Bánh Su kem (Choux à la Crème)

Rate this post

Torta e vjetër me krem ​​ishte një “mrekulli” për mua ? Magji nga korja e hollë, e butë dhe aromatike deri te mbushja e lëmuar, e yndyrshme dhe e ëmbël. Me akullore, ndoshta nuk mjafton kurrë dhe nuk mërzitet kurrë, sepse shija e kremit me shkrirjen në gojë është aq tërheqëse sa të marrësh një dhe të duash një tjetër, dhe (shumë) një tjetër ? Sepse është një mrekulli, e mendoja gjithmonë. se bërja e kësaj torte duhet të jetë shumë e vështirë dhe shumë e ndërlikuar. Por (për qesharake) është në të vërtetë e kundërta, kremi sugjerues ndoshta mund të klasifikohet si një tortë “e lehtë për t’u marrë lehtë”. Me të vërtetë ? Sepse nëse dikush me një histori të shkatërrimit të vezëve dhe gjalpit si unë nuk do të kishte ngatërruar kurrë Choux, do të ishte e mundur të renditej kështu. Sukrema përgatitet lehtë dhe shpejt dhe nuk ka nevojë për ndonjë pajisje të komplikuar, edhe pa rrahje, e vetmja pikë minus është se është paksa e lodhshme për të trazuar brumin, por në përgjithësi është gjithsesi lloji më i mirë i akullores. E thjeshtë dhe tortë e lehtë.

Receta për Su kremin që prezantoj sot përbëhet nga dy pjesë, korja quhet pasta Choux (ose Pâte à Choux) dhe mbushja e kremit (e ëmbël) është Crème Pâtissière. Këto dy receta të cilave u referohem nga Joy of Baking dhe libri i gatimit të Julia Child, janë dy burime recetash të cilave u besoj kur mësoj pjata evropiane dhe ëmbëlsira evropiane. Kjo demo është për llojin e bukur dhe të vogël të tortës që është ndoshta forma më e njohur Choux për vietnamezët. Pervec kesaj torte ka edhe nje kek te gjate krem ​​ose nje mbushje te kripur, e gjithe familja mund ta gjej receten e mbushjes online, ka shume (ose prit edhe pak kohe te ngarkoj receten ? ). Përveç kësaj, ekziston një seksion për dështimet e zakonshme dhe gjërat që duhen pasur parasysh kur bëni pasta Choux. Unë shkruaj në fund të artikullit, nëse nuk e keni bërë kurrë Choux, ju lutemi lexoni me kujdes, mendoj se është mjaft e rëndësishme ?

Përbërësit (për rreth 20 copa të vogla)

* Pâte à Choux (Pâte à Choux)

 • 120 ml ujë të ftohtë
 • 60 gram gjalpë pa kripë
 • 65 gram miell për të gjitha përdorimet/miell i thjeshtë – sitë e imët
 • 2 vezë (50-55 g/ pa lëvozhgë) – disfatë
 • ½ lugë çaji (2-3 gram) sheqer
 • 1 majë shumë e vogël kripë

* Mbushje keku (Crème Pâtissière)

 • 2 te verdha veze
 • 40 gram sheqer
 • 20 gram niseshte misri (niseshte misri)
 • 200 ml qumësht të freskët
 • 10 gram gjalpë pa kripë
 • 3/4 lugë çaji (3-4 ml) vanilje (të lëngshme)
 • 1 majë shumë e vogël kripë

Shënim:

Disa prej jush kanë komentuar se sasia e mbushjes është paksa e tepërt në krahasim me koren, ndoshta sepse më pëlqen të ha shumë, kështu që shpesh bëj shumë ? Për të shmangur tepricat, ju lutemi bëni 1/2 e recetës së kekut. nëse mungon, mund të shtoj më vonë. Nëse e teproni, mbushjen mund ta ruani në frigorifer për 2-3 ditë. Kjo mbushje mund të përdoret për të bërë bukë të ëmbël ose portë shumë të shijshme.

Duke bërë

* Shtesë: Në maj 2015, unë regjistrova një video se si të bëj akullore Su (si lëvozhga ashtu edhe mbushja) dhe e postova në YouTube të Sweet Days. Mund ta shikoni drejtpërdrejt në blogun më poshtë, ose ta shikoni në kanalin YouTube të Sweet Days, këtu:

Oh, mos harroni të kaloni në HD për të parë foton më të mirë dhe më të qartë

A. Pjesa e kores

1. Vendoseni në zjarr mesatar. Vendosni gjalpin, ujin, sheqerin dhe kripën në një tenxhere (që nuk ngjit mirë) dhe ngrohni derisa gjalpi të shkrihet dhe përzierja të marrë valë (figura 1-3). E trazojmë mirë dhe e heqim nga sobë.

2. Hidheni brumin në tenxhere (Figura 4). Përdorni një lugë druri për të përzier derisa përzierja të kombinohet (Figura 5-6). E kthejmë tenxheren në sobë (në nxehtësi mesatare). Përdorni një lugë druri për të trazuar/përzier brumin derisa të dalë nga kallëpi dhe të formojë një brumë të butë siç tregohet në foton 8. E heqim nga zjarri. E trazojmë/përziejmë edhe për 1-2 minuta që brumi të ftohet.

Tham Khảo Thêm:  Phân tích Hương Sơn phong cảnh hay nhất - Văn 10

* Shënim: Miellin e trazojmë vetëm derisa mielli dhe veza, uji të përzihet në blloqe, mos e trazoni brumin në sobë për një kohë të gjatë, do të bëjë që brumi të humbasë shumë ujë, gjatë pjekjes, keku nuk do të rritet ose torta do të trashet.dukuria e përzierjes së brumit për një kohë të gjatë është që gjalpi të shkrihet në kokrriza të imta nga brumi).

3. Vendosni 1/2 e vezës (të rrahur) në brumë. E trazojmë derisa masa të bashkohet dhe të trashet. Kur shtoni vezët për herë të parë, do të shihni se brumi duket se ndahet në copa të vogla dhe përzierja është mjaft e lëngshme (figura 10), por sa më shumë ta trazoni, aq më e trashë do të jetë përzierja. Shtoni ½ e mbetur të vezës. Përziejeni derisa përzierja të jetë e trashë, e lëmuar dhe me shkëlqim (figura 10-12).

* Shënim: Në varësi të gjendjes së brumit dhe peshës së vezëve, mund të mos keni nevojë të përdorni të gjitha vezët në recetë. Brumi i përzier është një brumë që kur të ngrini lugën, brumi do të bjerë në mënyrë të thyer dhe do të krijojë një copëz siç tregohet në ilustrim.

4. Në këtë moment, brumi është gati. Mund të përgatisni për të pjekur një tortë ?

Ngroheni furrën në 220 gradë C. Shtroni një fletë pjekjeje me letër furre. Nëse nuk keni letër pergamene, mund të përdorni një copë gjalpë të ftohtë për ta përhapur në mënyrë të barabartë në tepsi dhe ta mbuloni me brumë, duke e kthyer tepsinë me kokë poshtë që të bjerë brumi i tepërt.

5. Vendoseni brumin në qeskën e akullores dhe bëjeni brumin në formë të rrumbullakët ose thjesht përdorni dy lugë, njërën lugë për të hequr brumin, lugën tjetër për ta futur brumin në tepsi siç tregohet në ilustrim. Dhe mos harroni të lini hapësirë ​​midis ëmbëlsirave që ëmbëlsirat të zgjerohen.

Ilustrim nga tastefulmagazine.co.uk

Këtu janë dy mënyrat më të thjeshta. Nëse njerëzve u pëlqejnë ëmbëlsirat e bukura, mund të përdorin një majë pambuku për t’i shtrydhur në forma lulesh, spirale… sipas dëshirës.

6. Piqeni tortën në 200 – 220 °C për 10 deri në 15 minutat e para, më pas ulni zjarrin në 180 – 190 °C, piqeni edhe për 10 deri në 15 minuta të tjera, derisa torta të jetë gatuar plotësisht. Gjatë pjekjes mos e hapni derën e furrës. (Shihni më shumë udhëzime se si të piqni ëmbëlsira në pjesën “Sekretet e Suksesit” të Choux Cream).

Kur keku të jetë gati e nxjerrim dhe e lëmë të ftohet në një raft.

Korja e tortës së pjekur është e bukur, brenda është e zbrazët, lëvozhga është e artë dhe aromatik. Kur të nxirret nga furra, korja do të jetë pak e fortë dhe krokante, por pas pak, korja do të zbutet (si një kek jashtë kutisë) dhe jo kolaps. Pjesa e brendshme e tortës do të jetë disi bosh kështu ?

B. Mbushja me krem:

1. Rrihni të verdhat e vezëve me sheqerin derisa e verdha të jetë e trashë, të marrë ngjyrë të verdhë të lehtë, ngrini rrahësin dhe shikoni të verdhat të rrjedhin poshtë në një rrjedhë (siç më ra një fjongo). Mund te perdorni rrahesin e vezeve, une e kam rrahur me dore, zgjat rreth 4-5 minuta.

2. Shosh miellin në tasin me vezë dhe sheqer, përziejmë mirë.

3. Ngroheni qumështin deri në valë. Hidhni qumështin ngadalë në enën e vezëve pluhur, duke e trazuar gjatë derdhjes (duke e derdhur vazhdimisht derisa të mbarojë qumështi).

4. Masën e vendosim në tenxhere, e lemë në zjarr të ulët, e trazojmë mirë, i kushtojmë vëmendje anëve dhe fundit të tenxheres. Kur masa të fillojë të trashet, hiqeni nga zjarri dhe përzieni derisa masa të trashet në një masë kremoze (mos e bëni shumë të trashë pasi do të trashet pak ndërsa ftohet). Shtoni gjalpin, kripën dhe vaniljen, përziejini mirë.

* Shënim:

– Me këtë lloj mbushjeje kremi, një mënyrë tjetër është të shtoni të gjithë përbërësit, t’i trazoni mirë dhe më pas ta vendosni në sobë, të gatuani dhe të përzieni derisa të gatuhet. Megjithatë, disavantazhi i kësaj metode është se është e lehtë për t’u grumbulluar, dhe ndonjëherë mund të ketë një erë mielli të papërpunuar. Mënyra se si e përdor, e shoh në shumicën e librave evropianë të pjekjes dhe gjithashtu konstatoj se jep një mbushje shumë të shijshme, të butë, jo shumë të trashë dhe të shijshme. Në vend të niseshtës së misrit mund të përdorni miell (duke përdorur niseshte misri, akullorja do të ketë një shije më të freskët).

Tham Khảo Thêm:  Bảo quản guitar đúng cách, dễ hay khó!?

– Kjo është një mbushje tradicionale me akullore, mund ta zëvendësoni me mbushje të tjera si krem ​​pana ose në shtëpi ndonjëherë shoh një mbushje të pastër, të lehtë dhe të ftohtë, mendoj, është miell kasava pak i trashë, por kurrë nuk kam e provova sepse nuk kam tapioke ketu, te gjithe nese e ka provuar ndonje, ju lutem me lajmeroni rezultatet.

– Nëse mbushja pas zierjes ka një shije pluhuri: për shkak se mbushja nuk është gatuar plotësisht: kurojeni duke shtuar pak qumësht, duke e përzier që të hollohet dhe më pas vazhdoni zierjen në temperaturën më të ulët, duke e trazuar gjatë zierjes.

– Nëse bërthama ende mban erë vezësh: edhe për shkak se bërthama nuk është pjekur plotësisht, ilaçi është i njëjtë si më sipër.

– Nëse mbushja është shumë e trashë: për shkak se zjarri i gatimit është shumë i madh, kurohet duke shtuar qumësht për të holluar mbushjen dhe më pas gatuajeni përsëri.

– Nëse mbushja është shumë e hollë: vazhdoni të gatuani në sobë që avulli të avullojë, mbushja do të jetë më e trashë.

– Mbushja është e grumbulluar: për shkak të përzierjes së dobët të përbërësve, mos filtrimit në sitë, ka ende thërrime pluhuri ose për shkak se zjarri është shumë i madh, duke trazuar në mënyrë të pabarabartë gjatë gatimit. Si të rregulloni: shtoni pak qumësht për të holluar mbushjen, përzieni mirë, më pas filtroni në një sitë për të hequr kokrrat, gatuajeni përsëri në nxehtësinë më të ulët.

C. Përfundoi

Prisni që kremi dhe keku të ftohet (duhet të jetë shumë i ftohtë), më pas përdorni një thikë të mprehtë për të prerë një vijë rreth barkut të tortës, shtrydhni kremin ose përdorni një lugë të vogël për të hedhur kremin në mbushje.

Një mënyrë tjetër është të nxirrni një vrimë të vogël në fund të tortës dhe më pas të përdorni një majë të vogël dhe të rrumbullakët për të shtrydhur kremin në tortë, në këtë mënyrë nuk do t’ju duhet të prisni barkun e tortës dhe të vendosni përsëri kremin ?

D. Dështime të zakonshme dhe këshilla për të bërë Choux

Në këtë seksion është një përmbledhje e disa prej shënimeve më të zakonshme kur bëni akullore. Për më tepër, ju lutemi referojuni më shumë Artikulli specifik përmbledh dështimet e zakonshme gjatë përgatitjes së ëmbëlsirave me krem ​​(ëmbëlsira lulëzojnë dobët, nuk lulëzojnë, rrjedhin vaj, zorrët e ngurta ….), shkaqet dhe zgjidhjet KËTU.

së pari. Përbërës

– Përdorni vezë me peshë të mjaftueshme si në artikull, nëse janë vezët tona të pulës (zakonisht të vogla), na duhen më shumë vezë.

– Kur përzieni vezët me miellin, mos i përzieni derisa brumi është akoma shumë i nxehtë sepse do të gatuajnë vezët.

– Pjesa e fundit e vezëve duhet të jetë pak më pak për të parë kur brumi sapo ka arritur, pastaj ndaloni. Shtimi i shumë vezëve do ta hollojë brumin, duke e bërë të vështirë futjen e brumit në tepsi dhe keku mund të shfryhet nga furra ose të shfryhet pasi ta keni nxjerrë nga furra.

2. E trazojmë brumin

Pasi hedhim miellin në gjalpë dhe ujë të vluar, detyrimisht përzieni derisa brumi del nga kallëpi, nPor mos e përzieni kaq shumë, deri në atë pikë sa gjalpi të ndahet dhe të shkrihet nga brumi – siç e kam vënë re në postim.

Siç e shkrova më lart, kur të vendosni vezët në fillim, do të shihni se brumi është shumë i hollë dhe duket sikur është ndarë në shumë copa të vogla. Por sa më shumë të trazoni, aq më shumë brumi do të trashet dhe përfundimisht do të formojë një top të lëmuar. Pra edhe ky vend të caktuara Jini të durueshëm për ta përzier derisa brumi të trashet.

Tham Khảo Thêm:  091 là mạng gì? Ý nghĩa theo phong thủy? Mua ở đâu?

3. Piqni koren

– Temperatura dhe koha e papërshtatshme e pjekjes janë shkaku kryesor i dështimit të kekut, trashjes së kekut, kolapsit të kekut, kores shumë të butë ose kores shumë të fortë. Për këtë pjesë, duhet t’i referoheni artikullit tuaj mbi dështimet e zakonshme me Su Kem sepse shpjegimi në atë artikull është i plotë dhe shumë i qartë. Këtu janë vetëm disa nga pikat kryesore:

Banh Su zgjerohet në sajë të avullimit të ujit në brumë kur ndeshet me temperatura të larta në furrë (ky avull e shtyn brumin për të ndihmuar që ëmbëlsira të ngrihet), kështu:

 • Nëse temperatura në furrë nuk është mjaftueshëm e lartë herën e parë, uji nuk mund të avullojë -> ëmbëlsira nuk do të mund të ngrihet dhe shpesh shkrihet vaji.
 • Nëse temperatura është shumë e lartë: torta do të zgjerohet shpejt, nëse nuk ka rregullim për të ulur temperaturën pas kësaj, korja do të digjet shpejt dhe mund të shembet sepse zgjerohet aq shpejt sa korja nuk ka mundur të ngurtësohet.
 • Nëse korja është e butë dhe dëshironi që korja të jetë më e fortë: lëreni kekun në furrë për rreth 5-7 minuta, piqeni në temperaturë të ulët rreth 150 gradë Celsius (kjo është e ngjashme me tharjen e kores, duke e bërë koren më të thatë -> më të fortë)
 • Nëse korja është e fortë dhe dëshironi një kore më të butë: nxirreni tortën nga furra pak më herët (shihni shpjegimin me plumba më sipër)
 • Nëse pjesa e brendshme është e lagur: Pasi torta të jetë zmadhuar dhe të ketë marrë një ngjyrë relativisht të artë, ulni zjarrin në rreth 150 gradë Celsius, piqeni për rreth 10 minuta ose më shumë që të “thahet” keku, duke ndihmuar që pjesa e brendshme e kekut të jetë më pak e ujshme -> më e thatë.
 • Nëse torta është e sheshtë kur nxirret: E leme kekun ne furre edhe pak ne menyre qe korja te jete e forte sa ta nxjerre.

4. “Dukja” e Choux

Choux me modelin e mësipërm është sigurisht e bukur, por personalisht e ndjej se është shumë e vështirë të bësh Choux të tillë, sepse gjatë pjekjes, korja ka tendencë të lulëzojë dhe të heqë damarët ose spiralet. Sa i përket recetave të këtij lloji të lëvozhgës sucre në librin evropian të pjekjes, shoh që njerëzit nuk janë shumë të kujdesshëm për mënyrën sesi është ëmbëlsira, zakonisht thjesht e mbledhin atë me një lugë ose e shtrydhin kremin në një rreth. Sepse kur shkoj të lexoj komentet e miqve të Choux, ndonjëherë shoh që njerëzit e konsiderojnë këtë problem mjaft serioz, ndaj ndaj pak mendimin tim personal, por i takon familjes të krijojë sipas preferencave të tyre. pëlqeni. Personalisht, mendoj se ajo është shumë e bukur kur është e rrumbullakët dhe plot formë

5. Ruajtja

Choux mund të ruhet në frigorifer (të mbyllur), për disa ditë, ose të përgatitet në një guaskë dhe të ngrirë. Kur hahet e nxjerrim dhe presim që lëvozhga të zbutet, më pas nisim mbushjen e kremit.

Uroj që e gjithë familja të ketë gjithmonë kremra të shijshëm

Postime ne te njejten teme me sfumimet me krem

 1. Tortë me krem ​​Su (Choux à la Crème) – Demo dhe disa shënime kur bëni Choux
 2. Choux e ftohtë me akullore me çokollatë
 3. Pse korja e kremit Su (Choux) nuk zgjerohet ose shembet pas pjekjes? – Bonus: çaj jeshil Choux
 4. Eksperiment: Soft Su/ Krem japonez Su (Fuji Choux/ Junior Chewy Choux/ Yukisu)
 5. (Jumbo) Ekler me shkumë frutash pasioni
 6. [VIDEO] Si të bëni pufkat me krem ​​- Ditët e Kërmuara

Hy vọng thông qua bài viết Bánh Su kem (Choux à la Crème) Cakhia TV trang web trực tiếp bóng đá miễn phí sẽ giúp ích được quý bạn đọc.

Related Posts

Tải VietJack – Học tốt, giải toán, soạn văn, hỏi bài và thi online

VietJack giúp bạn học tốt, giải toán, viết văn, hỏi đáp, thi cử trực tuyến hiệu quả, đơn giản ngay trên điện thoại. Ngoài ra, ứng dụng…

Cách tạo đồng hồ bấm giờ cho game trong Scratch

Cách làm đồng hồ trong Scratch as Hãy cùng THPT Sóc Trăng tìm hiểu nhé Cách làm đồng hồ giới hạn thời gian chơi game Làm sao!…

Khối D72 là gì? Gồm những môn nào, xét ngành nào, trường nào?

Những năm gần đây, ngoài khối A, B, C, phụ huynh và học sinh còn đặc biệt quan tâm đến khối D bởi tính đa dạng và…

Bài văn mẫu Sự biến đổi của đất trời được tác giả cảm nhận và gợi

Đề bài: Sự thay đổi của đất trời được tác giả cảm nhận và miêu tả qua những hình ảnh, hiện tượng nào? Bài văn dụ Sự…

Các Dạng Bài Tập Câu Hỏi đuôi (Tag Question) đầy đủ Nhất

Pyetje etiketë është një strukturë e veçantë në anglisht. Etiketat e pyetjeve përdoren zakonisht në provimet e anglishtes dhe në komunikimin e përditshëm. Prandaj, në këtë artikull,…

3 Bài văn Tả chiếc cần trục bên bến cảng, Văn mẫu lớp 5

Chủ thể: Đi cần cẩu gần cảng Đi cần cẩu gần cảng I. Dàn bài Tả chiếc cần cẩu bên bến cảng 1. Mở bài – Giới…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *