Cách làm 16 món ngon từ tép khô cho bữa cơm gia đình …

Rate this post

Mos i përbuzni karkalecat e vogla! Nëse dini ta përpunoni, atëherë karkalecat e thata janë shumë “pa oriz”. Këtu janë disa receta të shijshme nga karkaleca të thata për ushqime familjare “të pabesueshme të shijshme”, të përshtatshme për të gjithë anëtarët e familjes.

pjata të shijshme nga karkaleca të thata

1/ Supë e ëmbël me lakër e gatuar me karkaleca të thata

Materialet për përgatitje:

 • Lakra jeshile: 300 gr
 • Karkaleca të thata: 2 lugë gjelle
 • erëz

Hapat e zbatimit:

 • Ngroheni një tigan, shtoni vaj, shtoni karkalecat e lagura dhe skuqini. Hidhni ujin e sapo ngrënë.
 • Prisni që uji të vlojë për lakrën e ëmbël të copëtuar. Sezoni sipas shijes.
 • Supë e gatuar nga sobë

pjata të shijshme nga karkaleca të thata

2/ Mish i skuqur me karkaleca të thata

Materialet për përgatitje:

 • 3 ons mish derri
 • 1 filxhan karkaleca të thata
 • Qepë e gjelbër, qepë e kuqe (ose qepë e ngjeshur)
 • Erëza: Kripë, petët kryesore, erëza, sheqer, piper, salcë peshku, vaj gatimi

Hapat e zbatimit:

 • Mishi i derrit lahet, pritet në feta për shije, marinohet me erëza
 • Karkaleca të thata të njomur në ujë të ngrohtë dhe më pas të marra, të mbledhura mbeturinat, zhavorri, të shtrydhura me ujë
 • Ngroheni tenxheren, hidhni vajin, prisni që vaji të vlojë, më pas shtoni karkalecat dhe përzieni mirë. Kur karkaleca të marrë ngjyrë të artë krokante dhe krokante, hiqeni atë
 • Skuqini qepën e kuqe (ose kompresoni), shtoni mishin, përzieni mirë, shtoni pak ujë të ngrohtë. Kur mishi të jetë gatuar, vendosni karkalecat në ishull, më pas shtoni pak ujë për të rritur aromën dhe shijen
 • Në fund shtoni qepët e njoma dhe hiqini në një pjatë. Shijojeni sa është vapë

3/ Misër i skuqur me karkaleca të thata

Përbërësit që duhen përgatitur

 • 200 gr kokrra misri
 • 100 g karkaleca të thata
 • Erëza: Qepë e thatë, qepë e freskët, sheqer, kripë, vaj gatimi, salcë peshku

Hapat e zbatimit:

 • Përgatitja për të bërë misër të skuqur me karkaleca: Ziejini kokrrat e misrit për 2-3 minuta, nxirreni dhe lëreni të ftohet.
 • Tavën veriore, shtoni 2 lugë vaj gatimi, prisni derisa vaji të nxehet, shtoni kokën e qepës së bardhë dhe skuqeni derisa të marrë aromë. Përzieni misrin e zier. Vendosni karkalecat, i rregulloni me sheqer, salcën e peshkut, i trazoni mirë që misri të thithë erëzat.
 • Kur misri të jetë gatuar, shtoni qepë të freskëta, hiqeni në një pjatë.

>>> Shihni më shumë: Udhëzime se si ta bëni atë pjata të shijshme nga molusqet E thjeshtë por e lehtë për t’u gatuar

4/ Suxhuk me karkaleca të thata

Përbërësit që duhen përgatitur

 • Sallam: 200 gr
 • Karkaleca të thata të menjëhershme
 • erëz

pjata të shijshme nga karkaleca të thata

Hapat e zbatimit:

 • Ziejini salsiçet në ujë derisa të gatuhen. E nxjerrim dhe e presim në copa të vogla
 • Hidhni salsiçet në tigan, shtoni ujin e kokosit (ose ujin e filtruar) derdhni, përzieni mbrapa dhe mbrapa derisa të ngjiten pak, më pas shtoni 1 lugë çaji sheqer + gjysmë lugë çaji salcë soje. Përziejini derisa të mbarojë uji.
 • Spërkatni karkalecat e thata mbi salsiçet dhe kthejini ato për një kohë të shkurtër derisa karkalecat të skuqen pak. Shijojeni me oriz ose oriz ngjitës…

5/ Karkaleca të thata të gatuara me domate

Përbërësit që duhen përgatitur

 • 50 g karkaleca të thata
 • 1 domate
 • Qepë vjollce, qepë jeshile
Tham Khảo Thêm:  Tổng hợp những cách hết buồn nôn đơn giản và hiệu quả nhất

Hapat e zbatimit:

 • Thitni dhe lani karkalecat e thata me ujë të ngrohtë, domatet e prera hollë, qepët e kuqe të grira, qepët e grira
 • Skuqini qepën e purpurt dhe më pas derdhni domatet në të për të shtypur domatet dhe më pas hidhni karafilat e thatë
 • E rregullojmë sipas shijes dhe më pas shtojmë 1 gotë ujë që të vlojë
 • Prisni të vlojë për rreth 2 minuta dhe shtoni qepët e njoma

6/ Karkaleca të thata aromatike

Materialet për përgatitje:

 • 200 g karkaleca të thata
 • 1 fetë me aromë
 • Qepë, salcë peshku, sheqer.

Hapat e zbatimit:

 • Thithni karkalecat në një tas me ujë të ftohtë. Pasi të çelin karkaleca, nxirrni ato, merrni rërën dhe papastërtitë
 • Prerje shege.
 • Ngrohni dy lugë të vogla vaj gatimi, derdhni karkalecat dhe ananasin dhe skuqini. E rregulloni me një lugë të vogël salcë peshku, një lugë të vogël sheqer, në varësi të shijes së ëmbël dhe të thartë të ananasit, e rregulloni sipas shijes tuaj, pak i kripur do ta bëjë gjellën më të shijshme.
 • Përdorni shkopinj për të trazuar për të tharë ananasin, gatuajeni për rreth 10 minuta.
 • Fikim zjarrin, përziejmë pak qepë të gjelbër. Merrni atë në pjatë, përdorni të nxehtë me oriz.

7/ Karkaleca të thata të pjekura krokante

Përbërësit që duhen përgatitur

 • 100 g karkaleca të thata
 • 2 lugë sheqer, 1 lugë salcë peshku, 3 lugë vaj gatimi
 • Qepë të njoma, piper.

Hapat e zbatimit:

 • Karkaleca e thatë ngjyhet për t’u zgjeruar, marrë pluhur dhe rërë, thahet
 • Ngrohni vajin në një tigan në zjarr mesatar, shtoni sheqerin dhe gatuajeni derisa sheqeri të marrë ngjyrë karamel, më pas shtoni karkalecat dhe i trazoni mirë, më pas shtoni salcën e peshkut.
 • Vazhdoni të trazoni për të pjekur karkalecat për të thithur salcën e peshkut dhe sheqerin, të ketë një ngjyrë të bukur të artë, sezoni sipas shijes në mënyrë që karkalecat e pjekura të kenë një shije të ëmbël, të kripur, të thatë përsëri është në rregull.
 • Fikim zjarrin, spërkasim me qepë të grirë hollë dhe piper dhe përziejmë mirë. Mund të përdoret si pjatë e shijshme me oriz ose të hahet me oriz të bardhë ngjitës.

8/ Kungull i skuqur me karkaleca

Përbërësit që duhen përgatitur

 • 1 kungull i njomë mesatar (çdo lloj kungulli mund të përdoret nga kungull i njomë, kungull i njomë, kungull i njomë me vija, etj.)
 • 2 lugë karafil të thatë
 • 2 degë qepë
 • Erëzat: kripë, sheqer, pluhur erëza, piper i bluar, salcë peshku, hudhër.

Hapat e zbatimit:

 • Pritini kungujt përgjysmë për së gjati dhe më pas pritini në copa të holla 0,5 cm. Lani karkalecat, thajini. Qepë të prera në feta 5 cm të gjata.
 • Nxehim një tigan me pak vaj, skuqim hudhrën, më pas shtojmë thelpinj dhe e rregullojmë me pak kripë, sheqer ose erëza pluhur dhe e përziejmë.
 • Shtoni 1 lugë gjelle ujë të ftohtë që karkaleca të mos thahet shumë dhe të mos digjet tigani!
 • Shtoni kungujt për të skuqur, sezonin me pak salcë peshku, pluhur erëza për shije.
 • Kur kungujt të jenë zier, shtoni qepët e njoma dhe i trazoni mirë, më pas fikni zjarrin.

>>> Shihni më shumë: Si ta bëni atë pjata të shijshme nga e para për vakt familjar

9/ Letër orizi e përzier me karkaleca

Materialet për përgatitje:

 • 100 g kek me leter orizi me te holle
 • 2 vezë thëllëza
 • Karkaleca të thata
 • Mango jeshile
 • Kikirikë, 1 qese kripë karkalecash, 1 oktapod, gjethe laksa, qepë, 1 pak satay (sipas dëshirës), 1 djegës i vogël i rrezikshëm i grirë (sipas dëshirës), vaj gatimi, fara erëza, enë për përzierje.

pjata të shijshme nga karkaleca të thata

Hapat e zbatimit:

 • Vezë thëllëza të ziera të qëruara. Karkaleca e thatë lau rërën, thahej dhe më pas skuqej në ngjyrë të artë. Mangot jeshile janë pak të ëmbla, të qëruara dhe të prera në copa të vogla.
 • Kikirikë të pjekur në artë, të qëruara, të grira. Lani kungull i njomë, shtrydhni ujin, hiqni farat. Ngrohni një lugë vaj gatimi, shtoni qepë të grirë, më pas fikni zjarrin, shtoni pak erëza për shije.
 • Përziejini të gjithë përbërësit e mësipërm, rregulloni kripën sipas shijes me kripën e karkalecave, pakësoni shijen e thartë nga oktapodi. Dhe erëzoni atë me djegës dhe satay.
Tham Khảo Thêm:  Đẹp, Ngầu, Ý nghĩa nhất

10/ Karkaleca të thata të pjekura me fruta yje

Materialet për përgatitje:

 • 200 g karkaleca të thata
 • 1 frut yll i thartë
 • Kripë, erëza, piper dhe salcë peshku
 • Qepë dhe hudhër të thata
 • 1 degë qepë

Hapat e zbatimit:

 • Karkalecat e thata ngjyhen dhe lahen me ujë, kullohen. Përzieni gjysmë lugë çaji kripë.
 • Lani frutat e yllit, prisni skajet, prisni në feta të vogla.
 • Ngrohni vajin e gatimit, skuqni qepët e thara dhe hudhrat aromatike, shtoni frutat yje dhe skuqini për rreth 3 minuta.
 • Hidhni karkalecat në ishull, rregulloni me një lugë të vogël salcë peshku, gjysmë luge çaji erëza, gjysmë lugë çaji kripë, përzieni mirë.
 • Shijoni sërish sipas shijes tuaj, fikni zjarrin dhe mbi sipërfaqen e karkalecave spërkatni qepë dhe piper.

11/ Karkaleca të thata të pjekura me gjethe limoni

Materialet për përgatitje:

 • 300 g karkaleca të thata
 • 3-5 gjethe limoni
 • 2 qepë të thata
 • Erëza: fara erëza, salcë e shijshme peshku, vaj gatimi, sheqer.

Hapat e zbatimit:

 • Karkalecat e njomura dhe të lara, të përziera me pak kripë për t’u futur
 • Gjethet e limonit të lara, vetëm të prera në feta. Qepë të thata, të qëruara dhe të grira.
 • Kaurdisni qepët me pak vaj gatimi, vendosni shpejt karkalecat në ishull. Shtoni pak sheqer për t’i bërë karkalecat një ngjyrë të kuqe të errët më të bukur. Shtoni salcën e peshkut, erëzoni farat sipas shijes.
 • Kur karkaleca të ketë një ngjyrë të kuqe rozë, shtoni një lugë gjelle vaj gatimi, përzieni mirë që karkaleca të jetë e bukur dhe gjueti përsëri. Në fund spërkatni gjethet e limonit të prera në karafil, tundni mirë dhe vendosini në një pjatë. Referenca: Haruko është e specializuar në ofrimin e karrigeve për masazh të plotë të trupit

12/ Sallatë papaja e tharë e ëmbël dhe e thartë

Materialet për përgatitje:

 • 1 papaja e pjekur
 • 200 gr kripë susami kikiriku të lehtë
 • 200 g karkaleca të thata (karkaleca të thata)
 • 100 ml uthull, 50 g sheqer, 15 ml salcë peshku
 • Barishte, vaj gatimi, hudhër, djegës i freskët.

Hapat e zbatimit:

 • Papaja e qëruar, e qëruar, e grirë në fije, e zhytur në ujë me kripë për rreth 10 minuta
 • Karkalecat e thata lahen për të hequr papastërtitë, kullohen dhe vendosen në një tigan me 1 lugë vaj gatimi.
 • Përgatisni hudhrën dhe djegësin e grirë. Përzieni pak uthull, sheqer, salcë peshku në një përzierje për të përzier sallatën, shtoni pak hudhër, djegës të grirë
 • Pas njomjes, papaja shtrydhet dhe kullohet, vendoset në një tas të madh që të përzihet sallata dhe përzihet mirë, më pas lëreni të qëndrojë për rreth 10 minuta që të injektohet.
 • Hidhni kripë nga kikirikët dhe përzieni mirë për sallatën me papaja
 • Shtoni barishte dhe sezoni sipas shijes. Më pas shtoni karkaleca të thata të skuqura krokante dhe përziejini mirë
 • Në fund vendosni sallatën me papaja në një pjatë dhe shijojeni

13/ Karkaleca të thata të skuqura

Materialet për përgatitje:

 • 500 g yndyrë pjesë
 • 200 g karkaleca të thata
 • 2 qepë të thata, 3 lugë salcë peshku, 2 lugë sheqer dhe glutamat monosodium

Hapat e zbatimit:

 • Lani yndyrën, priteni në copa të vogla, më pas vendoseni në tigan për të bërë një tufë yndyre, e hiqni dhe e lini të thahet.
 • Karkalecat e thata ngjyhen, lahen plotësisht, nxirren të thahen
 • Qepët i presim në feta të vogla, i vendosim në tigan me vaj të skuqen. Vendosim karkalecat e lara dhe i pjekim derisa të zbuten dhe të marrin ngjyrë të artë
 • Shtoni yndyrën dhe përzieni mirë dhe shtoni pak salcë peshku dhe sheqer për t’u pjekur. Përziejini mirë në mënyrë që karkalecat dhe yndyra të mbushin erëzat
 • Kur karkalecat dhe yndyra të kenë marrë ngjyrë të artë dhe me erëza, fikni zjarrin dhe vendosini në një pjatë
Tham Khảo Thêm:  Đường bộ là gì? Các phương tiện giao thông đường bộ gồm?

14/ Karkaleca të skuqura me qepë dhe hudhër

Përbërësit që duhen përgatitur

 • 200 g karkaleca bakri
 • 1 llambë hudhër
 • 1 presh
 • djegës, qepë e gjelbër
 • Erëzat: sheqer, piper, salcë peshku, kripë

Hapat e zbatimit:

 • Karkalecat lahen mirë, kullohen dhe marinohen me kripë për rreth 10 minuta.
 • Qëroni hudhrën dhe e prisni në feta. Presh dhe qepë të copëtuara
 • Hidhni vajin në tigan derisa të nxehet, më pas shtoni hudhrën dhe skuqeni derisa të marrë aromë
 • Vendosni karkalecat dhe skuqini derisa lëvozhga e karkalecit të marrë ngjyrë rozë të lehtë, më pas shtoni pak salcë peshku dhe përzieni mirë
 • Kur karkalecat të jenë pjekur, lëshohet shumë ujë, tani prisni derisa uji të jetë pothuajse i tharë, më pas shtoni 1 lugë çaji sheqer në ishull, pastaj fikeni sobën që nxehtësia nga karkalecat të shkrijë plotësisht sheqerin.
 • Kur sheqeri të jetë shkrirë, ndizni sobën për të pjekur përsëri karkalecat, këtë herë mos harroni ta mbani zjarrin të ulët
 • Pjekim derisa lëvozhgat e karkalecave të bëhen më të errëta, lëvozhgat gjuhen, më pas shtoni qepë të njoma, presh dhe speca të prera në ishull. Në fund spërkatni pak piper dhe fikeni sobën

15/ Pastë karkalecash në avull me mish

Përbërësit që duhen përgatitur

 • Shpatull i dobët
 • salcë karkalecash
 • Vaj gatimi, pluhur supë, sheqer, salcë peshku
 • Pluhur shqeme (vaj shqeme)
 • Qepë, hudhër, limoni të thata, galangal

Hapat për të ndërmarrë

 • Lani dhe grijeni mishin
 • Qepët dhe hudhrat e qëruara. Lemongrass dhe galangal, larë dhe copëtuar
 • Marinojeni mishin e grirë me galangal me bar limoni. Shtoni pak sheqer, pastën e karkalecave, vajin e gatimit dhe salcën e peshkut, përzieni mirë që mishi të mbushë erëzat dhe më pas vendoseni në frigorifer për 3 orë.
 • Hidhni vajin e gatimit në tigan, skuqni shqemet derisa vaji të marrë ngjyrë të kuqe, më pas shtoni qepët dhe hudhrat dhe skuqini derisa të marrin aromë
 • Vendoseni mishin e marinuar dhe skuqeni në zjarr mesatar, duke e përzier vazhdimisht derisa mishi të piqet në mënyrë të barabartë derisa mishit t’i mbarojë uji, më pas zvogëloni zjarrin në minimum. Vazhdoni të përzieni derisa mishi të zbutet.
 • Gatuani derisa mishi të thahet, zverdhet pak, më pas fikni zjarrin, lëreni të ftohet plotësisht dhe më pas vendoseni në një kavanoz qelqi për ta ngrënë gradualisht.

16/ Karkaleca të skuqura thellë me brumë krokante

Përbërësit që duhen përgatitur

 • 200 g karkaleca të freskëta
 • 200 gr Crazy Cotton
 • 1 vezë pule
 • 100 g miell i skuqur thellë
 • Qepë, salcë peshku, piper, sheqer

Hapat për të ndërmarrë

 • Karkaleca larë, prerë kokën,
 • Lulja e luleradhiqes qepe e lare, e kulluar, e prere holle
 • Vendosni karkalecat, topat e pambukut, vezët dhe miellin e skuqur në një tas të madh. Shtoni 1 lugë çaji erëza, 1 lugë çaji piper, 1 lugë çaji salcë peshku
 • E trazojmë mirë masën e mësipërme derisa përbërësit të bashkohen mirë
 • Vendoseni tiganin në sobë, derdhni vajin në miellin e skuqur, gatuajeni derisa vaji të nxehet.
 • Përdorni një lugë për të hedhur miellin e përzier së bashku në tigan me vaj dhe përzieni derisa të marrë ngjyrë të artë nga të dyja anët.
 • E heqim dhe e vendosim në një pjatë të veshur me letër thithëse

Më sipër janë shpërndarjet e Bavabit për gatimet nga karkaleca të thata dhe karkaleca të freskëta që janë të lehta për t’u bërë, të çuditshme për gojën, stimuluese për shijen për të gjithë anëtarët e familjes, do të jenë një “armë sekrete” për të afruar të gjithë familjen.më shumë njëri-tjetrin! Le të punojmë së bashku për ta bërë vaktin më komod.

>>> Shihni më shumë: Produktet Karkaleca Bavabi të pasura me ushqime për një vakt më të pasur familjar

Hy vọng thông qua bài viết Cách làm 16 món ngon từ tép khô cho bữa cơm gia đình … Cakhia TV trang web trực tiếp bóng đá miễn phí sẽ giúp ích được quý bạn đọc.

Related Posts

Cảm nhận về vẻ đẹp tâm hồn của nhân vật trữ tình trong bài thơ

Đề bài: Cảm nhận về vẻ đẹp tâm hồn của nhân vật trữ tình trong bài thơ Chiều tối Cảm nhận về vẻ đẹp tâm hồn của…

Câu chuyện về nhà học giả Naropa

Theo chân Tilopa, ngay cả đại học giả Naropa cũng phải trải qua muôn vàn khó khăn. Như chúng ta đã thấy trước đây, Naropa gặp Tilopa,…

Suboi là ai? Tiểu sử, sự nghiệp, đời tư nữ rapper tài năng

Nhắc đến nhạc rap Việt không thể không nhắc đến cái tên Suboi. Nổi lên từ thập niên đầu tiên của thế kỷ 21, Suboi mang đến…

integrated circuit là gì? Phân loại, cấu tạo và công dụng

Chắc hẳn bạn đã ít nhiều nghe đến thuật ngữ IC. Đây là từ viết tắt của cụm từ tiếng Anh Integrated circuit. Tuy nhiên không phải…

Kể hoặc đọc lại một câu chuyện (bài thơ, bài văn) về một vận động

1. Đồ sưu tầm: Hoàng Xuân Vinh (sinh ngày 6 tháng 10 năm 1974 tại Thành phố Sơn Tây, Hà Nội) là vận động viên bắn súng…

Quần jockstrap là gì? Chia sẻ những mẫu quần jockstrap đình đám

Quần jockstrap là một kiểu quần được thiết kế vô cùng độc đáo giúp nam giới trở nên sexy và quyến rũ hơn. Tuy nhiên kiểu quần…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *