës

 • Balut
 • Oriz
 • Mish i grirë
 • Kërpudha kashte, qepë e skuqur, hudhër të grirë
 • Qepë vjollce, qepë, gjethe laksa
 • Vaj perle, vaj gatimi
 • Erëzat: sheqer, kripë, glutamat monosodium, erëza, piper

2.2.2. Si të bëni qull me vezë rosë me mish të grirë

 • Kërpudhat e kashtës i presin pjesët e zeza dhe të dëmtuara, i lajnë, i nxjerrin dhe i kullojnë. Merrni qepën e purpurt dhe e prisni imët. Marule zgjidhni gjethet, lani dhe prisni në copa të vogla. Qëroni qepën, lani dhe prisni hollë. Vezët e rosës lahen dhe zihen për 15 minuta. Pasi vezët të jenë ftohur, qëroni secilën vezë dhe vendoseni në një pjatë të veçantë.
 • Për të marinuar mishin e grirë, shtoni 1 lugë çaji salcë goca deti, 1 lugë çaji erëza, 1 lugë çaji MSG, 1 lugë çaji piper të bluar, 1 lugë çaji sheqer, 1 lugë çaji kripë, 1 lugë çaji kripë, hudhër të grirë, 1 lugë gjelle shallot të grirë . Përziejini mirë për të mbushur mishin me erëza dhe marinoni për 5 minuta.
 • Nxehni një tigan dhe shtoni 2 lugë vaj gatimi, ngrohni dhe shtoni mishin. I trazojmë mirë derisa mishi të piqet në mënyrë të barabartë, më pas shtojmë kërpudhat me kashtë dhe i përziejmë derisa kërpudhat të jenë gatuar në mënyrë të barabartë.
 • Shtoni orizin dhe ujin dhe gatuajeni në zjarr të ulët. Pasi farat e tiganit zgjerohen dhe trashen në mënyrë të barabartë, shtoni pjesën tjetër të qepës së kuqe. Gatuani edhe 5 minuta të tjera, më pas shtoni kërpudhat dhe mishin e kaurdisur, përzieni butësisht në mënyrë që mishi dhe kërpudhat të zhyten në qull.
 • Shtoni 1 lugë çaji sheqer guri, 1 lugë çaji erëza, 1 lugë çaji MSG dhe një lugë çaji kripë. Gatuani edhe 10 minuta që qulli të thithë shijen, më pas shtoni vezët e rosës të qëruara dhe fikni zjarrin.
 • Qull nuk është shumë i shkrifët, ruan një ëmbëlsi të pasur dhe nuk është i peshkut. Kombinuar me kërpudha dhe mish të bluar për një qull të shijshëm dhe ushqyes.
Qull me vezë rosë, kërpudha, mish të grirë
Kombinoni qull me vezë rosash, kërpudha, mish të grirë për të krijuar një shije të pasur kundër mërzisë. Foto: Internet

3. Udhëzime për gatimin e qullit të vezëve të kripura të rosës

3.1. Përbërës

 • Oriz ngjitës, oriz ngjitës
 • Vezë e kripur e rosës
 • Kripë

3.2. Udhëzime se si të gatuaj qull me vezë rosë të kripur

 • Bleni vezë të kripura të rosës, lajini me ujë dhe më pas kullojini. Vendosni oriz të thjeshtë, oriz ngjitës, thitheni për 6-8 orë derisa të jetë i butë dhe më pas kullojeni.
 • Vendosni orizin e larë në një tenxhere me 1,5 litër ujë, 1 lugë çaji kripë dhe lëreni të vlojë. Kur qulli të ketë vluar, ulni zjarrin në minimum, gatuajeni derisa farat e qullës të zgjerohen.
 • Kur qulli në tenxhere është zgjeruar, vendosni vezët dhe i zieni për 7 deri në 10 minuta të tjera derisa vezët të jenë gatuar. Më pas e nxirrni, e lani sërish dhe e lini të ftohet.
 • Me një thikë e prisni përgjysmë vezën e kripur dhe më pas ia shtoni qullës, mund ta shijoni menjëherë.
qull me vezë të kripur
Qull i gatuar me vezë të kripura të rosës do të jetë i kripur, aromatik dhe yndyror. Foto: Internet

4. Si të gatuajmë qull me vezë North Thao që pacientët të shërohen së shpejti

4.1. Përbërës

 • Oriz
 • Vezët e rosës bimore veriore
 • Mish i grirë
 • Xhenxhefil, qepë dhe qepë
 • Erëza: kripë, piper, salcë peshku

4.2. Si të gatuajmë qull me vezë për njerëzit e sëmurë

 • Mishi i grirë dhe më pas marinohet me salcë peshku, piper, qepë dhe qepë të grirë. Xhenxhefil i freskët i qëruar, i larë, i prerë në feta të vogla dhe të holla. Vezë të fërguara, të qëruara dhe të prera në copa të vogla. Qepët e lara, të prera në copa të vogla.
 • Lani orizin dhe më pas shtoni ujë për të gatuar. Kur qulli të jetë zier, shtoni mishin e grirë, vezët dhe xhenxhefilin dhe përzieni derisa të gatuhet. Më pas shtoni pak kripë për shije, më pas fikni zjarrin. Qull i shijshëm. Kur hani pak më shumë qepë jeshile dhe piper, do të jetë e mrekullueshme.
Qull i vezës së rosës Bac Thao për të sëmurët
Qull i vezës së rosës Bac Thao për njerëzit e sëmurë që të rikuperojnë shpejt forcën e tyre. Foto: Internet

5. Si të gatuaj qull kaprolli i krapit

5.1. Përbërësit e përgatitjes

 • Kaprolli i krapit të freskët
 • Oriz ngjitës, oriz ngjitës
 • Fasule jeshile
 • Perime kopër, qepë të njoma, qepë të thata
 • Erëza erëza
Tham Khảo Thêm:  Thịt cốt lết làm gì ngon? Tổng hợp 15 món ngon từ thịt cốt lết dễ làm

5.2. Si të gatuaj qull kaprolli i krapit

 • Kaprolli i krapit laget me pak kripë të holluar, lahet dhe kullohet. Qepë vjollce e grirë. Kopër dhe qepë të grira hollë. Lahen orizi ngjitës, orizi i thjeshtë dhe bishtaja.
 • Gatuani orizin ngjitës dhe orizin ngjitës derisa të kthehet në qull, më pas vazhdoni të shtoni bishtajat.
 • Në një tigan tjetër skuqim qepën e kuqe me pak vaj dhe i përziejmë vezët e krapit. Më pas përdorni shkopinj ose një lugë për të rrahur havjarin.
 • Pasi qulli të jetë zbutur, shtoni vezët e peshkut të rrahura. Më pas rregulloni erëzat sipas shijes.
 • Pas rreth 2-3 minutash pasi keni shtuar vezët, fikni zjarrin dhe vendosni qullën në një enë. Shtoni qepët dhe koprën. Sepse havjari do të jetë peshku, kështu që kur ta hani të ngrohtë, do të jetë më i shijshëm dhe jo i peshkut.
si të gatuaj qull kaprolli i krapit
Qull i kaprollit të krapit është edhe i shijshëm dhe ka një aromë të fortë pa qenë peshku. Foto: Internet

5.3. Gjërat që duhen mbajtur parasysh kur përpunoni havjar pa peshk

 • Duhet të hani havjar kur të jetë gatuar. Sepse vezët e papërpunuara mund të shkaktojnë dispepsi.
 • Jo të gjitha llojet e havjarit mund të përpunohen. Pra, duhet të shmangni përdorimin e kaprolit të peshkut ose organeve të peshkut pufer, peshkaqenit… për të shmangur helmimin nga ushqimi.
 • Gjatë përpunimit të havjarit, nuk duhet të përzieni shumë sepse vezët do të shtypen, duke mos garantuar shijen karakteristike.
 • Përdorni limon ose uthull kur përgatiteni për të hequr erën e peshkut të vezëve të peshkut. Mund të shtoni edhe verë të bardhë gjatë marinimit për ta bërë gjellën më tërheqëse.
kaprolli i përgatitur i peshkut
Havjar duhet të përpunohet me kujdes për të hequr erën e peshkut dhe të mos thyhet. Foto: Internet

6. Disa mënyra për të gatuar qull me vezë për të ngrënë foshnjat duke u shkëputur nga gjiri

6.1. Udhëzime për gatimin e qullit me vezë me spinaq për foshnjat 6 muajshe

Përbërës

 • 1 filxhan qull i bardhë
 • 50 gram spinaq (gjethe dhe i larë, i kulluar)
 • 1 vezë të freskët pule
 • 1 lugë çaji vaj ulliri ekstra i virgjër

Duke bërë

 • Pritini spinaqin. Në varësi të moshës së foshnjës, mund të bëni pure perimet para se të gatuani qull, nëse është e nevojshme.
 • Hidhni një filxhan qull të bardhë në një tenxhere të vogël, lëreni të ziejë. Shtoni rreth 1 lugë gjelle ujë të filtruar për të zier pak qullën. Vendosni spinaqin në një tenxhere me qull, përzieni në zjarr të ulët për disa minuta.
 • Thyejmë vezët në tenxheren e qullit, përziejmë mirë. E ziejme qullin edhe per 2-3 minuta derisa vezet dhe perimet te perzihen me qullin dhe me pas fikim zjarrin.
 • Hidhni qullën e vezës së spinaqit në një tas, hidhni vaj ulliri sipër, prisni që nxehtësia të ftohet dhe më pas praktikoni ushqyerjen e foshnjës.
Qull me vezë spinaqi për fëmijën 6 muajsh për të ngrënë ushqim të fortë
Qull tërheqës me vezë spinaqi për fëmijën 6 muajsh për të ngrënë ushqim të fortë. Foto: Internet

6.2. Si të gatuajmë qull me vezë me fasule të kuqe dhe kajotë për ushqimin e bebeve

Përbërës

 • 1 filxhan qull i bardhë i gatuar
 • 30 gram fasule të kuqe
 • 30 gram kajotë
 • 1 vezë pule e freskët (e zier, e qëruar, e ndarë nga e verdha)
 • 1/3 lugë vaj ulliri ekstra të virgjër

Duke bërë

 • Lani fasulet e kuqe, vendosini në një enë me ujë të pastër, ziejini për të paktën 3 orë. Me kajotë, qëroni dhe prisni në copa të vogla për ta ngrënë. Lani kajotën, kullojeni ujin, më pas ziejini me avull, lëreni mënjanë.
fasule të kuqe turshi
Thithni fasulet e kuqe në ujë për disa orë që të zbuten. Foto: Internet
 • Të verdhat e vezëve të ziera i vendosim në një tas të vogël dhe i bëjmë pure.
 • Hidhni në një tenxhere fasulet e kuqe të njomura dhe të lara, shtoni 400 ml ujë të filtruar. Zieni ujin në një tenxhere, më pas kthejeni zjarrin në mesatare dhe ziejini fasulet e kuqe derisa të zbuten, më pas fikeni zjarrin dhe lëreni të ftohet.
 • Hidhni fasulet e kuqe, 1/2 pjesë të lëngut të fasules së kuqe dhe kajotën në një blender, bëjeni pure. Më pas, sitini përzierjen e përzier derisa të jetë homogjene.
 • Hidhni qullin dhe lëngun e mbetur të fasules së kuqe në një tenxhere të vogël, përzieni mirë dhe lëreni të ziejë lehtë. Më pas, vendosni pastën e përzier të fasules në tenxhere, përzieni mirë që të përzihet me qullën. Gatuani për rreth 5-7 minuta që qulli të trashet dhe më pas fikeni sobën.
 • Hidhni qullin e vezës së fasules së kuqe, kajotën në një tas, spërkatni me vaj ulliri, prisni që të ftohet dhe më pas grijeni që fëmija ta hajë.
Tham Khảo Thêm:  Kĩ năng quản lý trường mầm non hiệu quả
Si të gatuajmë qull me fasule të kuqe me kajotë për të ngrënë foshnjat
Qull me vezë me fasule të kuqe të gatuar me kajotë yndyrore, duke siguruar ushqim për të ngrënë foshnjat duke u shkëputur nga gjiri. Foto: Internet

6.3. Si të gatuajmë qull të shijshëm dhe të çuditshëm me patate të ëmbël vjollce me vezë pule

Përbërës

 • 1/4 filxhan oriz ngjitës
 • 1/4 filxhan oriz të thjeshtë
 • 2 patate të ëmbla vjollcë
 • 1 vezë pule
 • 200 ml qumësht soje i ëmbëlsuar
 • 1 majë kripë

Duke bërë

 • Lani orizin ngjitës, orizin e thjeshtë, më pas vendoseni në një tas me ujë të pastër, zhyteni për të paktën 2 orë. Më pas, në tenxhere hidhni 2 lloje oriz dhe 500 ml ujë të filtruar, shtoni 1 lugë çaji kripë, ziejini në zjarr mesatar (pa kapak) për rreth 10 minuta derisa të zihet në qull.
 • Zieni patatet e ëmbla ngjyrë vjollce derisa të zbuten, më pas qëroni. Pritini pataten e ëmbël në copa të vogla, vendoseni në një tas mesatar, grijeni me pirun.
 • Vendosni patatet e ëmbla në tenxheren e qullit, përziejini për rreth 5 minuta në nxehtësi mesatare. Kur qulli të jetë përzier dhe të trashet sipas shijes, thyejmë vezët në tenxhere, i trazojmë mirë. Shtoni qumështin e sojës në tenxhere, lëreni të ziejë lehtë dhe më pas fikni zjarrin.
 • Hidhni qullën e purpurt të vezës së patates së ëmbël në një tas, prisni që të ftohet dhe më pas grijeni që fëmija ta hajë.
Qull me vezë pule me patate të ëmbël vjollcë për të ngrënë foshnjat
Qull i çuditshëm me patate të ëmbël ngjyrë vjollce për të ngrënë foshnjat. Foto: Internet

6.4. Recetë për të gatuar qull me vezë me shije pjepri për të ngrënë foshnjat

Përbërës

 • 1 vezë të freskët (të zier, të qëruar, të verdhë të ndarë dhe të grimcuar)
 • 60 gram qull të papërpunuar
 • 30 gram shije pjepri
 • 1 majë pluhur qepe
 • 5 ml vaj arre (ose vaj ulliri/vaj gac)

Duke bërë

 • Paguri qërohet, hiqet zorrët dhe pritet në copa të vogla. Shtoni shijen e pjeprit me qull të trashë, 1 lugë gjelle ujë të filtruar, bëjeni pure imët.
 • Hedhim masën e qullës së pjeprit në tenxhere, shtojmë rreth 300 ml ujë të filtruar, e lëmë të vlojë. Kur qulli të jetë gatuar dhe të trashet, fikni sobën.
 • Hidhni qullën në një tas, spërkatni sipër të verdhën e vezës së zier, më pas spërkatni me vaj arre. Prisni që qulli të ftohet dhe më pas ushqeni fëmijën!
qull me vezë pule me pjepër për bebe
Herë pas here, ndryshoni shijen me qull me vezë pule me pjepër për fëmijën tuaj! Foto: Internet

7. Këshilla për të gatuar qull të bardhë të shijshëm dhe të butë

 • Për ta bërë qullën më të butë dhe më të shijshëm, duhet të kaloni rreth 2 orë duke e lagur orizin përpara se ta gatuani. Përveç njomjes së orizit, mund ta lani orizin dhe më pas ta kulloni. Më pas e vendosim në tigan dhe e pjekim në mënyrë të barabartë në zjarr të ulët derisa orizi të marrë ngjyrë të artë, më pas filloni të gatuani. Orizi i pjekur do të ndihmojë qullën të lulëzojë në mënyrë të barabartë, më të bukur dhe të shijshme.
 • Që qulli të ketë butësinë e përsosur dhe të mos jetë shumë i trashë apo shumë i hollë, mund të përdorni një raport 1:4 oriz dhe ujë. Gjatë procesit të gatimit, duhet të përzieni qullën në mënyrë të barabartë të paktën një herë në 10 minuta në nxehtësi mesatare, përndryshe orizi do të vendoset në fund dhe do të bëjë që qulli të digjet.
 • Ju mund të përdorni oriz ngjitës të përzier me oriz të thjeshtë për ta bërë qullin të butë, të shijshëm dhe jo të mërzitshëm kur hahet.
si të gatuaj qull të shijshëm të bardhë
Rekomandohet të gatuani qull të përzier me oriz ngjitës dhe oriz të thjeshtë për t’i bërë farat të buta, të njëtrajtshme dhe të shijshme. Foto: Internet

Qull me vezë është një pjatë jashtëzakonisht ushqyese, e lehtë për t’u përgatitur dhe e shpejtë dhe kompakte për t’u përgatitur. Kjo është një pjatë e shijshme për të ndihmuar në plotësimin e kalciumit, vitaminës A, hekurit etj., gjë që është shumë e mirë për organizmin, veçanërisht për fëmijët. Më sipër janë 10 mënyra të thjeshta për të gatuar qull me vezë në shtëpi, ju mund të tregoni plotësisht talentin tuaj që familja juaj ta shijojë. Çfarë po prisni, le të fillojmë menjëherë!

Bich Tuyen

Hy vọng thông qua bài viết 10 cách nấu cháo trứng đơn giản mà thơm ngon, bổ dưỡng Cakhia TV trang web trực tiếp bóng đá miễn phí sẽ giúp ích được quý bạn đọc.

Related Posts

Trung thực là gì? Biểu hiện và các ý nghĩa của lòng trung thực?

Trung thực là một trong những phẩm chất tốt đẹp của công dân. Ngay từ nhỏ, đứa trẻ nào cũng được rèn luyện tính trung thực, vậy…

Digipack là gì? Digipack CD là gì? Các loại Digipack? Chọn CD

Thuật ngữ “Digipak” là một thuật ngữ chuyên môn liên quan đến CD, nhưng không phổ biến lắm.Digipak là gì? Các loại Digipak? Chọn CD Digipak hay…

Cách chuyển đổi ảnh từ Picasa sang Google Drive

Chuyển ảnh từ Picasa sang Google Drive là điều cần thiết khi người dùng muốn sao lưu ảnh, video và tài liệu quan trọng. Để hiểu rõ…

Mỹ Tâm là ai? Tiểu sử, sự nghiệp, đời tư, tình cảm của nữ ca sĩ

Cùng trường THPT Lê Hồng Phong tìm hiểu xem Mỹ Tâm là ai? Tiểu sử, sự nghiệp, đời tư, tình yêu của ca sĩ Tâm của tôi…

Ý nghĩa nhan đề Mây và sóng của Ta-go ngắn gọn, hay

Đề bài: Trình bày suy nghĩ của anh/chị về ý nghĩa nhan đề văn bản “Mây và sóng” của Tago. Ý nghĩa nhan đề Mây và Sóng…

Authentic là gì? So sánh hàng auth, fake và hàng replica

Xác thực là gì? Thế nào là hàng chuẩn chính hãng? Nó có giống với thẩm quyền không? Trong thời đại công nghệ phát triển nhanh chóng…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *