Công Thức Làm Bánh Croissant Và Những Lưu Ý Không Phải Ai

Rate this post

Kroasani njihet edhe si briosh – një pjatë e famshme austriake. Ata që duan ëmbëlsirat duhet ta njohin këtë tortë të veçantë. Pra, e keni zotëruar ende recetën e kruasantit? Këtu dëshirojmë të ndajmë me ju recetën dhe shënimet kur bëni briosh.

Ps: Nuk më dëgjuat gabim: JO FRANCE, AO RI ËSHTË SHTËPIA E KROISANIT. Këtë informacion United Vision do t’ju dërgojë në fund të këtij artikulli.

Tani, ne do të shqyrtojmë përbërësit për t’u përgatitur dhe çështjet që duhen përmendur për të krijuar një tortë të shijshme pikërisht këtu.

1/ Receta e tortës me kruasant

1.1/ Përbërësit për të bërë ëmbëlsira

Materialet që ju nevojiten për të përgatitur:

 • Miell buke: 500 gram
 • Sheqeri: 90 gram – Maja e thatë: 15 gram
 • Kripë: 15 gram
 • Gjalpë pa kripë: 340 gram
 • Qumësht i ngrohtë: 300 ml
 • Pak pluhur për pjekje
 • Vezë pule: 1 vezë (të përziera me ujë)

1.2/ Si të bëni tortën kryesore

Për të bërë një tortë të shijshme, mund t’i kushtoni vëmendje 5 hapave bazë të pjekjes:

 • Hapi 1: Përgatitni gjalpin pa kripë
 • Hapi 2: Gatuani brumin
 • Hapi 3: Rrokullisni brumin në mijëra shtresa
 • Hapi 4: Ndani brumin
 • Hapi 5: Piqni tortën

1.3/ Hapat për të bërë

Hapi 1: Përgatitni gjalpin pa kripë:

 • Vendosni gjalpin e përgatitur të kikirikut në një shtresë letre pergamene, mbulojeni me një shtresë tjetër letër furre dhe mbulojeni me gjalpë.
 • Pas kësaj, përdorni një okllai për të rrafshuar avokadon, zona që do të rrotullohet duhet të jetë rreth 20-25 cm.
 • Ruajeni këtë gjalpë në frigorifer për disa minuta.

Hapi 2: Gatuaj brumin:

 • Fillimisht në një enë të madhe hedhim miellin, kripën, sheqerin, majanë dhe qumështin e ngrohtë dhe i përziejmë mirë. Ju mund të përdorni një shkop brumi ose një rrahës vezësh për të përzier përbërësit së bashku. Ziejeni derisa produkti i përfunduar që merrni të jetë një brumë i lëmuar dhe elastik.
 • Përgatitni një enë tjetër, spërkatni me pak miell të thatë, shtoni brumin e sapozier. Më pas, mbështilleni brumin me një peshqir të pastër dhe lëreni të pushojë për 1,5 – 2 orë që brumi të fryhet. Mund ta pushoni brumin për më shumë se koha e caktuar sepse sa më gjatë të pushojë brumi aq më i mirë do të jetë torta. Përdorni kabinet pluhuri do të ndihmojë kohën tuaj të inkubacionit më të shpejtë, cilësia e brumit është më uniforme.

Hapi 3: Rrokullisni brumin në mijëra shtresa

 • Pasi të keni mbaruar kohën e inkubacionit të brumit, nxirreni brumin të rrotullohet. Përdorni një okllai për të rrotulluar brumin sa më të hollë që të jetë e mundur.
 • Vazhdoni të rrotulloni brumin me gjalpin e përgatitur më parë që të rrafshohet. Pas rrotullimit të brumit, ai bëhet i lëmuar dhe i njëtrajtshëm, mbulojeni brumin me film ushqimor. E vendosim në frigorifer të ftohet për 30 minuta.
 • Saktësisht 30 minuta, nxirrni brumin, rrotulloni përsëri. Më pas mbulojeni brumin me film ushqimor dhe lëreni për 30 minuta të tjera në frigorifer.
 • Hapi i rrotullimit dhe kalitjes së brumit përsëritet edhe një herë. Rrotullimi i brumit në një mijë shtresa është hapi që kërkon më shumë kohë, por jini të durueshëm pasi cilësia do të jetë e mahnitshme.

Hapi 4: Ndani brumin:

 • Pas rrotullimit dhe kalitjes, brumi i kekut ndahet në 2 pjesë të barabarta.
 • Ndani brumin ashtu sepse duhet ta bëni përsëri rrotullimin. Për lehtësinë e rrotullimit, duhet të mbuloni sipërfaqen e petëzimit me një shtresë të thatë. Kësaj radhe rrotullojeni derisa brumi të arrijë një trashësi prej rreth 0.5 cm.
 • Më pas e presim brumin në drejtkëndësha të gjatë. Vazhdoni të prisni në trekëndësha sa të dëshironi.
 • Pjesa trekëndore e brumit rrotullohet pak derisa të marrë formën e bririt të lopës.
Tham Khảo Thêm:  Phiếu tự đánh giá của Hiệu trưởng, phó Hiệu trưởng 2022 (3 Mẫu)

Hapi 5: Piqni tortën

 • Para pjekjes duhet të ndizni furrën në temperaturën 300 gradë Celsius për rreth 10-15 minuta për të ngrohur furrën.
 • Stencilat vendosen fillimisht në një tepsi dhe më pas vendosen çdo kek në formë në tepsi. Lyejeni sipër tortës me përzierjen e vezëve të rrahura dhe ujin dhe filloni të pjekni.
 • Torta piqet për 15-18 minuta. Vini re kur torta zgjerohet, ka një ngjyrë të bukur kafe të artë, atëherë torta është gati.
 • Pasi të keni përfunduar të gjitha hapat e mësipërm, tashmë keni ëmbëlsirat tuaja të shijshme.

2/ Çfarë duhet të vërej kur bëj briosh?

Sipas kuzhinierëve të famshëm, në procesin e pjekjes duhet t’i kushtoni vëmendje 4 çështjeve të mëposhtme: Përbërësit – Brumi i rrotulluar – Inkubimi i brumit – Pjekja. Ju lutemi referojuni informacionit të mëposhtëm në mënyrë që torta që bëni të përmbushë standardet dhe cilësinë.

2.1/ ​​Përbërësit

Çështja më e rëndësishme që duhet t’i kushtoni vëmendje është përgatitja dhe ruajtja e përbërësve.

 • Përdorni përbërësit më të freskët dhe më të mirë të mundshëm.
 • Për peshën më të saktë të përbërësve, përdorni një peshore standarde dhe lugë matëse.
 • Përbërësit si vezët, qumështi, gjalpi… duhet të mbahen në temperaturën e dhomës për të ndihmuar kekun të arrijë cilësinë më të mirë.
 • Shoshni gjithmonë miellin, pluhurin për pjekje dhe sheqerin për të shmangur gunga.

2.2/ Pjekja e brumit

Tjetra është inkubimi i brumit, ky është me të vërtetë një hap shumë i rëndësishëm. Duhet të ndiqni rreptësisht periudhën e pushimit që kërkon receta, mos u nxitoni. Për shkak se kjo kohë lejon që brumi të pushojë, fibrat e glutenit në brumë kanë kohë të lidhen së bashku. Kur rrotulloni brumin do të jetë më e lehtë dhe nuk keni nevojë të bëni shumë përpjekje.

2.3/ Rrotulloni brumin

Gjëja e tretë e rëndësishme është aftësia e rrotullimit të brumit. Gjërat që duhen mbajtur parasysh kur rrotulloni brumin janë:

 • Duhet të përgatisni vetes një oklla në një stil të trashë në mes dhe të ngushtuar në anët.
 • Duhet të filloni nga qendra e brumit, ta rrotulloni deri në mes dhe më pas ta rrotulloni poshtë.
 • Është e rëndësishme të mbani skajet e brumit në skajet pak më të trasha se qendra e brumit.
 • Gjatë procesit të rrotullimit, nëse brumi tenton të grihet duke zbuluar gjalpin brenda, duhet ta palosni brumin në dysh.
 • Përveç kësaj, mund të mbani edhe brumin gjysmë të mbështjellë dhe më pas ta mbuloni brumin me film ushqimor.
 • Përpara se të rrotulloni sërish, është e nevojshme të shtroni një shtresë të hollë brumi në pjesët e thyera për të krijuar ngjitjen më të lartë.

Referenca: Informacion që duhet të dini për teknikat e rrotullimit

Megjithatë, një gjë që haset gjatë rrotullimit të brumit me dorë është se temperatura nga trupi i furrtarit, si dhe temperatura e dhomës mund të ndikojnë në cilësinë e brumit të përfunduar. Pra, kur bëhet fjalë për këtë fazë, shumë njerëz duhet ta mbajnë kuzhinën e tyre gjithmonë në një temperaturë të ftohtë, përndryshe, brumi do të jetë në një rrezik shumë të lartë të prishjes.

Por kjo ishte shumë vite më parë. Sot, furrtarët janë të pajisur me një makinë të dedikuar rrotullimi kruasant. Sigurisht, përveç veçorisë kryesore të brumit të rrotulluar, kjo makinë sjell edhe shumë përfitime të tjera:

 • Ndihmojini ata të kursejnë kohë dhe përpjekje të konsiderueshme në procesin e rrotullimit (gjithçka është pothuajse automatike).
 • Mos u shqetësoni më për gjenerimin e nxehtësisë, sepse brumi rrotullohet shpejt dhe pa probleme nga makina
 • Dizajni modern i makinës së rrotullimit të brumit kontribuon gjithashtu në bërjen e furrës moderne dhe profesionale
 • Brumi hapet më i lëmuar dhe më i barabartë se me dorë. Kjo e bën tortën më të shijshme dhe gjithashtu më të bukur
Tham Khảo Thêm:  Giới thiệu chung về huyện Quảng Xương -

Përveç recetës së tortës, është e qartë se veçoritë (dhe dizajni modern i makinës së brumit) luajnë një rol të madh në formësimin e çmimit të shitjes në psikologjinë e klientëve. Kjo është arsyeja pse furrtarët profesionistë zgjedhin gjithmonë makineri me cilësi të lartë. Midis tyre, marka kryesore në botë sot është RAM:

 • Trashësia e brumit mund të rregullohet kur rrotullohet
 • Rrokullisni brumin në mënyrë të barabartë, të lëmuar, me kapacitet të madh. E qëndrueshme dhe punon vazhdimisht. Gjatë seancave demo në United Vision, RAM gjithmonë rezultonte në një pluhur shumë të butë dhe të njëtrajtshëm. Nuk ka shenja të ngjitjes së brumit të vjetër në brumin e ri
 • Kontrolli i ekranit me prekje, mund të ruajë më shumë se 100 programe të ndryshme të rrotullimit dhe përgatitjes së brumit
 • Shumë opsione mjetesh për të prerë brumin
 • Kontrolli i shpejtësisë së transportuesit, kontrolli me dy drejtime
 • Ekziston një sensor sigurie, sa herë që ka një problem të rrezikshëm për furrtarin, makina mund të ndalojë automatikisht punën për të mbrojtur sigurinë absolute të përdoruesit.
 • Lehtë për t’u pastruar, duke ndihmuar në zgjatjen e jetës së makinës me kalimin e kohës
 • Disa prova janë më të vështira si për shembull vendosja e mbushjes me gjalpë në mes të brumit për t’u rrotulluar, por çuditërisht pas rrotullimit, mbushja me gjalpë nuk derdhet duke shkaktuar një pamje të shëmtuar. Për shkak të forcës së rrotullimit të barabartë, e gjithë struktura e brumit bëhet e barabartë dhe e lëmuar
 • Lehtë për t’u përdorur. Shumë klientë vijnë në United Vision, përmes një prezantimi të makinës, ata mund të funksionojnë, të çmontojnë makinën me lehtësi dhe të rrotullojnë manualisht tufat e përfunduara të brumit.

Ju mund ta bëni edhe atë. Nëse dëshironi ta përjetoni makinën në veprim, mund të shkoni në sallën ekspozite të United Vision në 07 Nguyen Chi Thanh Street, Ward 9, District 5, Ho Chi Minh City!

recetë për kek kruasant

Kroasantë me briosh

2.4/ Pjekja e ëmbëlsirave

Në fund, nuk duhet të anashkaloni as fazën e pjekjes. Nëse produkti i përfunduar që bëni i plotëson standardet në formë, ngjyrë ose jo, varet nga kjo fazë. Për të pasur brioshin më të bukur duhet:

 • Ndezim furrën dhe vendosim në 300 gradë Celsius para se ta pjekim për rreth 10-15 minuta në mënyrë që furra të arrijë temperaturën sipas recetës.
 • Parandaloni me kujdes ngjitjen e mykut.
 • Tepsi dhe kallëpi duhet të vendosen në qendër të furrës. Tavat e pjekjes nuk duhet të prekin njëra-tjetrën dhe as të prekin muret e furrës.
 • Koha e pjekjes do të ndryshojë në varësi të madhësisë së mykut.

Në rast se keni nevojë të piqni shumë ëmbëlsira në të njëjtën kohë, ose keni kërkesa të larta në cilësinë e produkteve të gatshme, si p.sh.: (1) torta duhet të gatuhet në mënyrë të barabartë nga të katër anët; (2) torta nuk duhet të jetë e thatë pas pjekjes për një kohë të gjatë; (3) veçanërisht nëse mund të ruani recetat e kroasantit ose të ruani shumë receta të tjera, zgjedhja më e përshtatshme është furra me konveksion UNOX. Për të mësuar më shumë rreth të gjitha veçorive të produktit, mund t’i referoheni këtu: Furra dolli biznesi UNOX: Çmim i mirë, i gjithanshëm, modern

2.4/ Ruajtja e ëmbëlsirave

Nëse keku i përdorur brenda ditës nuk mbaron, duhet ta vendosni në frigorifer në mënyrë që të përdoret të nesërmen.

Tham Khảo Thêm:  Temple Run 2 Mod APK 1.98.0 (Menu, Vô Hạn Tiền)

Djathi i përdorur për tortën me kruasant është djathë i freskët, kështu që nëse nuk e vendosni në frigorifer gjatë natës, torta do të prishet. Me furrat e bukës dhe furrat e bukës në internet, ata shpesh zgjedhin linjën kabinete për ruajtjen e ushqimit SKIPIO me teknologjinë moderne të ftohjes dhe izolimit, ndihmon Croissant dhe ëmbëlsira të tjera të ftohta të ruajnë gjithmonë strukturën e natyrshme të tortës.

Nëpërmjet informacionit që ofrojmë më sipër, shpresojmë që të keni më shumë përvojë në përgatitjen e ëmbëlsirave me kruasantë.

Mos harroni të ndiqni United Vision për më shumë përditësime në industrinë e F&B, ose gjithashtu mund të shkoni direkt në showroom-in e United Vision për të përjetuar botën e përbërësve, pajisjeve dhe veglave në industrinë e pjekjes dhe pjekjes. Akullore nga më të mirat në botë markat jashtë linje!

MUND TË MOS E DINI

Bluza e re ËSHTË SHTËPIJA E KROASANIT!!!

Kroasani, ose brioshi, është aq i famshëm në Francë, saqë njerëzit gabimisht mendojnë se ky vend është atdheu i tij, kur në fakt brioshi u shfaq për herë të parë në Austri!

Historia fillon në 1683 kur Austria dhe Turqia po luftojnë ashpër, turqit janë të vendosur të hapin një tunel për të sulmuar Vjenën në mëngjes herët. Mirëpo ky plan dështoi shumë shpejt sepse furrtarët këtu u zgjuan shumë herët, u alarmuan sapo dëgjuan tinguj të çuditshëm dhe kjo i pengoi turqit të merrnin qytetin. Për të festuar çlirimin e Vjenës dhe për t’i bërë homazhe bukëpjekësit, furrtarët në Vjenë krijuan një tortë në formën e gjysmëhënës – e ngjashme me simbolin e anës së humbur dhe e quajtën “kipfel” (hënë).

Më shumë se 100 vjet më vonë, në 1770, kipfel u shfaq në Francë dhe gradualisht fitoi zemrat e njerëzve këtu. Thuhet se kjo e ka origjinën nga mbretëresha austriake Marie Antoinette – gruaja e mbretit Louis XVI. Legjenda thotë se princesha 15-vjeçare Marie Antoinette u largua nga vendlindja e saj për në Versajë për t’u martuar me princin e kurorës franceze, sepse i kishte marrë aq malli sa i kërkoi bukëpjekësit mbretëror të rikrijonte tortën e saj të preferuar. Në mënyrë që torta t’i përshtatet tryezës mbretërore, kipfel – më pas një briosh i përgatitur nga furrtarët me një pamje më të sofistikuar. Arsyeja pse francezët përdorin emrin briosh është e thjeshtë – brioshi duket shumë si një palë brirë lope, apo jo?

Brioshi që hamë sot është në fakt krejt i ndryshëm nga kipfel-i i hershëm. Përbërësi kryesor në një briosh të kësaj kohe ishte pate feuilletée (sfungjer) që vetëm në vitin 1905 u shfaq për herë të parë në një recetë briosh.

Me një shije që është rafinuar më tej me kalimin e kohës, brioshi ka mbajtur gjithmonë titullin e pastës së preferuar në zemrat e francezëve ndër shekuj. Ajo dashuri intensive bëri që pa dashje vendet e tjera të besojnë gabimisht se Franca është vendlindja e kësaj torte delikate, kur në fakt Austria është përgjigjja e saktë, të gjithë!

United Vision – Distributor i produkteve dhe veglave origjinale të bukës. Këtu do të gjeni lehtësisht makinat e specializuara më të njohura të importuara sot:

 • Makinë për rrotullim brumi
 • Përzierëse brumi industrial
 • Makinë akulloreje gelato

Shiko me shume:

Ndani Si të piqni tortë pa djegur, pa fytyrë të plasaritur, të butë brenda

Si të bëni çokollatë nga pluhuri i kakaos: Shënime dhe metodat e aplikimit

Biznesi italian i akullores: Ku janë përbërësit, pajisjet dhe shërbimet e mira?

Hy vọng thông qua bài viết Công Thức Làm Bánh Croissant Và Những Lưu Ý Không Phải Ai Cakhia TV trang web trực tiếp bóng đá miễn phí sẽ giúp ích được quý bạn đọc.

Related Posts

Johann Sebastian Bach – A chronology

1685 Johann Sebastian Bach was born in Eisenach on 21 March. He retained many memories of his childhood in Eisenach throughout his life, including the family home…

Tả cảnh buổi sáng trên nương rẫy lớp 5 (3 mẫu)

Tập Làm Văn lớp 5: Tả cảnh buổi sáng trên cánh đồng gồm 3 bài văn mẫu có dàn ý chi tiết, giúp các em học sinh…

Truyện cổ tích Thánh Gióng

Đột nhiên cô cảm thấy rùng mình khi đặt chân lên dấu chân lạ. Và từ đó cô có bầu. Đủ ngày đủ tháng, nàng sinh được…

Phân tích giá trị nội dung và nghệ thuật của bài thơ Tây Tiến

Chiến tranh và người lính luôn là chủ đề phổ biến đối với các nghệ sĩ tài năng. Ta bắt gặp bóng dáng người lính trong bài…

[Review] Bản Đồ Hạnh Phúc – Eric Weiner

Eric Weiner là một nhà văn, diễn giả và cựu phóng viên. Kết hợp 3 tác phẩm này, ông cho ra đời cuốn The Map of Happiness…

Soạn bài Tam đại con gà | Ngắn nhất Soạn văn 10

Soạn bài Ba chú gà con lớn Hướng dẫn soạn thảo bài viết Câu 1 (trang 79 SGK Ngữ Văn 10 Tập 1): Mâu thuẫn không tự…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *