5 cách làm chả lụa chay thơm ngon, đơn giản, dễ làm tại nhà

Rate this post

Për t’i kthyer copat e tofu në një pjatë vegjetariane nuk është aq e vështirë sa mendojnë shumë vegjetarianë. Duke ju treguar 5 mënyra për t’i bërë rrotullat vegjetariane të kenë një pjatë të shijshme me role vegjetariane menjëherë.

Kthejini copat e ky tofu, kërpudhat abalone ose bishtajat në një pjatë shumë të thjeshtë me salsiçe vegjetariane. Provoni tani 5 mënyra për të bërë sallam të shijshëm vegjetarian.

1 Si të bëni sallam vegjetarian me tofu të freskët

Përgatitni 10 minuta Procesi 60 minuta Me qellim qe 2-3 persona

Përbërësit për të bërë sallam vegjetarian me tofu të freskët

Këshillë e mirë: Sodën e bukës mund ta gjeni lehtësisht në dyqane ushqimore, supermarkete ose në Bach Khoa XANH.

Si të bëni sallam vegjetarian me tofu të freskët

Hapi 1 Përgatitni përbërësit

Materialet e procesit

Ju sillni 200 g tofu të njomur në ujë derisa të zbuten, më pas përdorni gërshërë për të prerë skajet e forta. Më pas, vendosni në sobë një tenxhere me ujë, prisni që uji të vlojë, më pas vendosni në tenxhere 1/2 lugë çaji sodë buke dhe vendosni ky tofu në të. Ziejeni rreth 3 minuta Më pas e nxjerrim dhe e vendosim në një kosh që të kullojë.

Pasi të jetë zier, mund të përdorni duart tuaja Shtrydhni ujin Ose përdorni një objekt të rëndë për të shtypur poshtë për të kulluar ujin dhe më pas priteni në copa të vogla. Marinojini me erëza duke përfshirë: 1/3 lugë çaji kripë, 1/2 lugë çaji piper dhe 1/2 lugë çaji sheqer.

Hapi 2 Zieni tofu

Ziejeni tofu ky

Para se të vendosni tofu në valë, duhet të merrni gjethet e bananes dhe të vendosni tofu E paketuar si një tortë tetmë pas vendoseni në tenxhere Ziejeni rreth 30-40 minuta nuk është i pjekur.

Hapi 3 Produkti i përfunduar

Produkti i përfunduar i sallamit vegjetarian me tofu të freskët duket shumë tërheqës. Kur ta provoni, do ta ndjeni Rollat ​​krokante të pranverës të kombinuara me erëza janë të kalitura sipas shijes. Mund të skuqeni ose të zieni për ta ngrënë me oriz të nxehtë, është e shijshme!

Produkti i përfunduar i rrotullave vegjetariane të bëra me tofu kyProdukti i përfunduar i rrotullave vegjetariane të bëra me tofu të freskët

2 Si të bëni sallam vegjetarian me tofu të thatë

Si të bëni sallam vegjetarian me tofu të thatë

Përgatitni 20 minuta Procesi 75 minuta Me qellim qe 4-5 persona

Përbërësit për të bërë sallam vegjetarian me tofu të thatë

Këshilla për zgjedhjen e tofu të thatë: Duhet të zgjidhni tofu të tharë me copa të paprekura, jo të thyera, ngjyrë të verdhë natyrale të çelur dhe pak të kthjellët. Nëse tofu është i turbullt, mund të jetë bërë pluhur. Absolutisht mos zgjidhni tofu që ka një erë të çuditshme ose është i mykur sepse mund të jetë i dëmshëm për shëndetin.

Tham Khảo Thêm:  Lời bài hát Lấy chồng sớm làm gì - HuyR ft. Tuấn Cry

Përbërësit për të bërë sallam vegjetarian me tofu të thatëPërbërësit për të bërë sallam vegjetarian me tofu të thatë

Si të bëni sallam vegjetarian me tofu të thatë

Hapi 1 Përgatitni përbërësit

Pasi të keni blerë tofu, ju Zhyteni në ujë për rreth 15 minuta zbuten dhe kullohen. Më pas, përdorni gërshërë për të lëmuar ose përdorur duart tuaja Pritini tofu në copa të vogla.

Për djegësin ju vetëm duhet të lani dhe hiqni kërcellin. Sa i përket gjetheve të bananes, i thani pak, më pas i fshini me një peshqir të pastër dhe i prisni ose i grini në copa.

Materialet e procesitMaterialet e procesit

Hapi 2 Marinoni Tofu

E vendosni në një tas me tofu ky 2 lugë hudhër të skuqur, 2 lugë sheqer, 2 lugë MSG, 1 lugë gjelle kripë më pas përzieni mirë dhe Marinojini për rreth 30 minuta.

Tofu ky i marinuarTofu ky i marinuar

Hapi 3 Skuqni Tofu-n

Pasi tofu ka thithur erëzat, ju Vendoseni në një tigan dhe gatuajeni në zjarr mesatar derisa tofu të jetë gatuar.

Këshillë e mirë: Një shenjë për të ditur se tofu është gatuar është tofu që është gjuajtur dhe tharë.

Tofu ky i skuqurTofu ky i skuqur

Hapi 4 Përzieni tofu me piper

Ju vendosni tofu ky të skuqur 2 lugë piper i bluar dhe 1 lugë piper i bluar pastaj përziejini mirë.

Përzieni tofu me piperPërzieni tofu me piper

Hapi 5 Paketa e rrotullave të sallamit tofu

Para së gjithash, ju Vendosni 2 copa gjethe bananeje njëra mbi tjetrënMë vonë vendosni në 1-2 copë supë tofu ky dhe shpërndahet në mënyrë të barabartë. Nëse ju pëlqejnë ushqimet pikante, vendosni disa speca djegës jeshil në mes të shtresës tofu përgjatë venave të gjethes së bananes.

Pastaj ju Mbajini dy anët e gjethes së bananes dhe më pas përballeni me njëra-tjetrën e njëjta foto, Palosni skajin e gjethes së bananes mbetjet mënjanë dhe lidhin me spango. Më pas, Palosni njërën skaj të një gjetheje bananeje dhe në të njëjtën kohë ngrini në këmbë sprinroll-in dhe e shtrydhni me një lugë. pjesë e anijes tofu.

Palosni gjethet e bananesPalosni gjethet e bananes

Më pas, paketoni rrotullat e pranverës siç tregohet më poshtë Rregulloni një copë të vogël gjethe bananeje dhe mbështilleni dhe lidhni me fije. Bëni të njëjtën gjë për pjesën tjetër të gjetheve të bananes.

Më në fund ju lidhni disa sythe të tjera të fijes përreth Trupi i lëkundjes është aq i ngushtë sa është në rregull!

Paketa tofu tofuPaketa tofu tofu

Hapi 6 Suxhuk i zier me avull

Më pas vendosni tenxheren me ujë dhe avullore në sobë Vendosni roletë e pranverës dhe ziejini me avull për rreth 2 orë.

Suxhuk me avullSuxhuk me avull

Hapi 7 Produkti i përfunduar

Pasi sallami të jetë ftohur, mund ta prisni dhe ta hani menjëherë. I VJETËRMëndafshi vegjetarian është bërë me tofu të tharë, i cili është jashtëzakonisht i butë dhe i përtypur. Kafshoni dhe ndjejeni menjëherë Shija e shijshme e tofu me erën e dobët të specit djegës dhe djegës.

Rrotullat e pranverës vegjetariane bëhen me tofu të tharëRrotullat e pranverës vegjetariane bëhen me tofu të tharë

3 Si të bëni sallam vegjetarian me kërpudha balone

Si të bëni sallam vegjetarian me kërpudha balone

Përgatitni 20 minuta Procesi 50 minuta Me qellim qe 4-5 persona

Përbërësit për të bërë sallam vegjetarian me kërpudha balone

Këshilla për zgjedhjen e kërpudhave të freskëta të abalones: Duhet të zgjidhni kërpudha balone që rriten në grupe së bashku dhe kërpudha me kapele të mëdha, gri ose të bardhë, kapele të paprekura ose nuk duhet të grisen shumë. Kërpudhat e freskëta zakonisht do të kenë një aromë karakteristike, pjesa e sipërme e kërpudhave është paksa konkave dhe ka krahë të hollë mëndafshi poshtë.

Tham Khảo Thêm:  Soạn bài Tam đại con gà | Ngắn nhất Soạn văn 10

Përbërësit për të bërë sallam vegjetarian me kërpudha balonePërbërësit për të bërë sallam vegjetarian me kërpudha balone

Si të bëni sallam vegjetarian me kërpudha balone

Hapi 1 Përgatitni përbërësit

Pasi të keni blerë kërpudha, ju lutemi Shpëlajeni dhe zhyteni me ujë të kripur të holluar për rreth 10 minuta. Më pas, lani kërpudhat me ujë të pastër disa herë dhe Shtrydheni atë ujë për t’i bërë petët më të përtypura dhe më të shijshme, duke shmangur situatën e të qenit i butë, atëherë Pritini ose grijini kërpudhat.

Qepët i lani, hiqni rrënjën dhe i prisni në copa të vogla. E fute në llaç rreth 3 g piper dhe llaç dhe bluajeni.

Materialet e procesitMaterialet e procesit

Hapi 2 Grini kërpudhat e abalones

Ju jepni kërpudhat e grira 60 g miell tapioke, 50 g miell, 2 g erëza vegjetariane, 2 g sheqer, qepë paro dhe piper të grimcuar. Pasi përzieni kërpudhat me miell dhe erëza, ju pure në blender.

Grini kërpudhat e abaloneGrini kërpudhat e abalone

Hapi 3 Rrotulla me kërpudha abalone të ziera në avull

Shoku përgatisni rreth 5 gota dhe vendosni një shtresë të hollë vaji brenda në mënyrë që peta të mos ngjitet në filxhan kur e nxjerrim. Tjetra, ju Hidhni përzierjen e grirë të kërpudhave të abalones në një tas dhe përdorni një lugë për ta përhapur dil jashtë.

Këshillë e mirë: Mos e vendosni shumë përzierjen në enë sepse do të jetë e trashë dhe do të marrë shumë kohë për tu gatuar. Rekomandohet të aplikoni një shtresë shtesë vaji gatimi në sipërfaqe për ta mbajtur atë me shkëlqim.

Në fund, i vendosni tasat me ça në koshin e përgatitur me avull dhe Ziejini me avull për rreth 40 minuta.

Rrotulla derri të ziera në avull me kërpudha abaloneRrotulla derri të ziera në avull me kërpudha abalone

Hapi 4 Produkti i përfunduar

Kur sallam është gatuar, ju Ftoheni dhe hiqeni nga filxhani ja, aty janë rrotullat e veggie me kërpudha abalone. Presim sallamin në copa të vogla Nëse e provoni, do të ndjeni menjëherë qëndrueshmërinë e shijshme me aromën e qepëve dhe piperit, shoqëruar me një shije pikante që stimulon sythat e shijes.

Spring rolls vegjetariane me kërpudha të shijshme baloneSpring rolls vegjetariane me kërpudha të shijshme balone

4 Si të bëni sallam vegjetarian me bishtaja

Si të bëni sallam vegjetarian me bishtaja

Përgatitni 60 minuta Procesi 60 minuta Me qellim qe 4-5 persona

Përbërësit për të bërë sallam vegjetarian me bishtaja

Këshilla për zgjedhjen e bishtajave pa lëvozhgë:- Duhet të zgjidhni fasulet që janë të verdha, elastike, uniforme, jo shumë të mëdha apo shumë të vogla. – Fasulet e mira do të kenë një shije të ëmbël, kur i shihni zakonisht janë të forta dhe pak të forta. – Mos zgjidhni fasule të thyera, me ngjyra të çuditshme, me erë myku ose me termite sepse do të ndikojnë në shijen e ushqimit dhe shëndetin. Këshilla për zgjedhjen e kërpudhave shiitake:- Kur zgjidhni të blini kërpudha të thata shiitake, duhet t’i kushtoni vëmendje ngjyrës, formës dhe aromës. Kërpudhat e shijshme dhe cilësore do të kenë kërcell të shkurtër, të mëdhenj dhe të trashë, jo të thyer ose të grimcuar kur përdoren me dorë. – Duhet të zgjidhni të blini kërpudha me aromë karakteristike dhe pa erë të çuditshme. Nëse ndjeni erë të çuditshme, kërpudhat mund të jenë pjekur ose tharë dhe shija është ndikuar.

Përbërësit për të bërë sallam vegjetarian me bishtajaPërbërësit për të bërë sallam vegjetarian me bishtaja

Tham Khảo Thêm:  Lời Phật dạy về chữ Tâm nghe một lần thấm thía một đời

Si të bëni sallam vegjetarian me bishtaja

Hapi 1 Përgatitni përbërësit

Bishtaja që sillni për t’u larë, atëherë Zhyteni në ujë për rreth 4 orë E lemë të zbutet, më pas e nxjerrim dhe e lëmë të thahet.

Kërpudhat Shiitake gjithashtu zhyten në ujë të ftohtë për rreth 15 minuta zbuteni më pas shpëlajeni dhe prerë në copa. Gjethet e kajsisë lahen dhe priten.

Përsa i përket gjetheve të bananes, i fshijmë me një leckë të butë të lagur në ujë, më pas i ziejmë në ujë të vluar derisa të zbuten.

Materialet e procesitMaterialet e procesit

Hapi 2 Fasule jeshile të ziera në avull

Bishtajat i vendosni në vapor dhe Ziejini me avull për rreth 20 minuta derisa fasulet të jenë të buta.

Bishtaja të ziera në avullBishtaja të ziera në avull

Hapi 3 Thërrmoni bishtajat

Kur bishtajat të jenë zier i nxjerrim dhe i vendosim në llaç rrahur imët.

Këshillë e mirë: Duhet të përdorni një mulli për t’i bërë bishtajat më të lëmuara dhe absolutisht të mos shtoni ujë kur bluani për ta bërë tortën më të shijshme.

Bëni pure bishtajatBëni pure bishtajat

Hapi 4 Përzieni pastën e bishtajave

Ti jep Kërpudha Shiitake, disa gjethe kajsie, 1 lugë gjelle niseshte tapioke, lugë çaji kripë, 1 lugë çaji sheqer Shtoni bishtajat e shtypura dhe përziejini mirë.

Këshillë e mirë: Nëse ju pëlqejnë rrotullat e bardha, mos shtoni gjethe kajsie dhe kërpudha shiitake.

Përzieni pastën e bishtajavePërzieni pastën e bishtajave

Hapi 5 Mbështjellja e sallamit

Para së gjithash, ju Rregulloni 3 gjethe banane mbivendosje, Lyejeni gjethet me pak vaj gatimi për të parandaluar ngjitjen më pas Rrokullisni përzierjen e mbushjes në një role. Tjetra, ju Palosni skajet e dy skajeve të springrolls dhe lidhini fort me fije.

Paketa e sallamitPaketa e sallamit

Për shkak se pasta e mungit është shumë e butë dhe e vështirë për t’u mbështjellë, ju duhet të mbuloni rrotullat e pranverës me disa shtresa mbështjellëse ushqimore për të riformuar duke ruajtur aromën e gjetheve të bananes. Në fund të fundit, ju Përdorni 2 duar për t’u rrotulluar për ta bërë atë të bukur se sa.

Formimi i rrotullave të pranverësFormimi i rrotullave të pranverës

Hapi 6 Suxhuk i zier me avull

Në avulloren e përgatitur i vendosni springrollat ​​dhe Ziejini me avull për rreth 30 minuta.

Suxhuk me avullSuxhuk me avull

Hapi 7 Produkti i përfunduar

Pasi e keni zier me avull e nxirrni të ftohet, i qëroni gjethet, i prisni në copa sa një kafshatë dhe e vendosni në një pjatë. Suxhuk vegjetarian i bërë nga bishtaja është jashtëzakonisht E butë dhe e përtypur, me aromën e bishtajave dhe gjetheve të kajsisë. Nëse i lyeni Spring rolls me kripë, piper, limon ose salcë djegës të ëmbël dhe thartë, do të jetë edhe më e shijshme.

Fasule jeshile perimeshFasule jeshile perimesh

5 mënyra për të bërë sallam vegjetarian me miell të bluar

Si të bëni sallam vegjetarian me miell të bluar

Përgatitni 45 min Procesi 60 minuta Me qellim qe 4-5 persona

Ju gjithashtu mund t’i referoheni si të bëni sallam me miell të thjeshtë në shtëpi. Suxhuk i bërë në këtë mënyrë është ende shumë i përtypur, ka një ngjyrë të bukur, të bardhë dhe të shijshme.

Referenca: Si të bëni sallam vegjetarian me miell të bluar

Më sipër janë 5 mënyra për të bërë sallam të shijshëm, të thjeshtë dhe të lehtë për t’u përgatitur në shtëpi, të cilat Bach Khoa XANH dëshiron t’ju dërgojë. Çfarë po prisni pa u përpjekur ta bëni për ta shijuar të gjithë familjen!

Supermarket GREEN

Hy vọng thông qua bài viết 5 cách làm chả lụa chay thơm ngon, đơn giản, dễ làm tại nhà Cakhia TV trang web trực tiếp bóng đá miễn phí sẽ giúp ích được quý bạn đọc.

Related Posts

Trong bài Qua đèo Ngang, hai câu thơ xuất sắc

Chủ thể: Phân tích, bình luận: “Trong bài thơ Qua Đèo Ngang, hai câu hay nhất là hai câu cuối. Hai câu này kết thúc bài thơ…

Phân tích hình ảnh người bà trong bài thơ Bếp lửa

TOP 14 bài Phân tích hình ảnh người bà trong bài thơ Bếp lửa SIÊU HAY, kèm theo dàn ý chi tiết. Qua đó, sẽ giúp các…

Cây bút thần – Thể loại, Tóm tắt, Giá trị, Dàn ý phân tích tác phẩm

cây but ki diệu Hay nhin nhiêu hơn: Truyện cổ tích? I. Giới thiệu tác phẩm: Cây bút thần 1. Tóm tắt Mã Lương là một cậu…

THÍ NGHIỆM XUYÊN TIÊU CHUẨN SPT

Thí nghiệm xuyên tiêu chuẩn SPT là một trong những thí nghiệm cơ bản của công tác khảo sát địa chất công trình, xuất hiện ở hầu…

Thuyết minh nhà thờ Đức Bà (5 mẫu) – Văn 8

TOP 5 bài Thuyết minh về nhà thờ Đức Bà HAY, kèm theo dàn ý chi tiết. Qua đó, giúp các em học sinh lớp 8 nắm…

Qua việc phân tích Ai đã đặt tên cho dòng sông, chứng minh nhận

Đề bài: Qua việc phân tích ai đã đặt tên cho dòng sông, chứng minh cho nhận định: Nỗi cố hương của Hoàng Phủ Ngọc Tường Dàn…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *