Hướng dẫn bạn cách làm 15 món thịt ba chỉ thơm ngon béo ngậy

Rate this post

Artikulli i mëposhtëm do t’ju dërgojë një recetë për 15 pjata të shijshme nga barku i derrit, të cilat mund t’i përpunoni gjatë gjithë vitit pa u mërzitur kurrë.

1. Proshutë me ujë kokosi

Përgatitni materialet:

 • Proshutë: 600 gr
 • Uji i kokosit: 1 frut
 • Erëza: Salcë peshku, hudhër, qepë e kuqe, piper, glutamat monosodium, vaj gatimi

Duke bërë:

Hapi 1: Lani proshutën tuaj, prisni si mish të zier, më pas marinojini me hudhër të grirë, qepë të kuqe të grirë, salcë peshku, piper dhe glutamat monosodium. Më pas përzieni mirë derisa mishi të mbushë erëzat.

Hapi 2: Vendoseni tiganin në sobë, derdhni pak vaj dhe skuqni mishin deri në kafe të artë nga të dyja anët. Kur mishi të jetë zier, vendosni erëzat e marinuara në tigan dhe përzieni së bashku.

Hapi 3: Hidhni ujin e kokosit në tiganin e mishit, ulni zjarrin dhe e lini të qëndrojë për pak, herë pas here përdorni shkopinj për të trazuar mishin një herë, kur uji në tigan është pothuajse i tharë, e rregulloni sipas shijes.

Hapi 4: Fikni sobën dhe prisni që mishi të ftohet, më pas priteni në copa të holla dhe më pas vendoseni në një tigan tjetër derisa të mbarojë uji dhe të ketë ende yndyrë në tigan.

2. Barku i derrit i skuqur krokant Thai

Përgatitni materialet:

 • Proshutë: 500 gr
 • Vezë të vjetra: 1 vezë
 • Miell krokant
 • Erëzat: susam i pjekur, qepë, cilantro, vaj shqeme, sheqer, glutamat monosodium, lot, erëza, etj.

Duke bërë:

Hapi 1: Lani mishin, e prisni në copa dhe e marinoni mishin me sheqer, MSG, lot, piper, vezë pule, vaj shqeme, miell të skuqur, të gjitha i përzieni mirë dhe më pas e marinoni për rreth 20-30 minuta.

Hapi 2: Vazhdoni të bëni salcën e zhytjes duke shtuar lot, sheqer dhe pak ujë në një tas dhe përzieni mirë. Më pas shtoni hudhrën, djegësin, susamin e pjekur, cilantron e grirë dhe përzieni mirë.

Hapi 3: Hidhni vajin e gatimit në një tenxhere të madhe. Pasi të nxehet vaji, skuqeni mishin derisa të marrë ngjyrë kafe të artë nga të dyja anët, më pas vendoseni mishin në një pjatë. E lemë të ftohet dhe më pas e presim në copa të vogla.

3. Ba sapo pjekur me pesë shije

Përgatitni materialet:

 • Proshutë: 400 gr
 • Erëza: Salcë peshku, qepë e tharë, sheqer, piper, kripë, pesë erëza

Duke bërë:

Hapi 1: E sillni mishin për t’u larë dhe më pas e prisni në shirita të gjatë për një gjerësi rreth 3 cm.

Hapi 2: Qëroni qepën e tharë dhe e grisni, e përzieni me pesë shije, salcën e peshkut, sheqerin, piperin dhe kripën.

Hapi 3: Përdorni doreza najloni, më pas marinoni mishin me masën e mësipërme dhe më pas vendoseni mishin në një enë për të mbyllur kapakun.

Hapi 4: Normalisht për ta bërë këtë mish të marinuar më të shijshëm, duhet ta lini gjatë gjithë natës në frigorifer për ta injektuar. Por nëse nuk keni kohë për të kaluar natën, mund ta marinoni për rreth 2 orë.

Hapi 5: Vendosni vajin e gatimit në tigan dhe më pas shtoni mishin, mbani nxehtësinë e ulët për të shmangur djegien e mishit nga jashtë, por të papërpunuar nga brenda.

Pasi mishi të jetë zier, e nxirrni në një pjatë që të ftohet, më pas e prisni në copa të vogla dhe e vendosni në një pjatë që ta shijojnë të gjithë.

4. Ba salcë hudhër vetëm të zier

Përgatitni materialet:

 • Proshutë: 450 g
 • Erëza shoqëruese: xhenxhefil, qepë jeshile, piper, djegës i thatë, koriandër,
 • Erëza për salcën e zhytjes: hudhër, vaj djegës. kripë, salcë soje, lëng mishi.
Tham Khảo Thêm:  Dàn ý phân tích truyện ngắn Tinh thần thể dục

Duke bërë:

Proshuta lahet vetëm, erëzat e tjera gjithashtu përpunohen paraprakisht. Më pas zieni mishin e derrit, në procesin e zierjes shtoni qepën, piper, djegësin e thatë, xhenxhefilin që mishi i zier të jetë i shijshëm. Vazhdoni të zieni kështu për rreth 10 minuta, më pas ndizni sobën dhe njomni mishin në tenxhere edhe për 10 minuta të tjera. Në fund nxirrni mishin, e prisni në feta të holla dhe më pas e rregulloni mishin në një pjatë që të jetë i pastër. Zbukuroni me disa perime të gjalla sipër.

Përgatitni salcën: Përzieni 20 ml lëng mishi, 7 ml salcë soje të lehtë, 10 g kripë, 15 ml vaj djegës, 4 thelpinj hudhre të grira. Më pas mund ta spërkatni mbi mish ose ta zhytni direkt sipas dëshirës.

5. Ba qiqra të pjekura në skarë

Përgatitni materialet:

 • Proshutë: 500 gr
 • Erëza: salcë djegës, ketchup, salcë peshku, salcë deti, sheqer, piper, qiqra, qepë

Duke bërë:

Hapi 1: Lani mishin e derrit, prerë në copa të mëdha, pak të trasha. Më pas e marinoni mishin me salcë djegës, ketchup, sheqer, salcë goca deti, salcë peshku, qepë, piper etj. Lëreni për rreth një orë që të mbushen erëzat.

Hapi 2: Vendoseni tiganin në sobë, shtoni pak vaj të nxehtë dhe më pas vendosni mishin në skarë me zjarr të ulët. Pasi mishi të marrë ngjyrë të artë nga të dyja anët, hiqeni në një pjatë.

Hapi 3: Hidhni qiqrat dhe qepët në tigan vetëm tani dhe skuqini për disa minuta.

6. Ba salcë peshku vetëm i skuqur

Përgatitni materialet:

 • Proshutë: 400 gr
 • Përbërës të tjerë: bar limoni, djegës, hudhër
 • Erëza: kripë, erëza, glutamat monosodium, lot, sheqer, vaj gatimi

Duke bërë:

Limoni, speci djegës, hudhra pastrohen dhe shtypen të gjitha. I përziejmë mirë me kripë, erëza, glutamat monosodium, salcë peshku, sheqer.

Proshutë, e lani dhe e thani, e prisni në 3 pjesë. Më pas marinoni mishin me erëzat e mësipërme për 30 minuta dhe më pas skuqeni.

Hidhni vaj në një tigan të madh dhe skuqeni në zjarr mesatar, rreth 5 minuta, më pas ulni zjarrin dhe më pas mbulojeni me kapak në mënyrë që mishi të gatuhet në mënyrë të barabartë brenda. Kur mishi të jetë zier, e nxjerrim dhe thithim vajin. Përdorni një thikë për të prerë mishin në copa sa një kafshatë

Më pas hidhni hudhrat e marinuara, limonin dhe djegësin në tigan derisa të marrin ngjyrë kafe të artë, lëmë një fetë të shtrirë në copën e mishit.

7. Ba birrë vetëm e zier

Përgatitni materialet:

 • Proshutë: 300 gr
 • Erëza: xhenxhefil, djegës, qepë e thatë, hudhër, sheqer, kripë, 1 kanaçe birrë

Duke bërë:

Lani mishin dhe e prisni në copa të trasha. Më pas zieni mishin për 3 minuta, më pas derdhni mishin, lani përsëri dhe lëreni të thahet.

Vendosim tiganin në sobë dhe më pas shtojmë mishin (mos hedhim vaj), e skuqim nga të dyja anët derisa të digjet. Më pas e vendosni mishin në një pjatë.

Hidhni sheqerin në një tigan, ngrohni derisa të shkrihet sheqeri derisa të marrë ngjyrë kafe. Më pas hidhni mishin dhe përzieni derisa të përzihet mishi me sheqerin.

Në këtë pikë, shtoni birrën, xhenxhefilin, djegësin, hudhrën e prerë në feta, lëreni të ziejë. Ziejeni derisa birra në tenxhere të jetë gjysmë, më pas shtoni qepët, kripën, mbulojeni me kapak, vazhdoni të gatuani me zjarr të ulët.

8. Ba paste karkaleca sapo gatuar

Përgatitni materialet:

 • Proshutë: 300 gr
 • Erëza: Pastë karkalecash, sheqer, limoni, hudhër, qepë e thatë, pluhur supë
Tham Khảo Thêm:  Lý do tại sao người già thường phải đeo kính lão ?

Duke bërë:

Fillimisht, duhet të qëroni qepën dhe hudhrën dhe më pas t’i prisni, të copëtoni barin e limonit në copa të vogla. Më pas vendoseni tiganin në furrë, shtoni një lugë vaj, shtoni qepujt e grirë dhe skuqini, shtoni 2 lugë pastë karkalecash, 1 lugë sheqer dhe hidheni në një enë.

Proshuta thjesht e prerë në copa të vogla për t’u ngrënë, e marinuar me pastë karkalecash më parë dhe pluhur supë. Më pas vendosim tiganin në sobë, hedhim një lugë çaji vaj gatimi dhe kaurdisim qepën e tharë dhe hedhim sipër mishin e marinuar.

E pjekim mishin derisa mishi të jetë i fortë dhe më pas i shtohet nota e limonit. Shijoni sërish erëzat, pastaj vazhdoni të pjekni me nxehtësi mesatare derisa uji të thahet dhe mishi të marrë ngjyrë kafe të artë.

9. Rrugë vetëm tre dash

Përgatitni materialet:

 • Proshutë: 600 gr
 • Erëzat: sheqer, vaj gatimi, salcë peshku, kripë, erëza, piper
 • Përbërës të tjerë: hudhër, qepë e tharë, piper briri, limon, qepë jeshile

Duke bërë:

Proshutën thjesht e lani dhe e kulloni, më pas e prisni mishin në copa rreth 1.5 cm të trasha. Lani dhe copëtoni imët qepët, qepët e thata, hudhrat dhe djegësin që keni copëtuar për një pjatë të pastër.

Vendoseni mishin në një enë dhe shtoni sheqerin, lëngun e limonit, përzieni përbërësit dhe marinoni mishin për 20 minuta.

Hidhni një lugë vaj në një tigan dhe ngrohni. Më pas vendosni të gjithë mishin e marinuar, duke dekantuar ujin e sekretuar nga mishi. E trazojmë mirë që mishi të mos digjet, derisa mishi të jetë i fortë, mishi të ketë më pak yndyrë. Së fundi, sezoni sipas shijes.

10. Babai thjesht tund kumkuat

Përgatitni materialet:

 • Proshutë: 350 g
 • Erëza: salcë peshku, sheqer, kripë, vaj gatimi, kripë djegës
 • Përbërës të tjerë: djegës, limoni, kumquat

Duke bërë:

Proshuta thjesht lajeni dhe lëreni mishin të thahet, lyeni mishin me kripë dhe marinojini për 30 minuta. Më pas, vazhdoni të ndani kumkuat në 3, hiqni të gjitha farat, djegësin e prerë në feta dhe barin e limonit të grirë hollë.

Vendoseni tiganin në sobë, shtoni vajin e gatimit dhe më pas skuqni fillimisht barkun e derrit, derisa lëkura të marrë ngjyrë kafe të artë, më pas skuqni 2 anët e mbetura të mishit.

Nxirreni mishin që të ftohet dhe priteni në copa sa një kafshatë. Në fund e vendosni mishin me të gjithë përbërësit e përgatitur në një enë, e mbuloni dhe e tundni mirë, më pas e vendosni mishin në një pjatë dhe e shijoni.

11. Ba sapo rrotulloi gjethet e makadamias dhe skuqi

Përgatitni materialet:

 • Proshutë: 400 gr
 • Erëzat: vaj gatimi, sheqer, pluhur supë, shije gjumi
 • Përbërës të tjerë: bar limoni, hudhër, qepë të thata, gjethe mjalti, kruese dhëmbësh të ëmbël

Duke bërë:

Proshuta dhe gjethet lahen dhe më pas kullohen. Proshuta është vetëm rreth 1 gisht i gjerë. Më pas marinojini mishin me erëza për 30 minuta.

Merrni çdo copë mishi të marinuar dhe e rrotulloni me gjethe maca. Përdorni një kruese dhëmbësh për të siguruar mishin në mënyrë që të mos rrëshqasë nga gjethet gjatë skuqjes. Vendosim tiganin në sobë, shtojmë vajin e gatimit dhe skuqim mishin deri në kafe të artë

12. Ba sapo skuqur me limoni

Përgatitni materialet:

 • Proshutë: 500 gr
 • Perimet: bar limoni, qepë e kuqe, hudhër, shafran i Indisë, qepë jeshile, qepë, gjethe limoni, kikirikë, djegës
 • Erëza: miell i skuqur thellë, salcë peshku, kripë, piper

Duke bërë:

Hapi 1: Lani mishin e derrit dhe priteni në copa të vogla. Më pas shtoni hudhrën, qepën, qepët, piperin, shafranin e Indisë dhe djegësin në pure. Limoni është i prerë hollë. Vendoseni mishin në marinadë me përbërësit e mësipërm dhe më pas lyejeni me miell të skuqur thellë.

Tham Khảo Thêm:  Cảm nhận của em khi đọc bài Bàn về đọc sách của học giả Chu

Hapi 2: Ndezni sobën, kur tigani të jetë i nxehtë, shtoni limonin, qepën dhe gjethet e limonit për të skuqur fillimisht dhe më pas nxirreni filxhanin. Më pas skuqeni mishin, mos harroni ta ktheni nga të dyja anët derisa mishi të marrë ngjyrë të artë dhe më pas e nxirrni në një pjatë.

Hapi 3: Mish i skuqur për pjatë, sipër për limon dhe kikirikë. Kjo pjatë është shumë e shijshme për t’u ngrënë ose për t’u ngrënë me oriz/oriz ngjitës.

13. Karkaleca me barkun e derrit

Përgatitni materialet:

 • Proshutë: 250 g
 • Karkaleca: 350 g
 • Erëzat: Qepë e gjelbër, hudhër, qepë e kuqe, vaj shqeme, vaj gatimi, fara erëza, glutamat monosodium, piper, kripë, salcë peshku, sheqer.

Duke bërë:

Proshutë e prerë në copa të vogla sipas shijes, e marinuar me fara erëza, kripë, piper dhe qepë të grira. Gjithashtu lani karkalecat, hiqni kokën dhe bishtin, marinoni me fara erëzash.

Ngroheni një tigan, më pas shtoni vajin e zierjes, shtoni qepujt e grirë, hudhrat dhe skuqini derisa të marrin aromë, më pas shtoni mishin.

Kur mishi të jetë gatuar, shtoni karkalecat. Kur mishi dhe karkaleca të jenë përzier së bashku, aromatizohen sipas shijes. Për të siguruar që pjata të ketë një shije të pasur dhe të shijshme, duhet të shtoni salcë peshku vetëm pasi karkalecat të jenë gjuajtur.

Në fund, shtoni 1 lugë gjelle me ngjyrë vaj shqeme, përzieni mirë për 2-3 minuta dhe më pas fikni zjarrin për të marrë një pjatë të shijshme të përzemërt me karkaleca.

14. Mish Char siu

Përgatitni materialet:

 • Proshutë: 500 gr
 • Erëzat: Pesë shije, hudhër të thatë, salcë soje

Duke bërë:

Hapi 1: Prisni mishin në gjysmë për ta bërë më të lehtë gatimin. Hidhni hudhrën e tharë, pesë erëzat, salcën e sojës dhe kripën në një enë dhe përzieni mirë. Më pas vendoseni masën e mësipërme në shtrydhjen e mishit dhe lëreni të qëndrojë për rreth 30 minuta.

Hapi 2: Vendosni pesë erëza në 1/2 filxhan me ujë të valuar që të ftohet. Më pas, skuqni mishin e marinuar deri në kafe të artë nga të gjitha anët.

Hapi 3: Vendosni erëzat më parë në tiganin me mish. E trazojmë në mënyrë të barabartë mishin në të gjitha anët. Vazhdoni të gatuani kështu derisa uji të thahet.

Hapi 4: Hiqeni mishin në një pjatë që të ftohet, dhe më pas prisni mishin në feta shumë të holla.

15. Ba turshi vetëm të ziera

Përgatitni materialet:

 • Proshutë: 300 gr
 • Lakër turshi: 150 g
 • Erëza: Qepë e thatë, hudhër, salcë peshku, kripë, erëza, piper

Duke bërë:

Lani mishin dhe vendoseni në një tenxhere të ziejë me pak xhenxhefil dhe qepë të kuqe për të hequr erën.

Nxjerrim mishin dhe e presim në copa të vogla, më pas e marinojmë me erëzat e mësipërme për 20 minuta.

E vendosim tenxheren në sobë, pasi tenxherja të nxehet, shtojmë në ishull mishin e marinuar së bashku me një lugë salcë peshku. Prisni një moment, pastaj shtoni ujë. Kur uji të thahet deri në gjysmë, shtoni turshitë, lërini të ziejnë, aromatizoni sipas dëshirës dhe më pas fikni sobën.

Hy vọng thông qua bài viết Hướng dẫn bạn cách làm 15 món thịt ba chỉ thơm ngon béo ngậy Cakhia TV trang web trực tiếp bóng đá miễn phí sẽ giúp ích được quý bạn đọc.

Related Posts

Effortless English là gì? – Pasal

Effortless English – Phương pháp học tiếng Anh nổi tiếng khắp thế giới, liều thuốc tuyệt vời giúp hàng triệu người chữa tận gốc căn bệnh giao…

Cách cài McMIX trên máy tính, phần mềm trộn đề thi trắc nghiệm

Phần mềm McMIX cho phép người dùng tạo các bộ câu hỏi trắc nghiệm khác nhau bằng cách trộn ngẫu nhiên các câu hỏi có sẵn. Phần…

Viết thư thăm hỏi chúc mừng sinh nhật ông bà

Tập Làm Văn lớp 4: Viết thư chúc thọ ông bà gồm 3 bài văn mẫu, có dàn ý chi tiết. Qua đó giúp các em học…

Phát biểu cảm nghĩ về bài Sông nước Cà Mau của Đoàn Giỏi

Đoạn trích “Sông nước Cà Mau” trích trong “Đất rừng phương Nam” sẽ được giới thiệu trong chương trình Ngữ văn lớp 6. Download.vn sẽ giới thiệu…

Kể lại một sự việc em lỡ gây ra khiến bố mẹ buồn phiền

Chủ thể: Hãy kể về một sự việc mà bạn đã vô tình gây ra khiến bố mẹ bạn bực mình Hãy kể về một sự việc…

Johann Sebastian Bach – A chronology

1685 Johann Sebastian Bach was born in Eisenach on 21 March. He retained many memories of his childhood in Eisenach throughout his life, including the family home…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *