Bật mí 5 cách nấu chè cốm thơm lừng, ngon chuẩn vị Hà thành

Rate this post

Çaji i orizit jeshil është një nga pijet freskuese më efektive të verës. Era e copave aromatike të përzier me qumësht kokosi të yndyrshëm, aroma e dobët e gjetheve të ananasit është shumë tërheqëse. Si të gatuaj çaj jeshil gjithashtu ndryshojnë shumë nga rajoni në rajon. Le t’i zbulojmë menjëherë këto 5 receta të shijshme me VinID!

1. Si të gatuaj fara zambak uji com

Përbërës
Përbërësit për përgatitjen e farës së zambakut com

Materialet për përgatitje:

 • 150 g oriz të freskët jeshil
 • 300 g fara zambak uji
 • 50 gr miell tapioke ose miell tapioke
 • Gjethet e ananasit
 • Erëza të zakonshme: sheqer i grimcuar, kripë

Hapat për përgatitjen e çajit:

Hapi 1: Përgatitni përbërësit

 • Bleni oriz jeshil të freskët, lani papastërtitë. Për copëzat e thata, duhet t’i zhytni në ujë të ftohtë për rreth 10-15 minuta.
 • Farat e lotusit të njomur në ujë të filtruar, futini me një kruese dhëmbësh të mprehtë për të hequr pjesën e mesme të zambakut. Zbardhni paraprakisht farat e lotusit me ujë të valë për të kufizuar shijen e hidhur.
 • Holloni tapiokën ose miellin e tapiokës me ujë të filtruar.
Thith farat e lotusit
Faza e njomjes së farave të lotusit para gatimit të çajit
 • Vendosim një tenxhere me ujë në sobë dhe gatuajmë me sheqer shap, duke e trazuar derisa sheqeri të tretet plotësisht.
 • Lani gjethet e pandanit, prisni me thikë në copa mesatare rreth 7-10 cm. Vendosni gjethet e pandanit në një blender me 200 ml ujë, filtroni në një leckë të hollë, nxirrni lëngun.

Hapi 2: Gatuani copat e farave të zambakut

 • Hidhni të gjitha farat e përgatitura të zambakut në një tenxhere me ujë, ziejini në zjarr mesatar derisa farat e zambakut të zbuten.
 • I rregullojmë me sheqerin e sapo ngrënë dhe i ziejmë derisa zambaku të ngjyhet me sheqer, derdhet ngadalë lëngu i gjetheve të pandanit dhe gatuhet në zjarr të ulët.
 • Kur uji fillon të vlojë, shtoni copat me ⅓ lugë çaji kripë për të krijuar një shije të ëmbël për tenxheren e çajit.
 • Pasi të keni zier çajin për rreth 2 minuta, shtoni ujin e zier me sheqer dhe miellin e tapiokës, përzieni me lugë derisa çaji të kondensohet pak dhe të jetë i qetë.
 • Rierëzoni erëzat për t’iu përshtatur shijes së familjes suaj dhe fikeni sobën.

Hidhni çajin në një filxhan, spërkatni pak arrë kokosi të freskët të grirë ose qumësht kokosi për të rritur shijen e yndyrshme të tasit me çaj nëse dëshironi! Shija e pasur e farave të zambakut dhe orizit ngjitës është edhe e shijshme, por edhe një pjatë ushqyese dhe efektive për rikuperimin e shëndetit.

2. Si të gatuajmë copëza të bishtajave

Materialet për përgatitje:

Përbërës
Përbërësit kryesorë për përpunimin e çajit jeshil të bishtajave
 • 200 g oriz të freskët jeshil
 • 150 gr bishtaja me guaskë
 • 150 g sheqer të bardhë
 • 3 luge miell tapioke
 • Kokosi
 • Erëza të zakonshme: vanilje, sheqer, kripë

Mënyra e përpunimit:

Hapi 1: Përgatitni përbërësit

 • Bleni oriz të freskët të sheshtë, pastrojeni me ujë për të hequr farat e dëmtuara dhe të sheshta. Nëse blini copa të thata, duhet t’i njomni me ujë të filtruar për rreth 10-15 minuta.
 • Ziejini bishtajat e qëruara në 200 ml ujë të filtruar për rreth 4-6 orë derisa të lulëzojnë bishtajat. Kullojini bishtajat përmes një sitë dhe hidhni ujin e njomur.
 • Në një enë tjetër shpërndajmë 3 lugë niseshte tapioke me 3 lugë ujë të filtruar, i trazojmë mirë derisa masa të tretet plotësisht.

Hapi 2: Ziejini bishtajat në avull, bëjeni pure

 • Hidhni 150 gr bishtaja në një tenxhere me 200 ml ujë, vendoseni tenxheren dhe ziejini në zjarr mesatar.
 • Mbulojeni tenxheren, ziejini me avull për rreth 15-20 minuta derisa bishtajat të jenë zier dhe të zbuten, më pas fikim zjarrin.
 • Hidhni bishtajat e gatuara me pak ujë në blender.
 • Më pas, vazhdoni të merrni një tas dhe më pas shtoni të gjitha bishtajat e shtypura me 200 gr oriz të sheshtë, me një lugë përzieni në mënyrë që bishtajat dhe bishtajat të përzihen së bashku.
Tham Khảo Thêm:  Ôn thi thpt quốc gia 2022 môn ngữ văn - Butbi

Hapi 3: Gatuani copat e bishtajave

Produkt i perfunduar
Produkti i përfunduar është një tas me çaj të ëmbël fasule jeshile
 • Hidhni 1 litër ujë të filtruar në tenxhere, lëreni të vlojë dhe më pas shtoni 250 gr sheqer guri. Ngadalë ulni nxehtësinë në mesatare, gatuajeni derisa sheqeri të tretet për rreth 5-7 minuta.
 • Hidhni ngadalë në një filxhan tapiokë të tretur dhe gatuajeni për rreth 5 minuta të tjera, duke e përzier vazhdimisht që të mos grumbullohet dhe digjet shpejt, duke u ngjitur në fund të tenxheres.
 • Sezoni me ujë sheqer sipas shijes, thjesht gatuajeni miellin e tapiokës me oriz të sheshtë dhe fasule jeshile.
 • E trazojmë mirë derisa masa të ketë një konsistencë mesatare, fikni zjarrin. Hidhni në një tas, derdhni pak më shumë qumësht kokosi dhe shijojeni menjëherë!

Një filxhan me copa fasule jeshile me 2 ngjyra të dallueshme – jeshile – e verdha bie shumë në sy. Fasulet jeshile dhe copat janë të buta dhe të lakueshme së bashku. Ky është trajtimi perfekt i verës për të gjithë familjen!

3. Si të gatuajmë çaj jeshil me gjethe pandan me grejpfrut

Materialet për përgatitje:

Përbërës
Përbërësit kryesorë për përpunimin e çajit jeshil me gjethe pandan me grejpfrut
 • 200 gr lëvozhgë grejpfruti
 • 100gr copa të freskëta jeshile (ose copëza të thata)
 • 200 ml lëng nga gjethet e pandanit
 • 200 ml qumësht kokosi
 • 100 ml qumësht kokosi
 • 300 g sheqer
 • 180 gr miell tapioke
 • 150 g kripë të grimcuar
 • 5 gjethe pandan

Mënyra e përpunimit:

Hapi 1: Përpunimi paraprak i pulpës së pomelos

 • Bleni lëvozhgën e grejpfrutit, hiqni lëkurën e gjelbër, përdorni një thikë për të prerë tulin e bardhë vetëm për ta ngrënë.
Përpunimi i pulpës së pomelos
Përpunimi paraprak i pulpës së grejpfrutit për të hequr hidhërimin
 • Në tenxhere vendosim 150 gr kripë të grimcuar dhe 300 ml ujë të filtruar në tenxhere për të zier, tulin e pomelos e vendosim në tenxhere që të zbardhet për rreth 3 minuta.
 • Hiqeni dhe zhyteni në një tas me ujë të ftohtë, më pas vendoseni në një shtresë të hollë leckë të pastër, shtrydhni fort për të hequr substancën e hidhur në tulin e grejpfrutit.

Hapi 2: Përpunimi i pulpës së pomelos

 • Merrni një tas, shtoni 200 ml lëng gjethe pandan, 20 g niseshte tapioke, 60 g sheqer. Përdorni një lugë për të përzier derisa sheqeri të tretet plotësisht.
 • Hidhni pulpën e pomelos të sapo përgatitur në përzierje, zhyteni për rreth 15 minuta. Hiqeni në një kosh që të kullojë për rreth 15 minuta.
 • Vendoseni tulin e pomelos në një tas me 100 gr niseshte tapioke, vishni doreza dhe përzieni mirë në mënyrë që tuli i pomelos të thithë në mënyrë të barabartë shtresën e jashtme të pluhurit.
 • Përdorni një sitë për të shoshitur pluhurin e tepërt jashtë pulpës së pomelos.
 • Zieni 300 ml ujë në një tenxhere, hidhni tulin e pomelos derisa shtresa e jashtme e tulit të tapiokës të bëhet e qartë dhe të dalë në sipërfaqe.
 • Hiqeni tulin e pomelos, vendoseni në një enë me ujë akull të zhytet për rreth 5 minuta dhe më pas nxirreni të thahet.
 • Përzieni tulin e grejpfrutit me 40 gr sheqer për të kompletuar tulin e pomelos.

Hapi 3: Gatuani çajin e gjetheve të pandanit me gjethe pomelo

Çaj jeshil me grejpfrut
Tenxhere çaji me copa pomelo me ngjyrë jeshile tejet elegante
 • Zieni 1 litër ujë të filtruar me 5 gjethe pandan në sobë, hiqni gjethet e pandanit dhe shtoni 200 gr sheqer që të treten.
 • Shpërndani 60 gr niseshte tapioke me 30 ml ujë të filtruar, hidheni ngadalë në tenxhere për të shmangur gunga dhe kontrolloni lehtësisht konsistencën e tenxheres së çajit.
 • Kur çaji të trashet pak, hidhni 100 gr copa të freskëta, ulni zjarrin dhe shtoni tulin e pomelos, përzieni mirë dhe më pas fikni sobën.
Tham Khảo Thêm:  Cảm nghĩ về bài ca dao Rủ nhau xem cảnh Kiếm Hồ

Hapi 4: Gatuani lëngun

 • Vendosim një tenxhere në sobë, ziejmë 200 ml qumësht kokosi, 100 ml qumësht kokosi, 1 lugë çaji sheqer, 1/4 e lugës kripë në zjarr të ulët, masën e trazojmë me lugë.
 • Kur përzierja është paksa e ngrohtë, hidhni ngadalë ujin e holluar të tapiokës, duke e trazuar derisa lëngu të jetë pak i qetë.
 • Hidheni çajin në një tas, hidhni lëngun sipër dhe do të keni një tas të butë, të ëmbël dhe të shijshëm me çaj jeshil ananasi pomelo.

Produkti i përfunduar është një tas me çaj jeshil me gjethe ananasi dhe gjethe pomelo që bie jashtëzakonisht shumë në sy. Oriz i butë, i freskët jeshil, tul krokan i grejpfrutit i përzier me shijen aromatike të qumështit të kokosit do t’ju bëjë të dashuroheni në shijen e parë.

4. Si të gatuajmë çaj me qumësht kokosi

Materialet për përgatitje:

Përbërës
Përbërësit për përgatitjen e çajit me qumësht kokosi
 • 400 gr copëza të freskëta (ose copëza të thata)
 • 70 ml qumësht kokosi
 • 100 gr miell tapioke
 • 1 lugë gjelle pluhur yndyre
 • 20 g sheqer të bardhë
 • 1 kokos pak i tharë
 • 1 tas me akull të rruar

Hapat për përgatitjen e çajit:

Hapi 1: Përgatitni copa të gjelbra

 • Bleni com të freskët, lajeni me ujë, trajtojeni për rreth 2-3 minuta. Mos e zhytni në ujë për një kohë të gjatë, pasi kjo do të bëjë që orizi të shkërmoqet gjatë gatimit.
 • Nëse blini copëza të thata, duhet të lani papastërtitë dhe t’i zhytni në ujë për rreth 7-10 minuta për t’i bërë copëzat më të buta.

Hapi 2: Gatuani çajin jeshil dhe qumështin e kokosit

Gatimi i çajit jeshil:

 • Në një tenxhere hedhim 1 litër ujë të vluar, ziejmë në zjarr të fortë, më pas shtojmë 200 gramë sheqer dhe copëza të përpunuara paraprakisht për të zier.
 • Ngadalë ulni zjarrin në minimum, përzieni përzierjen me një tigan dhe gatuajeni për rreth 10 minuta. Është e nevojshme të kontrollohet rregullisht për t’u siguruar që copat janë mjaft të buta dhe jo të grimcuara.
 • Holloni 100 gr niseshte tapioke me 100 ml ujë derisa të treten plotësisht dhe më pas hidheni ngadalë në tenxheren e vluar.
 • Përzieni vazhdimisht për rreth 3 minuta derisa masa të bëhet pak elastike, më pas fikni zjarrin.

Gatuani qumështin e kokosit:

 • Shpërndani 70 ml qumësht kokosi me 1 lugë gjelle niseshte me yndyrë ose tapiokë.
 • I trazojmë në sobë në zjarr të ulët. Gatuani derisa masa të trashet pak sipas dëshirës.

Hapi 3: Përfundoni pjatën

Kom
Shtoni qumësht kokosi dhe arrë kokosi të tharë për një përfundim perfekt
 • Hidhni çajin në një filxhan, hidhni qumësht kokosi sipër.
 • Spërkatni pak arrë kokosi të tharë, shtoni akull të rruar nëse ju pëlqen të ftohtë dhe shijojeni menjëherë!

Receta për çajin e qumështit të kokosit është shumë e lehtë për t’u përgatitur dhe shumë e shijshme për t’u ngrënë. Shija e fshatit vjeshtor të Hanoi është aromatike dhe aromatike me shijen e yndyrshme të qumështit të kokosit, duke krijuar një kombinim të parezistueshëm.

5. Si të gatuajmë çaj jeshil të përzier

Materialet e përpunimit:

 • 200 gr fasule të kuqe
 • 150 gr copëza të freskëta (ose copëza të thata)
 • 2 misra
 • 5 banane të pjekura
 • Sheqer i grimcuar, niseshte tapioke, niseshte misri, pluhur pelte, miell bollguri
 • Kokosi
 • 10 gjethe pandan

Mënyra e përpunimit:

Hapi 1: Marinoni fasulet e kuqe

 • Blini fasule të kuqe, pastroni me ujë, hiqni farat e sheshta. Para gatimit, njomni fasulet e kuqe në ujë për rreth 6-8 orë.
 • Hidhni fasulet në tenxhere, ziejini me 400 ml ujë, ½ lugë çaji kripë në zjarr mesatar. Kur fasulet të jenë zier, shtoni sheqerin sipas shijes dhe përzieni derisa të treten.
 • Hollojeni tapiokën me pak ujë të ngrohtë, hidhni ngadalë në tenxheren me fasulet e kuqe për të shmangur kokrrat, gatuajeni derisa masa të trashet sipas dëshirës dhe fikeni zjarrin.
Tham Khảo Thêm:  Báo cáo nhanh tình hình Tết Nguyên đán 2021 4 Mẫu báo cáo tình

Hapi 2: Gatuani çajin e misrit

 • Bleni misër, qëroni, prisni me thikë për të marrë kokrrat.
 • Vendosim ujin të vlojë në sobë, shtojmë kallinjtë e misrit dhe ziejmë me mëndafshin e misrit, ulemi ngadalë zjarrin dhe ziejmë për 10-15 minuta. Kullojeni lëngun e pastër të misrit dhe hidhni trupin e pajetë në tenxhere.
Çaj misri
Procesi i gatimit të çajit të misrit të artë
 • Shtoni misrin e grirë dhe gatuajeni me 2 lugë sheqer duke e trazuar derisa të tretet sheqeri.
 • Tretni 20 gr niseshte misri, 20 gr tapiokë me pak ujë të ngrohtë, hidheni ngadalë në tenxheren me ujë derisa niseshteja të jetë e trashë dhe e lëmuar.
 • Përdorni një thikë për të prerë bananet në copa sa një kafshatë, i vendosni në tenxhere me çaj misri dhe vazhdoni të zieni.
 • Prisni bananen në copa sa një kafshatë dhe më pas gatuajeni si supë misri.

Hapi 3: Gatuani çajin jeshil

 • Bleni copa të gjelbra, pastroni dhe zhyteni për 10 minuta që të lulëzojnë, nxirreni të kullojnë.
 • Zieni 500 ml ujë në sobë me 2 tufa gjethe pandani derisa të marrin aromë, më pas hiqeni, shtoni sheqer shap dhe pak kripë, përzieni mirë që të treten.
Kom
Procesi i përgatitjes së çajit jeshil të orizit jeshil
 • Hidhni copat e përgatitura paraprakisht në tenxhere dhe ziejini derisa të zbuten në zjarr të ulët. Shtoni 2 lugë niseshte tapioke të holluar me ujë të ngrohtë, përzieni derisa çaji të koncentrohet dhe të jetë i qetë sipas dëshirës.

Hapi 4: Përpunimi i pelte

 • Pluhurin e peltesë e tretim me 100 ml ujë, e vendosim të vlojë në sobë, i shtojmë 2 lugë sheqer. Fikni zjarrin, derdhni pelten në kallëp, prisni që të ftohet dhe të ngurtësohet.
 • Vendosni akullin e rruar në filxhan, hidhni çajin e fasules së kuqe, çajin e misrit, çajin e bananes dhe orizin jeshil në sasinë e dëshiruar.
 • Hidhni qumësht kokosi sipër, shtoni agar dhe pak arrë kokosi të tharë dhe shijojeni menjëherë!

Jugu është i famshëm jo vetëm për specialitetet e tij dhe ëmbëlsirat fshatare me shije tipike, por edhe për pjatat e çajit të ëmbël dhe të shijshëm. Supa e përzier me oriz jeshil definitivisht nuk do të zhgënjejë të gjithë familjen tuaj!

6. Sekreti i çajit jeshil të butë dhe të shijshëm

Për të pasur një produkt të përfunduar të çajit jeshil të butë, të shijshëm dhe të yndyrshëm, mos harroni të aplikoni gjërat e mëposhtme!

Kom
Receta për të bërë qull orizi jeshil ndryshon nga rajoni në rajon
 • Faza e zgjedhjes së lëndëve të para për përgatitjen e çajit është jashtëzakonisht e rëndësishme, veçanërisht fasulet. Duhet të zgjidhni fasulet që janë të mëdha, jo të sheshta, dhe jo të mykura ose të krimbave.
 • Mund të kombinoni më shumë mbushje për të bërë një tas të shijshëm çaji si perlat e bardha, perlat e zeza, pelte vese, pelte kokosi etj.
 • Çaji mund të ruhet në frigorifer deri në 2 ditë sepse ngrihet lehtë, duke ndikuar në çajin e përfunduar.
 • Çdo rajon ka një mënyrë të ndryshme të gatimit të orizit jeshil, ju mund të rregulloni receta të ndryshme sipas shijes së anëtarëve të familjes.

Shpresoj se do të keni sukses me si të bëni çaj jeshil ndarë më lart. Kokrrat e reja të orizit, të ziera me ëmbëlsinë e yndyrshme të qumështit të kokosit, me siguri do ta bëjnë të gjithë familjen të bie në dashuri. Blini copëza të shijshme dhe përbërës të tjerë në Vinmart ose nëpërmjet aplikacionit VinID dhe shkoni në kuzhinë për të treguar aftësitë tuaja!

Banner CTA Shopping online 750

>>> Si të bëni çaj të shijshëm krokant grejpfrut

Hy vọng thông qua bài viết Bật mí 5 cách nấu chè cốm thơm lừng, ngon chuẩn vị Hà thành Cakhia TV trang web trực tiếp bóng đá miễn phí sẽ giúp ích được quý bạn đọc.

Related Posts

Cảm nhận về vẻ đẹp tâm hồn của nhân vật trữ tình trong bài thơ

Đề bài: Cảm nhận về vẻ đẹp tâm hồn của nhân vật trữ tình trong bài thơ Chiều tối Cảm nhận về vẻ đẹp tâm hồn của…

Câu chuyện về nhà học giả Naropa

Theo chân Tilopa, ngay cả đại học giả Naropa cũng phải trải qua muôn vàn khó khăn. Như chúng ta đã thấy trước đây, Naropa gặp Tilopa,…

Suboi là ai? Tiểu sử, sự nghiệp, đời tư nữ rapper tài năng

Nhắc đến nhạc rap Việt không thể không nhắc đến cái tên Suboi. Nổi lên từ thập niên đầu tiên của thế kỷ 21, Suboi mang đến…

integrated circuit là gì? Phân loại, cấu tạo và công dụng

Chắc hẳn bạn đã ít nhiều nghe đến thuật ngữ IC. Đây là từ viết tắt của cụm từ tiếng Anh Integrated circuit. Tuy nhiên không phải…

Kể hoặc đọc lại một câu chuyện (bài thơ, bài văn) về một vận động

1. Đồ sưu tầm: Hoàng Xuân Vinh (sinh ngày 6 tháng 10 năm 1974 tại Thành phố Sơn Tây, Hà Nội) là vận động viên bắn súng…

Quần jockstrap là gì? Chia sẻ những mẫu quần jockstrap đình đám

Quần jockstrap là một kiểu quần được thiết kế vô cùng độc đáo giúp nam giới trở nên sexy và quyến rũ hơn. Tuy nhiên kiểu quần…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *