Cách làm bánh sắn nướng mềm thơm cực hấp dẫn

Rate this post

Rrënja e kasavës është një ushqim fshatar i njohur për popullin vietnamez. Le të përgatisim këtë tortë të shijshme me kasavë të pjekur me Bach Hoa XANH!

Torta me kasava e pjekur shumë tërheqëse, e butë dhe e shijshme është një ëmbëlsirë e preferuar e shumë njerëzve. Nxitoni me Bach Hoa GREEN për të përgatitur këtë pjatë të shijshme për të trajtuar menjëherë të gjithë familjen!

1 Si të bëni tortë me kasavë të pjekur me qumësht kokosi

kek me kasavë të pjekur me qumësht kokosi

Përgatitni 20 minuta Procesi 1 orë 30 minuta Me qellim qe 2-3 persona

Përbërësit e tortës me kasavë të pjekur

 • 1 kg rrënjë tapioke
 • 300 gr qumësht kokosi
 • 100 g qumësht të kondensuar
 • 50 gr krem ​​pana
 • 30 g gjalpë pa kripë
 • 2 te verdha veze
 • 30 gr miell tapioke
 • 80 g sheqer
 • Thelbi i vaniljes
 • Mjetet për të bërë: Vegla për bluarje, tasa, kallëpe keku, shabllone, spatula, thika, doreza etj.

Këshillë e mirë:- Zgjidhni zhardhokët e shijshëm të kasave: Ju duhet të zgjidhni rrënjët e kasave guaskë e freskët, e fortë, e drejtë, e yndyrshme do të ketë më pak fibra, të butë dhe të ëmbël. Nëse është e mundur, përdorni thoin tuaj për të gërvishtur butësisht guaskën e hollë të jashtme për të kontrolluar ngjyrën e guaskës së brendshme të mëndafshit, nëse është rozë e lehtë, zgjidhni, e bardha duhet të injorohet sepse korja rozë do të ketë më pak toksicitet. më mirë se korja e bardhë Mos i lini rrënjët e kasavës jashtë për shumë kohë, ato do të humbasin shijen e tyre.- Të verdhat e vezëve mund t’i ndani lehtësisht duke Tundeni butësisht me një sitë derisa të hiqen të gjitha të bardhat e vezëve.– Krem pana dhe esencë vanilje mund ta gjeni lehtësisht në dyqanet që shesin përbërës për pjekje, kur blini Kushtojini vëmendje datës së skadencës dhe origjinës së qartë.

Si të bëni tortë me kasava të pjekur

Hapi 1 Përpunimi paraprak i kasavës

Fillimisht, pritni 2 pjesët e para dhe më pas qëroni lëkurën, e prisni kasavën përgjysmë për të hequr tendinat dhe njomni kazavën me ujë të paktën. rreth 1-2 orë ose lëreni brenda natës për të hequr toksinat në kasava. Pasi të keni njomur për një kohë të mjaftueshme, nxirreni kassava të kullojë.

Përpunimi paraprak i kasave

Cassava është tharë, ju përdorni një mjet bluarje për të grirë kassava jashtë. Pas bluarjes, kassava është ende e lagur, e shtrydhni me duar dhe e thani plotësisht.

Hapi 2 Përzieni përzierjen e kekut me kasava

Hidhni në një enë me kazava të thata: 80gr sheqer, 30gr niseshte tapioke, 2 të verdha veze, lugë çaji esencë vanilje, 100 gr qumësht të kondensuar dhe përzieni mirë me dorë.

Përziejmë përzierjen e kekut me përbërësit

Tham Khảo Thêm:  Top 10 loài hoa màu trắng cho sân vườn • Sài Gòn Hoa 2023

Më pas, shtoni 30 gr gjalpë pa kripë në masën e përzierjes dhe vazhdoni të përzieni mirë. Në fund shtoni 50 gr krem ​​pana, 300 gr qumësht kokosi dhe më pas përdorni një shpatull për të përzier masën së bashku.

Hapi 3 Piqni tortën me Cassava

E lyeni me furçë 1 shtresë gjalpë të shkrirë në kallëpin e kekut dhe më pas vendosni letër për pjekje, më pas vendosni masën e tortës me kasava dhe e shpërndani tortën në mënyrë të barabartë, e piqni tortën në furrë. në 175 gradë Celsius për 60 minuta.

Piqni tortën me Cassava

Kur torta të jetë gatuar, përdorni një thikë për të ecur butësisht rreth buzës së tortës për të hequr tortën nga kallëpi dhe për ta dekoruar, në mënyrë që torta me maniok të jetë e plotë.

Eksploroni më shumë: Si të bëni tortë me kasava të thekur

Hapi 4 Produkti i përfunduar

Tortë e shijshme e butë dhe e shijshme me kasavë të pjekur

Torta me kasavë të pjekur ka Ngjyra e bukur e verdhë, aroma tërheqëse. Shijoni ëmbëlsirat e buta me kasavë të pjekur, hani ato Shije yndyrore e kasavës dhe qumështit të kokosit Sigurisht që do t’ju ndihmojë të kaloni një ditë të mrekullueshme!

2 Si të bëni bukë të thekur me fasule jeshile

Përgatitni 30 minuta Procesi 40 minuta Me qellim qe 3-4 persona

Përbërësit për përgatitjen e tortës me kasava me fasule jeshile

 • Tapiokë: 1 kg
 • Gjalpë: 170 g
 • Sheqeri: 1 filxhan
 • Qumësht kokosi: 5 gota
 • Kokosi i grirë: 1 filxhan
 • Bishtaja: 150 g
 • Vezë pule: 2 vezë
 • Vanilje: 1 lugë
 • Qumësht i kondensuar: filxhan

Përbërësit për përgatitjen e tortës me kasava me fasule jeshile

Si të bëni tortë me kasava me fasule jeshile

Hapi 1 Përgatitni përbërësit

Fillimisht, tapioka duhet të përgatitet duke e qëruar, duke e zhytur në ujë të kripur për të hequr toksinat për të paktën 6 orë, më pas.Shpëlajeni me ujë disa herë dhe kullojeni. Duhet të presim kasavën në feta të vogla dhe më pas ta bësh pure, përdorni një sitë për të hequr ujin dhe për të mbajtur karkasën e kasave.

Thith fjalët 3 deri në 4 orë për të zbutur bishtajat. Më pas ziejini fasulet brenda në avull 15-20 minuta derisa fasulet të jenë të buta i vendosim në blender. Shtoni një filxhan qumësht të kondensuar vazhdoni të bluani derisa të jetë e qetë dhe më pas fikeni makinën.

Materialet e procesit

Hapi 2 Piqni tortën

Shtoni përbërësit për tapiokën e bluar, qiqrat, sheqerin, vezët, gjalpin e shkrirë, kripën, vaniljen dhe qumështin e kokosit me kokosin e grirë dheo përzieni mirë në një pastë të lëmuar.

Para pjekjes, duhet të hapni furrën në shkallë të ndryshme 180 gradë C për rreth 10 minuta për të ngrohur furrën. Përdorni një furçë për të lyer një shtresë të hollë gjalpë në tavën e kekut përpara se ta derdhni masën në kallëp.

Më pas, piqni tortënbrenda 45-60 minutave Kur sipërfaqja e tortës të marrë ngjyrë kafe të artë, hiqeni tortën nga furra.

Piqem

Hapi 3 Produkti i përfunduar

Në fund, tosti i përsosur me qiqra do të ketë një majë të shijshme të artë. Lëreni tortën të ftohet dhe më pas shijoni produktin tuaj të përfunduar.

Produkt i perfunduar

3 Si të bëni bukë me kasava me një tigan që nuk ngjit

Përgatitni 30 minuta Procesi 40 minuta Me qellim qe 3-4 persona

Përbërësit e kekut me kasava të pjekur me tepsi që nuk ngjit

 • Tapiokë: 1 kg
 • Miell tapioke: 150 gr
 • Sheqeri: 150 g
 • Qumësht i kondensuar: 120 ml
 • Qumësht kokosi: 250 ml
 • Vezë pule: 2 vezë
 • Vanilje: 3 tuba
 • Kripë: lugë çaji

Përbërësit e kekut me kasava të pjekur me tepsi që nuk ngjit

Si te bejme kek me kasava me tepsi qe nuk ngjit

Hapi 1 Përgatitni përbërësit

Hiqni lëkurën e tapiokës më parë Zhyteni në ujë të kripur të holluar për të paktën 6 orë për të hequr substancat toksike të mbetura pjesa e jashtme e patates. Pas kësaj, rekomandohet prerja e tapiokës në copa të vogla dhe më pas pureja e tapiokës, ndarja e trupit dhe hidhja e ujit.

Materialet e procesit

Më pas, Shtoni përbërës të tillë si miell tapioke, qumësht të kondensuar, sheqer, kripë, vanilje dhe qumësht kokosi në përzierje Më pas përzieni përbërësit së bashku derisa masa të jetë e qetë. Më pas shtoni 2 vezë.

Tham Khảo Thêm:  7 mẫu Dàn ý cảm nhận bài thơ Đây thôn Vĩ Dạ của Hàn Mặc Tử

Materialet e procesit

Hapi 2 Piqni tortën

Përdorni vaj gatimi për të lyer në mënyrë të barabartë sipërfaqen e tiganit që nuk ngjit. Më pas, masën e përzier hidheni në tepsi dhe lyeni tavën në mënyrë të barabartë, kështu Ndani në 2-3 herë për të pjekur. Ndezni nxehtësinë shumë të ulët dhe mbulojeni për të pjekur tortën me kasava ngadalë.

Ju djema duhet Kthejeni kekun në mënyrë që të dyja anët të marrin ngjyrë të artë dhe torta të duket më mirë.

Piqem

Hapi 3 Produkti i përfunduar

Së fundi, le ta lëmë tortën të ftohet dhe ta shijojmë këtë pjatë fshatare!

Produkt i perfunduar

4 Si të bëni kek me kasava me tenxhere orizi

Përgatitni 30 minuta Procesi 40 minuta Me qellim qe 3-4 persona

Përbërësit për kekun me kasava të pjekur në tenxhere me oriz

 • Tapiokë: 600 g
 • Miell tapioke: 100 gr
 • Vezë pule: 1 vezë
 • Qumësht kokosi: 300 ml
 • Vanilje: 1 lugë çaji
 • Qumësht i kondensuar: 100 ml
 • Sheqeri: 150 g

Përbërësit për kekun me kasava të pjekur në tenxhere me oriz

Si të bëni tortë me kasava të thekur me tenxhere orizi

Hapi 1 Përgatitni përbërësit

Fillimisht, duhet të heqim lëkurën dhe ta zhysim në ujë të kripur të holluar për të hequr papastërtitë e dëmshme. Më pas, copëtoni imët tapiokën në mënyrë që të bëhet pure e lehtë me blender. Ndoshta tapioka është bluar për të marrë pjesën kryesore dhe për të hedhur ujin.

Materialet e procesit

Shtoni përbërësit e mbetur në përzierjen e tapiokës. Më pas, Përziejini mirë derisa masa të bashkohet plotësisht dhe të ketë një butësi të caktuar.

Materialet e procesit

Hapi 2 Piqni tortën

Rekomandohet të lyeni një shtresë vaji nën sipërfaqen e tenxheres së orizit përpara se të shtoni masën e përzier hollë, për të shmangur ngjitjen e kekut në fund të tenxheres gjatë pjekjes. Kontrolloni gatishmërinë e tortës duke futur një kruese dhëmbësh bambuje në tortë.

Piqem

Hapi 3 Produkti i përfunduar

Për të reduktuar nxehtësinë, priteni në pjesë të vogla dhe shijoni këtë ëmbëlsirë me familjen tuaj!

Produkt i perfunduar

5 Si të përgatisni tortën me kasava Phu Tho

Përgatitni 20 minuta Procesi 40 minuta Me qellim qe 4-5 persona

Përbërësit për përgatitjen e tortës me kasava Phu Tho

 • 1 kg miell tapioke ngjitëse
 • 200 gr mish i grire
 • 100 gr bishtaja
 • Largohu me banane
 • 500 ml ujë
 • 1 lugë çaji kripë
 • 2 lugë çaji erëza
 • 1 lugë çaji MSG
 • ½ lugë çaji piper
 • 2 lugë çaji vaj gatimi

Përbërësit për përgatitjen e tortës me kasava Phu Tho

Si të bëni tortë me kasava Phu Tho

Hapi 1 Përzieni brumin

Përzieni miellin

Ju djema jepni rreth 500 ml Gatuani në një tenxhere dhe shtoni rreth lugë çaji kripë dhe lëreni të ziejë. Kur uji të vlojë, vendosni ujin në një enë

Ju djema jepni 1 kg miell tapioke në enë, më pas shtoni ujin e nxehtë që është zier ngadalë dhe përzieni miellin mirë, pastaj shtoni miellin. 2 lugë çaji vaj gatimi dhe vazhdojmë të përziejmë brumin. E përzieni brumin derisa të bëhet një masë e lëmuar dhe jo ngjitëse.

Pasi ta përziejmë brumin e lemë të pushojë rreth 30 minuta

Hapi 2 Bëni tortën

Bërja e tortës

Fillimisht qëroni dhe lani 100 gr bishtaja, pastaj bishtaja të ziera në avull. Dhe copëtuar 50 g qepë të gjelbër

Pastaj ju jepni me radhë 200 g mish të grirë, 100 g bishtaja Vendoseni në një tenxhere dhe rregulloni me erëzat e mëposhtme: ½ lugë çaji kripë, 2 lugë çaji erëza, 1 lugë çaji MSG, ½ lugë çaji, 50 g piper qepë jeshile dhe filloni të trazoni mbushjen derisa të gatuhet në mënyrë të barabartë dhe mbushja të jetë përzier mirë.

Pasi të kryhet shumëzimi, Brumin e rrotulloni në topa të vegjël për ta ngrënë.

Hapi 3 Bëni tortën

Pjekje

Pasi e lini brumin të pushojë, filloni të bëni tortën. Ndani brumin në copa të vogla, më pas rrafshoni brumin dhe vendosni mbushjen në qendër dhe rrotullojeni.

Pastaj mbështillni një copë Gjethet e vogla të bananes në pjesën e jashtme të tortës për të mos lejuar që torta të ngjitet me njëra-tjetrën kur zihet në avull.

Tham Khảo Thêm:  Xã hội học là gì? Các phương pháp nghiên cứu của xã hội học?

Hapi 4 Ziejeni tortën me avull

Simite me avull

Kekun e vendosni me radhë në tenxhere, byreku me mish duhet të lihet në fund dhe mbushje të ëmbla sipër.

E ziejmë tortën me avull për një periudhë kohe rreth 40 minuta mbaroi tortën.

Hapi 5 Produkti i përfunduar

Tortë me kasavë Phu Tho

Torta është e thjeshtë për t’u përgatitur, por shija është shumë e shijshme. Kur shijoni tortën, do të ndjeni aromën e kasavës dhe shijen e mishit dhe yndyrore të mbushjes.

6Si të përgatisim kek me kasava në avull

Përgatitni 25 minuta Procesi 50 minuta Me qellim qe 4-5 persona

Përbërësit e tortës me kasavë të zier në avull

 • 1 kg kasava
 • 250 ml qumësht kokosi
 • ¼ lugë gjelle kripë
 • 4 lugë çaji sheqer
 • 1 lugë çaji vaj gatimi

Përbërësit e tortës me kasavë të zier në avull

Si të përgatisni tortë me kasava në avull

Hapi 1 Përgatitni përbërësit

Materialet e procesit

Qëroni dhe lani kasavën. Më pas e presim kasavën përgjysmë, i heqim fibrën në mes dhe e presim në copa të vogla

Hapi 2 Grini kasavën

Pure kasavë

Ju përdorni mjete për të bluar kasavën. Tjetra, ju jepni kasava e grirë në një leckë rrjetë dhe shtrydhni tapiokën.

Pas shtrydhjes së kasave, ju djema mbaj kufomën e kasavës për të bërë ëmbëlsira.

Hapi 3 Ziejeni tortën me avull

Simite me avull

Ju përgatitni kallëpin, Më pas lyejeni kallëpin në mënyrë të barabartë.

Hidheni në kallëp masën e sapo grirë të kasave dhe shtoni ¼ lugë gjelle kripë, 250 ml qumësht kokosi, 4 lugë sheqer. Në fund vendosim kekun në avull Duhen rreth 30-35 minuta për të përfunduar

Pas mbarimit, E nxjerrim kekun dhe e ndajmë në copa të vogla për të shijuar

Hapi 4 Produkti i përfunduar

Tortë me kasavë të zier në avull

Një tortë me një mënyrë të thjeshtë dhe të shpejtë për t’u përgatitur. Torta ka një shije yndyrore dhe pak të ëmbël nga kombinimi i përbërësve.

7 Si të përgatisni kek me kasava të skuqur

Përgatitni 20 minuta Procesi 50 minuta Me qellim qe 4-5 persona

Përbërësit për kekun me kasava të skuqur

 • 400 gr rrënjë kazava
 • 100 gr kokos të grirë
 • 50 g qumësht të kondensuar
 • 30 ml qumësht kokosi
 • 20 gr susam i bardhë i pjekur
 • 100 ml vaj gatimi

Përbërësit për kekun me kasava të skuqur

Si të bëni tortë me kasava të skuqur

Hapi 1 Përpunimi paraprak i kasavës

Përpunimi paraprak i kasave

Pasi të keni blerë zhardhokët e kasave, i qëroni dhe i lani. Thithni rrënjët e kasavës në ujë të kripur të holluar për rreth 6 orë përpara përpunimit.

Pas njomjes, ju djema Lani rrënjët e kasavës 4-5 herë.

Hapi 2 Ziejini rrënjët e kasavës me avull

Cassava e zier me avull

Ju futni kasavën në vapor rreth 20 minuta, më pas bëni pure rrënjët e kasavës.

Më pas, ju gatuani 100 gr bishtaja qërohet derisa të zihen bishtajat. Derisa Bishtajat zihen në mënyrë të njëtrajtshme, edhe bishtajat i bëni pure

Hapi 3 Përzieni brumin

Përzieni miellin

Pasi shtypni rrënjët e kasave, shtoni më shumë 100 g arrë kokosi të grirë, 50 g qumësht të kondensuar, 30 ml qumësht kokosi dhe 100 g bishtaja pastaj përziejini mirë.

Më pas, ju merrni një Një sasi e vogël brumi rrumbullakohet dhe më pas rrafshohet me duar për t’i dhënë formë tortës.

Hapi 4 Skuqni tortën

Tortë e skuqur

Vendoseni tiganin në sobë, ju jepni 100 ml vaj per gatim, prisni qe vaji te nxehet, me pas hidhni keket dhe skuqini derisa te fryhen. dhe kur vaji del në sipërfaqe, torta është gatuar.

Hapi 5 Produkti i përfunduar

Tortë me kasavë të skuqur

Torta me Cassava nga jashtë është krokante dhe aromatik, ndërsa brenda është një shije yndyrore që përzihet së bashku për të krijuar një tortë jashtëzakonisht të shijshme.

Nëpërmjet artikullit të mësipërm, shpresojmë se do të gjeni më shumë mënyra për të bërë ëmbëlsira të thjeshta me tapiokë për të trajtuar familjen tuaj!

Supermarket GREEN

Hy vọng thông qua bài viết Cách làm bánh sắn nướng mềm thơm cực hấp dẫn Cakhia TV trang web trực tiếp bóng đá miễn phí sẽ giúp ích được quý bạn đọc.

Related Posts

Cảm nhận về vẻ đẹp tâm hồn của nhân vật trữ tình trong bài thơ

Đề bài: Cảm nhận về vẻ đẹp tâm hồn của nhân vật trữ tình trong bài thơ Chiều tối Cảm nhận về vẻ đẹp tâm hồn của…

Câu chuyện về nhà học giả Naropa

Theo chân Tilopa, ngay cả đại học giả Naropa cũng phải trải qua muôn vàn khó khăn. Như chúng ta đã thấy trước đây, Naropa gặp Tilopa,…

Suboi là ai? Tiểu sử, sự nghiệp, đời tư nữ rapper tài năng

Nhắc đến nhạc rap Việt không thể không nhắc đến cái tên Suboi. Nổi lên từ thập niên đầu tiên của thế kỷ 21, Suboi mang đến…

integrated circuit là gì? Phân loại, cấu tạo và công dụng

Chắc hẳn bạn đã ít nhiều nghe đến thuật ngữ IC. Đây là từ viết tắt của cụm từ tiếng Anh Integrated circuit. Tuy nhiên không phải…

Kể hoặc đọc lại một câu chuyện (bài thơ, bài văn) về một vận động

1. Đồ sưu tầm: Hoàng Xuân Vinh (sinh ngày 6 tháng 10 năm 1974 tại Thành phố Sơn Tây, Hà Nội) là vận động viên bắn súng…

Quần jockstrap là gì? Chia sẻ những mẫu quần jockstrap đình đám

Quần jockstrap là một kiểu quần được thiết kế vô cùng độc đáo giúp nam giới trở nên sexy và quyến rũ hơn. Tuy nhiên kiểu quần…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *