Đoạn văn ngắn kể về một việc tốt của em hoặc của bạn em từ 3, 4 câu

Rate this post

Tema: Një paragraf i shkurtër për një vepër të mirë të vetes ose të shokut tuaj në 3, 4 fjali

Jam i lumtur që kam një nga punët e mia ose të miqve tuaj, 3 4 vjeç

10 ese shembuj Një paragraf i shkurtër për një vepër të mirë nga ju ose shoku juaj nga 3, 4 fjali

Këshilla Metodat e shkrimit të tregimit klasa 4, 5

Mục lục ẩn
2 II. Shembull ese me një paragraf të shkurtër për një vepër të mirë të vetes ose mikut tuaj nga 3, 4 fjali

I. Përvijoni një paragraf të shkurtër për një vepër të mirë të vetes ose të shokut tuaj me 3, 4 fjali

1. Paragrafi i hapjes

Për punën tuaj të mirë (ose të mikut tuaj).

2. Paragrafi i trupit

– Kur keni bërë një punë të mirë? – Më tregoni për një punë të mirë që keni bërë ju/shoku juaj- Cili është qëndrimi i të gjithëve kur ju/shoku juaj bën një punë të mirë? – Si ndiheni kur bëni një vepër të mirë (Dëshmitar) ju bëni një vepër të mirë)

3. Përfundimi

Mendime të përgjithshme

II. Shembull ese me një paragraf të shkurtër për një vepër të mirë të vetes ose mikut tuaj nga 3, 4 fjali

1. Një paragraf i shkurtër për një vepër të mirë nga ju ose miku juaj nga 3, 4 fjali, mostra 1 (Standard)

Sot pas shkollës isha shumë e lumtur sepse bëra një punë të mirë. Teksa prisja që prindërit të më merrnin, pashë një grua të moshuar rreth të 70-tave apo 80-tave që qëndronte në anë të rrugës dhe shikonte trafikun. U afrova për të pyetur dhe e dija që ajo donte të kalonte rrugën për të shkuar në shtëpi, por kishte shumë trafik dhe nuk kishte dritë të kuqe në rrugë, kështu që nuk mund të kaloja. Në atë kohë i thashë “Më lër ta ndihmoj të kalojë rrugën”, më pas e çova nëpër rrugën e mbushur me njerëz, duke bërë me dorë duke ecur. Duke më parë që ta ndihmoja të kalonte rrugën, tezet dhe dajat u ndalën të gjithë të lumtur për t’i lënë rrugën të kalonin të dy. Kur arrita atje, ajo më falënderoi, u ndjeva shumë e lumtur sepse sapo kisha bërë një punë domethënëse.

Tham Khảo Thêm:  Soạn bài giảng E-learning bằng phần mềm iSpring Suite

-FUNDI I MËSIMIT 1-

Nën të njëjtën temë si shembulli i njerëzve të mirë dhe veprave të mira, përveç një paragrafi të shkurtër për një vepër të mirë nga ju ose miku juaj, mund të lexoni edhe ese të tjera shembullore të shkëlqyera si: Trego një vepër për të treguar mirënjohje ndaj invalidëve të luftës dhe dëshmorëveMë tregoni për aktivitetet tuaja të përditshme pasi ktheheni në shtëpi nga shkolla, Tregoni një histori për veten tuaj ose një mik rreth ndjekjes së 5 gjërave që mësoi xhaxhai HoTrego për një vepër të mirë të mikut tënd.

2. Një paragraf i shkurtër për një vepër të mirë nga ju ose miku juaj nga 3, 4 fjali, mostra 2 (Standard)

Përdorimi i maskës kur hipni në autobus është një rregull i detyrueshëm gjatë shpërthimit të epidemisë Covid-19. Në autobusin 34 sot, unë dhe të gjithë patëm një situatë të sikletshme. Kur autobusi ndaloi, një xhaxha hipi në autobus, por nuk kishte maskë. Duke respektuar rreptësisht rregulloret për parandalimin e epidemisë, shoferi i kërkoi të mbante një maskë, por ai u turpërua sepse nuk kishte një të tillë. Xhaxhai tha se ai shkoi me urgjencë në spital për të vizituar djalin e tij, kështu që ai nuk kishte kohë të mbante maskë. Të gjithë ndjenin simpati për gjendjen e tij, por për shkak të rregullave të rrepta që garantojnë edhe sigurinë e pasagjerëve në bord, ai u detyrua të zbriste nga autobusi. Përpara se të dilje nga makina me një fytyrë të trishtuar, hapa çantën time për të marrë një maskë të re dhe ty ta dhashë. Duke marrë maskën që i dhashë, ai u gëzua shumë, më kapi dorën dhe më tha faleminderit. Jam shumë i lumtur që veprimet e mia të vogla mund t’ju ndihmojnë në momente të vështira.

3. Një paragraf i shkurtër për një vepër të mirë nga ju ose miku juaj nga 3, 4 fjali, mostra 3 (Standard)

Atë ditë, ndërsa bëja një test drejtshkrimi, papritmas lapsit më mbaroi boja. Isha konfuz dhe nuk dija çfarë të bëja, nuk mund të mos shqetësohesha për shkak të testit të papërfunduar. Kur sytë e saj u mbushën me lot, lotët ishin gati të binin nga frika, papritmas kaloi një stilolaps i kuq i bukur. Duke e parë atë, ajo pa Minh Quan, një mik që sapo u transferua në klasën time dje, duke buzëqeshur dhe duke më dhënë një stilolaps. Minh Quan tha me një theks shumë të ngrohtë jugor: “Mund të shkruani stilolapsin tim të përkohshëm. Mos u shqetësoni. Duke qarë keq.” Fjalët shaka të Minh Quan më ndihmuan të qetësohesha, i thashë faleminderit dhe përdora stilolapsin tuaj për të përfunduar testin. Veprimet ndihmuese të Quan-it më bënë shumë mirënjohëse dhe prekëse, që atëherë, unë dhe Quan jemi bërë miq të ngushtë.

4. Një paragraf i shkurtër për një vepër të mirë nga ju ose miku juaj nga 3, 4 fjali, mostra 4 (Standard)

Me rastin e 27 korrikut, shkolla ime me rastin e nderimit të dëshmorëve heroikë të rënë për Atdheun organizoi që nxënësit të vijnë dhe të temjanin në varrezat e dëshmorëve. Ecnim në rreshta, aty ku na thanë askush të mos qëndronte solemnisht, askush të mos bënte të vetën. Kur mësuesi merrte lule të freskëta dhe temjan, shkonim për të djegur temjan dhe për të ofruar lule te varri i çdo dëshmori, së bashku me këtë pastronim barin rreth varrit. Vizita e asaj dite ishte kuptimplote, me veprimet tona të vogla i treguam zemrat tona babait tuaj që ra për të mbrojtur vendin dhe atdheun.

5. Një paragraf i shkurtër për një vepër të mirë nga ju ose miku juaj nga 3, 4 fjali, mostra 5 (standarde)

Dje pasdite, unë dhe An po shkonim nga shkolla në shtëpi së bashku. Papritur, takuam një grua të moshuar me një pamje të lodhur, që kërkonte të ecte në diellin e nxehtë. Ne vrapuam menjëherë për ta ndihmuar në një pemë aty pranë për të pushuar. Një shpejt e mori kapelën e saj për ta freskuar, ndërsa unë mora një shishe ujë në çantën time për ta ftuar për të pirë. Pas pak i erdhi vetëdija, i përkëdheli kokat dy vëllezërve dhe i lavdëroi se ishin të mirë.

Tham Khảo Thêm:  25 là tỉnh nào? Biển số xe 25 ở đâu? Bật mí vùng Tây Bắc

6. Një paragraf i shkurtër për një vepër të mirë nga ju ose miku juaj nga 3, 4 fjali, mostra 6 (standarde)

Sot në mëngjes më erdhi radha të isha në detyrë për mësim, erdha më herët se zakonisht. Sapo shkova te dera e klasës 2A, pashë një portofol të vogël lëkure ngjyrë vjollce që i kishte rënë dikujt, me shumë para. Menjëherë ia solla portofolin rojës së shkollës, duke i kërkuar që të kthente të humburin. Më vjen mirë që bëra një punë të mirë.

7. Një paragraf i shkurtër për një vepër të mirë nga ju ose miku juaj nga 3, 4 fjali, mostra 7 (standarde)

Sot, klasa ime ka një student të ri, një vajzë me aftësi të kufizuara në këmbë, e cila duhet të përdorë paterica për të ecur. Në kohën e pushimit, disa miq meshkuj erdhën për të ngacmuar, disa thoshin “Hej, jam çalë!”, disa thoshin “Budallenj!”… e bëri të dashurën e tij të qajë. Nuk dinim çfarë të bënim, kur papritur, presidenti i klasës Lan erdhi pranë, fshiu lotët me një shami dhe ngushëlloi miqtë, më pas u kthye për t’ua kujtuar djemve. Duke parë Lan duke u kujdesur për të dashurën e saj, ne të gjithë të duam dhe të respektojmë.

8. Një paragraf i shkurtër për një vepër të mirë nga ju ose miku juaj nga 3, 4 fjali, mostra 8 (standarde)

Ora e orës së mësimit të kësaj jave është më argëtuese se zakonisht, sepse sot mësuesi lavdëroi Linh për klasën e zëvendësit. Ju gjithashtu ju dha një certifikatë meritash nga reparti për pjesëmarrjen tuaj aktive në mbjelljen e shumë pemëve në parkun ku jetoni dhe së bashku me të rinjtë vullnetarë për mbledhjen e plehrave, fshirjen e rrugëve, grisjen e tabelave, … Ne jemi shumë krenar për Linh dhe premtoj se do të ndjek shembullin tuaj për të bërë shumë vepra të mira për të kontribuar në mbrojtjen e mjedisit dhe për t’u bërë qytetarë të dobishëm për shoqërinë.

9. Një paragraf i shkurtër për një vepër të mirë nga ju ose miku juaj nga 3, 4 fjali, modeli 9 (standard)

Sot, shtëpia është më e qetë se zakonisht, sepse gjyshja ime është e sëmurë. E dashur gjyshe, kur mbarova studimet, thjesht rrija në shtëpi, nuk guxoja të shkoja askund për të luajtur, as luajta për ta lënë të pushonte e qetë. Ndonjëherë përdorja një peshqir për të fshirë butësisht djersën në ballin e saj, i ofrova ujë për të pirë dhe e ftohja për ta ftohur. Shpresoj që ajo të shërohet shpejt.

10. Paragraf i shkurtër për një vepër të mirë të vetes ose të mikut tuaj nga 3, 4 fjali, shembulli 10:

Dje gjatë pushimit, mora pesë mijë dong. Ju duhet të keni humbur paratë tuaja. I mora menjëherë lekët dhe ia dhashë mësuesit. Mësuesi më lavdëroi që dija të merrja atë që kishte rënë dhe t’ia ktheja dikujt që e humbi. Më vjen mirë që bëra një vepër të mirë.

11. Paragraf i shkurtër për një vepër të mirë të vetes ose të mikut tuaj nga 3, 4 fjali, shembulli 11:

Kohët e fundit, gjyshja ime është e sëmurë. Mora ujë që ajo të merrte ilaçe dhe e pyeta për shëndetin e saj. Gjyshja ime tha: “Ajo është më pak e lodhur. Faleminderit shumë. Je shume e mire!” Unë i thashë: “Asgjë, zonjë! Kjo është ajo që duhet të bëni.” Ajo më shikoi dhe buzëqeshi me dashuri. Ajo dhe unë të dy ndjeheshim të lumtur brenda.

12. Një paragraf i shkurtër për një vepër të mirë nga ju ose miku juaj nga 3, 4 fjali, shembulli 12:

Një ditë, babai im u sëmur shumë. Shqetësohem, i vë një leckë të thatë në ballë babait, i jap ilaçe, kujdesem shumë për të. Më në fund, babai im u shërua nga sëmundja. Babai tha: “Faleminderit, bijë. E shoh që tashmë je rritur kaq shumë!” Jam shumë i lumtur që marr komplimente të tilla nga babai im.

13. Paragraf i shkurtër për një vepër të mirë të vetes ose të shokut tuaj nga 3, 4 fjali, shembulli 13:

Gjatë pushimit, pashë një nxënës të klasës së 5-të që shtynte një nxënës të klasës së parë. Unë vrapova menjëherë, më ndihmoi të ngrihesha dhe pyeta: “A je lënduar?” Vajza e vogël u përgjigj: “Po, jam mirë. Faleminderit.” Atë ditë, kur i tregova për këtë histori, prindërit e mi më thanë: “Ti je shumë i sjellshëm. Prindërit janë shumë krenarë për ju.” Jam shumë e lumtur që kam bërë një punë të mirë sipas udhëzimeve të prindërve dhe mësuesve të mi.

Tham Khảo Thêm:  Chứng minh Nước Đại Việt ta là một bản tuyên ngôn độc lập hay nhất

14. Paragraf i shkurtër për një vepër të mirë të vetes ose të shokut tuaj nga 3, 4 fjali, mostra 14:

Mbrëmë, nëna ime ishte e sëmurë sepse ra një shi i madh. Mami kishte temperaturë të lartë. I vura nënës një peshqir në ballë, i derdha ujë, i mora ilaçet për të pirë. Babai im thirri mjekun për të kontrolluar nënën time. Falë kësaj, nëna ime u shërua. Nëna tha: “Faleminderit. Falë kujdesit të babait dhe djalit, nëna ime u shërua nga sëmundja.” Më vjen mirë që kujdesesha për nënën time kur ajo ishte e sëmurë.

15. Një paragraf i shkurtër për një vepër të mirë nga ju ose miku juaj nga 3, 4 fjali, shembulli 15:

Të martën e kaluar, pas shkollës, papritmas ra shi. E shoh që Lam nuk ka mushama. Ju ftova menjëherë të ndani një mushama me mua. Gjatë rrugës biseduam të lumtur me njëri-tjetrin. Më falënderove shumë. Kur u ktheva në shtëpi, u gëzova shumë që bëra një vepër të mirë për ju.

16. Një paragraf i shkurtër për një vepër të mirë nga ju ose miku juaj nga 3, 4 fjali, mostra 16:

Mbrëmë, nëna ime ishte e sëmurë. Mami më kërkoi të kujdesesha për motrën time. E lashë të lante dhëmbët, të ndërronte rrobat dhe të vishte pelena. Të nesërmen në mëngjes, nëna ime më tha: “Faleminderit shumë! Faleminderit që kujdesesh për mua për mamin, ajo është më pak e lodhur”. Jam shumë i lumtur që ndihmova nënën time.

17. Një paragraf i shkurtër për një vepër të mirë nga ju ose miku juaj nga 3, 4 fjali, mostra 17:

Një ditë në shtëpinë time, nëna ime ishte e zënë, por motra ime vazhdonte t’i kërkonte të luante me të. Nëna ime i kërkoi Giaos të luante me mua Nguyen, por ne ishim duke studiuar. Nëna ime tha: “Paqe! Unë do të kujdesem për ty dhe do të ndihmoj mamin!” Unë thashë: “Po! Unë do të jem menjëherë poshtë!” Zbrita në dhomën e ndenjes për të luajtur me mua. Unë e gudulisja, kështu që ajo buzëqeshi. Jam shumë e lumtur që mund të bëj një gjë të vogël për të ndihmuar nënën time.

18. Paragraf i shkurtër për një vepër të mirë të vetes ose të shokut tuaj nga 3, 4 fjali, shembulli 18:

Dje, nëna ime erdhi nga puna. Mami mori një djegie nga dielli. Menjëherë thirra zonjën Hong, një infermiere pranë shtëpisë, për t’i bërë nënës së saj një injeksion. Mora një peshqir të lagur për ta aplikuar në ballin e nënës sime. I hodha ujë edhe nënës që të merrte ilaçe. Nëna përkëdheli kokën dhe lavdëroi: “Edhe pse e vogël, di ta duash nënën”. Më vjen mirë që bëra një punë të mirë.

19. Paragraf i shkurtër për një vepër të mirë të vetes ose të shokut tuaj nga 3, 4 fjali, mostra 19:

Dje, duke u kthyer nga shkolla në shtëpi, pashë një portofol të rënë buzë rrugës. Ajo portofol ka shumë para. E solla menjëherë te kryeplaku i fshatit. Kryeplaku i fshatit e lavdëroi se ishte i vogël, por ai dinte të merrte atë që kishte rënë dhe t’ia kthente dikujt që e kishte humbur. Më vjen mirë që bëra një punë të mirë.

– IKONI PA-

Kështu që ne sugjeruam Një paragraf i shkurtër për një vepër të mirë nga ju ose miku juaj në 3, 4 fjali Mësimi tjetër, ju djema përgatituni për Paragraf i shkurtër për foton e Xha Ho nga 3 deri në 5 fjali dhe së bashku me Përshkrim i shkurtër i pemëve për të mësuar më shumë për këtë.

Hy vọng thông qua bài viết Đoạn văn ngắn kể về một việc tốt của em hoặc của bạn em từ 3, 4 câu Cakhia TV trang web trực tiếp bóng đá miễn phí sẽ giúp ích được quý bạn đọc.

Related Posts

Cảm nhận về vẻ đẹp tâm hồn của nhân vật trữ tình trong bài thơ

Đề bài: Cảm nhận về vẻ đẹp tâm hồn của nhân vật trữ tình trong bài thơ Chiều tối Cảm nhận về vẻ đẹp tâm hồn của…

Câu chuyện về nhà học giả Naropa

Theo chân Tilopa, ngay cả đại học giả Naropa cũng phải trải qua muôn vàn khó khăn. Như chúng ta đã thấy trước đây, Naropa gặp Tilopa,…

Suboi là ai? Tiểu sử, sự nghiệp, đời tư nữ rapper tài năng

Nhắc đến nhạc rap Việt không thể không nhắc đến cái tên Suboi. Nổi lên từ thập niên đầu tiên của thế kỷ 21, Suboi mang đến…

integrated circuit là gì? Phân loại, cấu tạo và công dụng

Chắc hẳn bạn đã ít nhiều nghe đến thuật ngữ IC. Đây là từ viết tắt của cụm từ tiếng Anh Integrated circuit. Tuy nhiên không phải…

Kể hoặc đọc lại một câu chuyện (bài thơ, bài văn) về một vận động

1. Đồ sưu tầm: Hoàng Xuân Vinh (sinh ngày 6 tháng 10 năm 1974 tại Thành phố Sơn Tây, Hà Nội) là vận động viên bắn súng…

Quần jockstrap là gì? Chia sẻ những mẫu quần jockstrap đình đám

Quần jockstrap là một kiểu quần được thiết kế vô cùng độc đáo giúp nam giới trở nên sexy và quyến rũ hơn. Tuy nhiên kiểu quần…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *