Baking Soda là gì? Baking Soda có công dụng gì? Mua ở đâu?

Rate this post

Çfarë është soda e bukës? Cili është përdorimi? Ku të blini cilësinë është informacioni më i kërkuar sot. Në Bach Khoa XANH, ne shesim të gjitha llojet e sodës së bukës me çmimin dhe cilësinë më të mirë në treg.

Soda e bukës është një përbërës i njohur në recetat e pjekjes dhe ushqimit. Jo vetëm kaq, ky lloj aditiv përdoret edhe nga gratë në higjienën e bukurisë dhe të shtëpisë për shkak të përmbajtjes së tij të bollshme, por jashtëzakonisht beninje të acidit, që nuk dëmton lëkurën dhe shëndetin.

Për shkak të këtyre vetive të mrekullueshme, tani, sode buke gjerësisht të disponueshme në treg. Duke përfituar nga kjo, shumë dyqane kanë importuar burime produktesh me cilësi të dobët, mallra false, mallra imituese për përfitime personale, duke i bërë konsumatorët të shqetësohen kur kërkojnë të blejnë. Dhe kjo ngre pyetjen e madhe për përdoruesit: Ku është një vend i sigurt dhe cilësor për të shitur sodë buke?

1 Çfarë është soda e bukës?

Soda e bukës ka formulën kimike NaHCO3. (Bikarbonat natriumi), ky pluhur është një aditiv ushqimor i grupit INS500 (INS është një sistem ndërkombëtar indeksimi i përcaktuar nga Komiteti Ndërkombëtar i Codex për Standardet e Ushqimit për çdo aditiv). Për shkak të përdorimit të saj të gjerë në përpunimin e ushqimit, soda e bukës njihet edhe si ilaç kripe, sodë buke ose kripë e gazuar.

Në kushte normale të temperaturës, Soda e bukës është e fortë, e bardhë, e lehtë për të thithur lagështinë dhe tretet shpejt në ujë. Përbërja kimike e këtij pluhuri është një acid me elementin Hidrogjen në bazën acide, kështu që kur reagon me acid, ai do të lëshojë CO2.

Për këtë arsye, ky pluhur Përdoret shpesh për të krijuar porozitet, shije të shijshme për ëmbëlsira dhe ushqime të tjera. Jo vetëm kaq, me karakteristikën e aciditetit, soda e bukës është shumë gërryes dhe largon papastërtitë, e përdorur gjerësisht në bukurinë dhe pastrimin e shtëpisë.

Soda e bukës përdoret shpesh për të krijuar porozitet dhe shije të shijshme për ëmbëlsiraSoda e bukës përdoret shpesh për të krijuar porozitet dhe shije të shijshme për ëmbëlsira

2 Përdorimet e sodës së bukës

Përdoret në gatim

Mishi i butë shpejt

Kur teknologjia është gjithnjë e më e avancuar, përveç mënyrës për të blerë direkt, tani thjesht uleni në shtëpi, shkruani një kërkim në google për “sodë mbështetëse”, shumë vende shiten me çmime të ndryshme. Të kesh produktin në dorë pa shpenzuar shumë kohë apo përpjekje. Megjithatë, blerja në internet ndonjëherë mbart edhe shumë rreziqe për produktin, kështu që për të qenë absolutisht i sigurt, duhet t’i referoheni komenteve të klientëve që kanë blerë më parë.

Zakonisht soda e bukës përdoret shumë në pjekje dhe gatim. Përveç kësaj, soda e bukës përdoret edhe në punë të tjera si në përdorimet e mëposhtme.

Soda e bukës ndihmon në zbutjen e mishitSoda e bukës ndihmon në zbutjen e mishit

Si një aditiv që plotëson standardet ndërkombëtare të ushqimit, soda e bukës përdoret shpesh në përpunim me qëllim rritjen e krokantësisë së ushqimeve të skuqura dhe të skuqura. Jo vetëm kaq, duke shtuar pak sodë buke gjatë përpunimit paraprak të mishit do ta ndihmojë pjatën të gatuhet më shpejt dhe më e butë se zakonisht pa marrë shumë kohë.

Tham Khảo Thêm:  Cách chuyển từ Photoshop sang GIMP qua 5 bước đơn giản

Përveç kësaj, soda e bukës ka shumë përdorime edhe në pjekje, duke ndihmuar që keku të zgjerohet, të jetë i butë dhe sfungjer.

Lani perimet dhe frutat

Larja e perimeve ose frutave me sodë buke është një mënyrë e sigurt për të hequr papastërtitë dhe papastërtitë nga frutat dhe perimet. Ti mundesh Thithni perimet në ujë të përzier me 1 lugë sodë buke për 5-7 minuta më pas shpëlajeni me ujë të pastër.

Soda e bukës ndihmon për të larë perimet më të pastraSoda e bukës ndihmon për të larë perimet më të pastra

Përdoret në bukuri

Soda e bukës ka shumë përdorime në bukuri si:

Mundi puçrrat “kokëfortë”.

Vetia e sodës së bukës është acidi i butë, prandaj është efektiv në pastrimin dhe largimin e papastërtive. Kur kombinohet me përbërës të tjerë, do të krijojë një formulë maske që ka aftësinë të eksfolojë, të largojë sebumin dhe papastërtitë thellë në pore, të trajtojë në mënyrë efektive aknet dhe t’i parandalojë ato.

Soda e bukës mund të trajtojë aknetSoda e bukës mund të trajtojë aknet

Vrit celkun e vdekjes

Lëkura më e mirë e pastruar është lëkura e eksfoluar siç duhet. Nëse jeni një vajzë me lëkurë të ndjeshme dhe jeni të shqetësuar se pastrimet në treg mund t’ju shkaktojnë irritim të lëkurës, atëherë me sodën e bukës, nuk keni nevojë të shqetësoheni për këtë.

Soda e bukës ka një strukturë të grimcuar, kështu që kur fërkohet në lëkurë, do të ketë Depërton lehtësisht dhe pastron papastërtitë në pore. Përveç kësaj, me një alkalinitet të lehtë, ky pluhur ndihmon në neutralizimin e yndyrës në sipërfaqen e lëkurës, duke eliminuar lehtësisht bakteret pa shkaktuar kruajtje apo alergji.

Soda e bukës mund të eksfolojëSoda e bukës mund të eksfolojë

Zbardhja e lëkurës së nënsqetullave

Me vetitë e heqjes së qelizave të vdekura të lëkurës dhe aftësinë për të zbardhur por jo për të dëmtuar lëkurën, ky pluhur përdoret shpesh për të zbardhur tonet e errëta dhe të pabarabarta të lëkurës, për të parandaluar prodhimin e melaninës në lëkurë.

Prandaj, duke shtuar sodë buke në formulat e kujdesit të lëkurës, do të ndodhë ju ndihmon në heqjen e njollave të errëta në zonën e nënsqetullës Jashtëzakonisht efektive pa shkaktuar irritim, madje është lëkura më e ndjeshme në trup.

Soda e bukës ndihmon në zbardhjen e lëkurës së nënsqetullaveSoda e bukës ndihmon në zbardhjen e lëkurës së nënsqetullave

Trajtoni të pasmet e errëta

Siç u përmend më lart, soda e bukës ka aftësia për të zbardhur në mënyrë të sigurt dhe për të parandaluar prodhimin e pigmentit të melaninës, i cili konsiderohet një përbërës që shkakton zona të errëta dhe të errëta të lëkurës në trup.. Këmbëngulni në zbatimin e sekretit për trajtimin e të pasmeve të errëta me sodë buke, duke u siguruar që do të keni të pasme të bardha të lëmuara, duke veshur lirshëm bikinit tuaj të preferuar.

Sillni dhëmbë më të bardhë dhe frymë të freskët

Me mirëdashje jashtëzakonisht të lartë dhe aftësi të shkëlqyer zbardhuese, soda e bukës mund të jetë Përdoret për të hequr ushqimin e mbetur, njollat ​​e verdha në dhëmbë. Pas vetëm disa javësh përdorimi, do t’ju japë dhëmbë më të bardhë dhe me erë, duke rritur besimin tuaj kur komunikoni me të tjerët.

Soda e bukës ndihmon në zbardhjen e dhëmbëve

Redukton djegiet nga dielli dhe zbut lëkurën

Nëse keni djegie nga dielli, mund të përdorni 1/2 filxhan sodë buke në banjë zhyteni ose digjeni nga dielli për rreth 15-20 minuta Më pas lëreni të thahet natyrshëm dhe do të shihni që lëkura është shumë më e butë.

Tham Khảo Thêm:  Hướng dẫn đánh giá học sinh THCS, THPT theo Thông tư 22

I lë flokët me shkëlqim dhe të butë

Kombinoni sodën e bukës me shampo të zakonshme për të larë flokët I bën flokët më të butë se sa të përdorni shampo të rregullt është e përditshme. Thjesht duhet të përzieni 1 lugë çaji sodë buke me 1 lugë çaji shampo dhe më pas të lani flokët si zakonisht.

Soda e bukës i bën flokët të pastër dhe me shkëlqimSoda e bukës i bën flokët të pastër dhe me shkëlqim

Shënim: Soda e bukës ka veti të buta pastruese, pra duhet të përdoret vetëm rreth 2 herë në muaj. Ata që lyejnë flokët e tyre duhet të mendojnë përpara se ta përdorin atë sepse mund të zbehet ngjyra e flokëve.

Trajtoni erën e këmbëve, erën e sqetullave

Përdorni 2 lugë gjelle sodë buke në një tas me ujë të ngrohtë Thithni këmbët tuaja për 10-15 minuta çdo ditë Do të ndihmojë në eliminimin efektiv të erës së këmbëve edhe nëse është shumë e keqe. Ju gjithashtu mund të kombinoni sodën e bukës me vajra esencialë Aplikimi në lëkurë nën sqetull për të eliminuar erën e sqetullave është gjithashtu jashtëzakonisht efektiv atje.

Trajtoni dispepsi, urth, rrisni efikasitetin kur ushtroheni

Përzieni gjysmë lugë çaji sodë buke me 1 gotë ujë për ta pirë 1 orë pas ngrënies për të ndihmuar në lehtësimin e dispepsisë, urthit në mënyrë efektive ose pini 1 orë para stërvitjes do të ndihmojë në rritjen e efektivitetit të stërvitjes, në kufizimin e dehidrimit kur praktikoni. Vini re se Ju duhet të pini ujë të përzier me sodë buke vetëm dy herë në javë.

Soda e bukës trajton dispepsi, urth, rrit efikasitetin kur ushtroheniSoda e bukës trajton dispepsi, urth, rrit efikasitetin kur ushtroheni

Përdoret në pastrimin e shtëpisë

Ju mund të aplikoni një metodë jashtëzakonisht të pastër pastrimi me sodë buke dhe uthull në shtëpi ose referojuni këshillave më poshtë:

Dehumidifikimi në gardërobë

Vendosja e një kutie të hapur me sodë buke në dollapin tuaj do t’i mbajë rrobat tuaja me erë të freskët.

Soda e bukës ndihmon në thithjen e lagështirës në dollapSoda e bukës ndihmon në thithjen e lagështirës në dollap

Shuar zjarret e vogla

Spërkatni sodë buke në një zjarr të vogël në kuzhinë për të ndihmuar në shuarjen e shpejtë të zjarrit.

Pastrimi i makinës larëse

Makina larëse është një artikull i njohur dhe i domosdoshëm në çdo familje. Edhe pse përdoret shpesh, jo të gjithë e dinë se si ta pastrojnë lavatriçen me sodë buke. Me vetëm disa hapa të thjeshtë mundeni Hiqni menjëherë papastërtitë, bakteret e dëmshme që grumbullohen për një kohë të gjatë.

Pastrimi i lodrave të fëmijëve

Lyejeni lodrën në një tretësirë ​​me 1 litër ujë dhe 4 lugë gjelle sodë buke. Lodrat do të pastrohen dhe dezinfektohen plotësisht të sigurta për foshnjat.

Soda e bukës ndihmon në pastrimin e lodrave të fëmijëveSoda e bukës ndihmon në pastrimin e lodrave të fëmijëve

Lani duart, dezinfektoni

Përzieni 3 lugë gjelle sodë buke me ujë dhe më pas përdorni për të larë duart, në këtë mënyrë ndihmon në vrasjen e baktereve dhe nuk dëmton duart tuaja.

Furçat e pastra të grimit, furçat e grimit

Përzieni 1 lugë gjelle sodë buke me pak ujë dhe më pas lagni pambukun e grimit me furçën e grimit. Kjo mënyrë do Shkrini butësisht grimin që është ngjitur në aplikuesin e grimit e bën pastrimin të lehtë.

3 Ku të blini sodë buke?

Supermarket GREEN Supermarket

Është një vend shumë i njohur, apo jo? Përveç sodës së bukës, ju mund të zgjidhni nga shumë artikuj të tjerë, sepse Bach Khoa GREEN fokusohet në burime të ndryshme produktesh, duke plotësuar nevojat e konsumatorëve dhe origjina censurohet rreptësisht nga autoritetet.

Ju mund të blini sodë buke në Bach Khoa GREENJu mund të blini sodë buke në Bach Khoa GREEN

Ju lutemi referojuni disa produkteve të sodës së bukës të disponueshme në Bach Khoa Xanh:

Caster Daily pluhur i pastër sodë buke 227g çmimi i kutisë rreth 22000 VND

Tham Khảo Thêm:  10 mẫu phân tích Ai đã đặt tên cho dòng sông hay chọn lọc

Kutia Arm & Hammer pluhur sode buke 454g kushton rreth 46000 VND

Pluhur sode buke me shumë përdorime Arm & Hammer Kuti 1,81 kg, me çmim rreth 143,000 VND

Një farmaci Khang

Kur kërkoni të blini sodë buke në këtë pikë shitjeje, mund të jeni plotësisht të sigurt për cilësinë dhe origjinën e produktit. Megjithatë, jo të gjitha farmacitë e shesin këtë artikull, për të qenë të sigurt, shkoni në dyqanet e mëdha.

Dyqan ëmbëlsirash

Siç u përmend më lart, soda e bukës është një nga përbërësit e njohur të pjekjes, kështu që për të gjetur këtë pluhur mund të shkoni në dyqane të specializuara për përbërësit dhe mjetet e pjekjes. Përveç kësaj, kur të shkoni në këto pika shitjeje, shitësi do t’ju këshillojë se si të përdorni dhe si të përpunoni sodën e bukës më konkretisht.

Ju mund të blini sodë buke në furra bukeJu mund të blini sodë buke në furra buke

Faqja e shitjeve në internet

Blini sodë buke në faqet e shitjeve onlineBlini sodë buke në faqet e shitjeve online

Si të ruani sodën e bukës

Pasi të keni përdorur sodë buke, pjesën e mbetur e vendosni në një kuti të mbyllur dhe më pas e vendosni në një vend të thatë, shmangni afër sobës, rrymën, rrezet e diellit, … zonat me temperaturë të lartë sepse mund të ndikojë në cilësinë e produktit. Përveç kësaj, para përdorimit, duhet të kontrolloni edhe datën e skadencës së produktit, nëse konstatoni se pluhuri shfaq shenja grumbullimesh ose çngjyrosjeje, duhet të ndaloni menjëherë përdorimin e tij për të mos cenuar shëndetin tuaj.

Si të ruani sodën e bukës?Si të ruani sodën e bukës?

5 Dëmi i përdorimit të tepërt të sodës së bukës

Përveç përfitimeve të shumta, duhet të keni parasysh edhe dëmet e sodës së bukës kur përdoret shumë, si:

Redukton efektin e barnave

Kur përdorni sodë buke së bashku me ilaçet perëndimore, soda e bukës do degradojnë përbërësit e ilaçit, duke çuar në një ulje të efektivitetit të ilaçit. Është mirë që të konsultoheni me mjekun tuaj kur dëshironi të përdorni sodë buke së bashku me ilaçet.

Përdorimi i tepërt i sodës së bukës zvogëlon efektivitetin e ilaçitPërdorimi i tepërt i sodës së bukës zvogëlon efektivitetin e ilaçit

Ndikon në zemër, kocka dhe kyçe

Përdorimi i rregullt i sodës së bukës mund të zvogëlojë përmbajtjen e kalciumit në kocka, gjithashtu zvogëlohet sasia e oksigjenit që qarkullon në trup. Sipas ekspertëve mjekësorë, Përdorimi i rregullt i sodës së bukës për një kohë të gjatë mund të shkaktojë efekte negative në zemër dhe kocka.

Dëmtime të stomakut, veshkave

Edhe pse përdoret për të trajtuar sëmundjet e stomakut, mjekët rekomandojnë gjithashtu Përdoreni vetëm 1-2 herë në javëNëse përdorni shumë veshka, do t’ju duhet të punoni vazhdimisht për të eliminuar kripën nga trupi, e cila mund të shkaktojë mbingarkesë, të rrisë rrezikun e gurëve në veshka, dështimin e veshkave.

Duke shkaktuar prishjen e dhëmbëve

Për shkak të pranisë së detergjenteve, nëse përdorni rregullisht sodë buke për të zbardhur dhëmbët, kjo do të dëmtojë shtresën e smaltit, duke çuar lehtësisht në prishjen e dhëmbëve ose prishjen e dhëmbëve sepse dhëmbët nuk kanë më një shtresë smalti mbrojtës.

Shpresojmë që informacioni i mësipërm mund t’ju ndihmojë të kuptoni më mirë konceptin, si dhe përdorimet e sodës së bukës, një pluhur i zakonshëm në jetën e përditshme.

Referojuni llojeve të sodës së bukës me çmim dhe cilësi të mirë për shitje në Bach Hoa Xanh:

Përvojë e mirë Bach Hoa GREEN

Hy vọng thông qua bài viết Baking Soda là gì? Baking Soda có công dụng gì? Mua ở đâu? Cakhia TV trang web trực tiếp bóng đá miễn phí sẽ giúp ích được quý bạn đọc.

Related Posts

Cảm nhận về vẻ đẹp tâm hồn của nhân vật trữ tình trong bài thơ

Đề bài: Cảm nhận về vẻ đẹp tâm hồn của nhân vật trữ tình trong bài thơ Chiều tối Cảm nhận về vẻ đẹp tâm hồn của…

Câu chuyện về nhà học giả Naropa

Theo chân Tilopa, ngay cả đại học giả Naropa cũng phải trải qua muôn vàn khó khăn. Như chúng ta đã thấy trước đây, Naropa gặp Tilopa,…

Suboi là ai? Tiểu sử, sự nghiệp, đời tư nữ rapper tài năng

Nhắc đến nhạc rap Việt không thể không nhắc đến cái tên Suboi. Nổi lên từ thập niên đầu tiên của thế kỷ 21, Suboi mang đến…

integrated circuit là gì? Phân loại, cấu tạo và công dụng

Chắc hẳn bạn đã ít nhiều nghe đến thuật ngữ IC. Đây là từ viết tắt của cụm từ tiếng Anh Integrated circuit. Tuy nhiên không phải…

Kể hoặc đọc lại một câu chuyện (bài thơ, bài văn) về một vận động

1. Đồ sưu tầm: Hoàng Xuân Vinh (sinh ngày 6 tháng 10 năm 1974 tại Thành phố Sơn Tây, Hà Nội) là vận động viên bắn súng…

Quần jockstrap là gì? Chia sẻ những mẫu quần jockstrap đình đám

Quần jockstrap là một kiểu quần được thiết kế vô cùng độc đáo giúp nam giới trở nên sexy và quyến rũ hơn. Tuy nhiên kiểu quần…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *