Hướng Dẫn Cách Làm Milo Dầm Với 6 Công Thức Ngon Mê Li

Rate this post

Si të bëni milo trarë guri e ka origjinën nga pjatat e shijshme të trotuareve pikërisht në oborret e shkollës fillore dhe të mesme, por garantoj se çdo shkollë do të ketë një identitet të ndryshëm, mund të dëgjoj miqtë ose fëmijët e vegjël që lavdërojnë ku shkoj për të ngrënë. mundohu ta tregosh. Por duhet të pranoj, është absolutisht e shijshme, shkoni në rishikimin e 6 recetave dhe si të bëni trarët milo më poshtë, më duhet të provoj vazhdimisht dhe madje të fitoj 4 kilogramë për të gjetur një recetë se si të bëj miq, të afërm dhe fqinjë rreth meje, ju lutem referojuni.

Përmbledhje e 6 mënyrave për të bërë trarët milo më të shijshëm

Nuk e di që kur më pëlqeu qumësht Milo atëherë, miqtë e mi, duhet të ketë qenë në ditët kur ju shtynit karrocat e çajit të qumështit nëpër shkollat ​​fillore ku unë studioja. Ajo kohe si të bëni trarët milo shum e thjeshte vetem akull i rruar behet qumesht milo i holluar me siper, i lire gjithashtu, vetem 1-2k per 1 gote, por atehere po deshe te te mbetej 1-2k keshtu duhet te agjeroje 1 dite. të ketë mjaft ahihi.

Ndalo! Kjo është e gjitha, pa temë kryesore, të gjithë, në këtë artikull do të përmbledh 6 mënyra për të bërë trarë milo që kam mbledhur, e kam testuar edhe vetë, në të cilën, më pëlqen të kombinoj më shumë mënyrën e përgatitjes së milos me perlat me puding me vezë, por realisht kjo recetë është edhe më e pëlqyera në familje.

1. Si të bëni trarët milo LEXO MË SHUMË

Ende Si të bëni qumësht të kondensuar milo atë vit, por sot ka shumë versione të përmirësuara që ngrenë shumë shiritin. Megjithate me ben akoma pershtypje menyra baze e te berit cdo vit, po ashtu e kam testuar perseri, ia vlen ta rishikojme ate kujtese, te gjithe.

Përgatitni:

 • Thërrmoni akullin derisa të jetë i qetë (fusni akullin në qese dhe rrihni).
 • 3 pako pluhur milo.
  • 2 pako për të bërë salcë milo.
  • 1 pako për të spërkatur pluhur sipër.
 • 1 kuti qumësht i kondensuar i ëmbëlsuar 40 ml.
 • 100 ml qumësht të freskët pa sheqer.
Si të bëni milo të njomur me qumësht të kondensuar

Kryeni:

 • E vendosim tenxheren ne zjarr, shtojme qumeshtin e fresket, qumeshtin e kondensuar, milon pluhur, ndezim zjarrin dhe i trazojme mire.
 • Kur të vlojë dhe përzierja të jetë tretur plotësisht, fikeni zjarrin dhe keni mbaruar.
 • Tani thjesht derdhni akullin e grimcuar në një gotë, hidhni salcën milo dhe spërkatni pluhurin milo sipër dhe keni mbaruar.

Kohët e vjetra nuk haja kështu, shoh ca vajza që përziejnë lëngun e milos me ujë të filtruar, kanë 1-2k për 1 gotë, çfarë pune kërkohet? Ata thjesht përzien pluhur milo me ujë, spërkatën në akull të rruar, spërkatën qumështin e kondensuar Mr Tho sipër dhe shpërndanë rreth 2-3 g pluhur milo për të qenë një sukses i madh, pa pasur nevojë për arte të komplikuara si. Si të bëni qumësht të kondensuar milo ku jeni djema

2. Si të bëni trarët TRAN CHAU

Lindi një nga hapat e parë të kësaj pjate si te bejme milo me perla Sa e shijshme, sa e varur, sa kafe, si të harrosh rrugën për në shtëpi dhe ta duash gjithmonë kakakakakun. Të them të drejtën, e mbaj mend qartë që ishte klasa e 8-të, miq, më duhej të tërhiqesha në shkollën “Marie Curie” pikërisht në distriktin 3 me të gjithë shoqet e mia për ta blerë, për të ngrënë në trotuar, por shefi ishte i frikësuar.

Tham Khảo Thêm:  Chỉ thị 10/2009/CT-UBND - Yên Bái

Përgatitni:

 • Thyejeni vetë 1 tas me akull pure.
 • 25 g pluhur i ëmbël kakao.
 • 1 pako pluhur milo (pako 22g).
 • 2 kanaçe qumësht të kondensuar të ëmbëlsuar (40 g secila).
 • 1 pako qumësht i freskët pa sheqer (220 ml).
 • 200 gr perla e zeze.
 • 100 g sheqer të bardhë të grimcuar.
 • 1 g kripë tryezë.
Sa larg do të jeni në dysheme?
Si të bëni milo me perla

Përgatitja e salcës së kakaos:

 • Përzieni pluhurin e kakaos, qumështin e kondensuar, qumështin e freskët dhe kripën derisa të përzihen në mënyrë të barabartë.
 • Pastaj vendoseni sobën, kthejeni nxehtësinë në mesatare është në rregull.
 • Përziejeni masën derisa të tretet dhe kur të vlojë fikeni sobën për të stabilizuar presionin.

Bërja e perlave:

 • Merrni një tenxhere me 1 litër ujë, ngrini nxehtësinë në të lartë.
 • Kur uji të vlojë, hidhni perlat brenda dhe më pas kthejeni nxehtësinë në mesatare.
 • Gatuani për 15-20 minuta, më pas fikeni zjarrin.
 • Sitë përmes një sitë për të hequr yndyrën.
 • Më pas vendosni perlat në një tenxhere tjetër, shtoni 100 ml ujë dhe sheqer të grirë.
 • Kthejeni nxehtësinë në mesatare dhe përzieni derisa të trashet, më pas fikeni zjarrin.

Diçka e veçantë për si te bejme milo me perla Hej, kam shkruar një artikull shumë më të detajuar, i cili ju udhëzon të zgjidhni se cilat perla janë të shijshme, mjaft të përtypura, nuk ka nevojë të rrihni ujin me sheqer kështu, thjesht përzieni sheqerin e zi, së bashku me disa shënime. duhet të dini për këtë artikull .

3. Si të bëni FLAN (puding me vezë) milo

Sinqerisht, nuk mund të bëj dallimin midis pudingut me flan dhe vezë, në thelb mënyra e përgatitjes së pudingut me vezë është e njëjta, e njëjta recetë, e njëjta sasi. Rezultati për si te bejme flan milo Këtë herë, do të blej një flan të gatuar paraprakisht në një kavanoz jashtë dyqanit të quajtur flan, dhe duke përdorur puding me vezë për ta gatuar vetë, e quaj si te bejme puding me veze milo ahihi.

Përgatitni:

 • 3 pako pluhur milo (Në fund të këtij artikulli do të dalloj pluhurin milo dhe pluhurin e kakaos).
 • 1 kuti qumësht i kondensuar i ëmbëlsuar 40 ml.
 • 30 gr pluhur pudingu me vezë.
 • 30-60 g sheqer të bardhë të grimcuar.
 • 1 filxhan me akull të grimcuar vetë-rrahur.

Bëni salcën milo:

 • Merrni tiganin, shtoni 100 ml ujë të filtruar, qumështin e kondensuar dhe paketimin milo dhe përzieni mirë.
 • Ndezni zjarrin dhe përzieni derisa të shkrihet dhe të vlojë, më pas fikeni zjarrin.
Si të bëni flan (puding me vezë) milo

Bëni puding me vezë:

 • Merrni 300 ml ujë dhe shtoni sheqer të grimcuar, rrisni zjarrin.
 • Kur uji të vlojë, shtoni pluhurin e pudingut, zvogëloni zjarrin dhe përzieni mirë.
 • Gatuani për 2-3 minuta, më pas fikeni zjarrin.
 • Hidheni në kallëpe, mbulojeni dhe lëreni të ftohet për 1 orë.
 • Më pas vendoseni në frigorifer për 5 orë dhe ngrin.
 • Kur të vijë koha për të ngrënë, thjesht prisni copat dhe keni mbaruar.

Gjithçka është gati, mjafton të derdhni akullin e grimcuar në gotë, më pas vendosni salcën milo sipër, spërkatni pak pluhur milo dhe më pas vendosni peltën e shijshme dhe të lëmuar të pudingut me vezë. Për si te bejme flan milo Ne kete rast duhet te jepni sheqerin vetem ne raport 1-1 ne krahasim me pluhurin e pudinges, nese jeni dashamires i embelsise si une jepni raportin 30g pluhur pudingu me 60g sheqer te grire.

4. Si të bëni Djathin KEM .trarë

Ata prej jush që ju pëlqen versioni më i avancuar dhe origjinal, mund ta provoni plotësisht si te bejme milo me krem ​​djathi hej, të gjithë përbërësit e shtrenjtë janë përdorur, kështu që pothuajse asnjë dyqan çaji qumështi apo buzë rrugës nuk mund t’ju ofrojë të gjithëve, thjesht futuni në kuzhinë për të mos i dëgjuar dashuritë.

Përgatitni:

 • 1 tas me akull të grimcuar ose akull të grimcuar.
 • 30 gr pluhur pudingu me çokollatë + 30 gr sheqer të bardhë të grimcuar.
 • 20 g pluhur kakao.
 • 2 çokollatë kitkat.
 • 50 ml qumësht të freskët pa sheqer.
 • 30 ml krem ​​djathi (i njohur edhe si krem ​​me rrahje Anchor).
 • 0,5 g kripë tryezë.
 • 1-2 pako drithëra milo (15g 1 paketë).
 • 200g perla e zeze + 100g sheqer i bardhe i grimcuar.
Tham Khảo Thêm:  Cảm nhận Nói với con của Y Phương (Sơ đồ tư duy + 14 mẫu)
Si guxon milo të bëjë krem ​​djathi
Si të bëni milo me krem ​​djathi

Gatuani salcën milo:

 • Ngrini tenxheren, vendosni qumështin e freskët dhe gatuajeni në zjarr mesatar.
 • Kur qumështi të jetë nxehtë, shtoni 20 gr pluhur kakao dhe përzieni mirë.
 • Vazhdoni të përzieni me 40 ml qumësht të kondensuar të ëmbël.
 • Qumështi i kondensuar tretet dhe më pas shtohet 0,5 g kripë.
 • Produkti i përfunduar është rreth 100 ml salcë milo.

Përgatitja e pudingut me çokollatë:

 • Vendosim një tenxhere me 300 ml ujë në sobë, përziejmë sheqerin dhe pluhurin e pudingut me çokollatë.
 • Zieni ujin për 2-3 minuta dhe më pas fikni zjarrin.
 • Hidheni në kallëpe dhe lëreni të ftohet për 50-60 minuta.
 • Më pas mbylleni kapakun, vendoseni në frigorifer për 5 orë është ok.
 • Tani thjesht prisni pudingun në copa dhe gjithçka është në vend.
Si të bëni puding me çokollatë milo

Bërja e perlave të zeza:

 • Merrni enën me ujë 1 litër.
 • Kur uji të vlojë, shtoni perlat, kthejeni në zjarr mesatar.
 • Gatuani për 15 minuta, më pas fikni zjarrin, kaloni në një rrjetë për të hequr vajin.
 • Vendosni perlat në një tas, përzieni 100 g sheqer të bardhë të grimcuar për të bërë një pastë.

Të gjithë hapat janë bërë, tani vetëm hidhni akullin e grimcuar në një gotë, shtoni 30 ml salcë milo, shtoni 30 ml salcë djathi, më pas spërkatni perlat, kokrrat milo dhe në fund vendosni pelte pudingu sipër. Fusni 2 cokollate të tjera kitkat dhe shpërndani 5-10 g pluhur milo në sipërfaqe dhe është një sukses i madh me si te bejme milo me krem ​​djathi këtë.

5. Si të bëni POR QUMËSHT

Tani qe kerkoj nje vend per te shitur milo me gjalpe vertet nuk e gjej, kete menyre te cuditshme te te ushqyerit pata mundesine ta ha kur shkova ne shtepine e shokut tim, prane shtepise se tij kishte nje shkolle me emrin Phan Sao Nam. , duke kaluar nga shtepia e tij ne mesdite.Sikur me kane gostitur me kete gjelle por tani nuk po e gjej keshtu qe po perpiqem te gjej si ta bej kete milo me gjalp,nuk ndjen njesoj por eshte gjithashtu shumë e shijshme, shpresoj t’ju pëlqejë të gjithëve.

Përgatitni:

 • 2 pako 15 gr mil.
 • 1/2 avokado e prerë në copa sa një kafshatë.
 • 40 ml qumësht i kondensuar (zgjidhni një kavanoz 40 g për të shpejtë).
 • ¼ qese qumësht i freskët pa sheqer.
 • Akulli i grimcuar mjafton për 1 filxhan.
me vjen shume keq
Si të bëni milo me gjalpë

Kryeni:

 • Vendosni akullin e grimcuar, qumështin e kondensuar dhe qumështin e freskët në një blender dhe përziejeni derisa të jetë homogjene.
 • Hidhni në një filxhan ½ e përzierjes së pure.
 • Vazhdoni të shtoni ½ e gjalpit të përgatitur në blender dhe vazhdoni të bluani.
 • Dhe derdhni të gjitha në gotë, kështu gota do të ketë 2 ngjyra avokado kafe dhe jeshile.
 • Tani thjesht shpërndani miellin milo sipër, shtoni ½ e gjalpit të mbetur sipër dhe keni mbaruar.

Për si te bejme milo me gjalpe Kjo nuk është vetëm e shijshme, yndyrore, e pasur me shije milo, por vjen edhe me një shije karakteristike yndyrore, por jo të mërzitshme të avokados, kështu që është edhe shumë ushqyese e dashur. Ju që nuk e keni provuar mund ta provoni, është shumë i shpejtë, thuajse vendoseni në blender dhe më pas shtypni butonin dhe mbaroni.

6. Si të bëni trarët e kosit

Ky version është jashtëzakonisht i përshtatshëm për ju që ju pëlqen ndjesia e ëmbël dhe e thartë, e yndyrshme por jo shumë e thjeshtë e turshive milo. Kështu që unë gjithashtu hulumtova dhe testova si te bejme turshi kosi Kjo është për motrën time të vogël për një kohë të gjatë, por është vërtet e shijshme, djema, mos e humbisni.

Përgatitni:

 • 1 litër qumësht i freskët pa sheqer.
 • 200 ml qumësht i kondensuar i ëmbëlsuar.
 • 1 kuti kos.
 • 20 g xhelatinë me gjethe ose 30 g xhelatinë pluhur.
 • 50 g milo pluhur.
Tham Khảo Thêm:  Booth sampling là gì? - booth quảng cáo sản phẩm ...
Si të bëni turshitë e kosit

Kryeni:

 • Zhyteni xhelatinë në ujë rubineti për 30 minuta dhe më pas shtrydhni të gjithë ujin.
 • Hidhni qumështin e freskët, qumështin e kondensuar në tenxhere, vendoseni në sobë me nxehtësi mesatare.
 • Kur qumështi të jetë ngrohur (por nuk ka vluar ende), shtoni kosin.
 • Pas 2-3 minutash, shtoni xhelatinë, përzieni mirë dhe fikni zjarrin.
 • Tani vendosni kosin në një kavanoz dhe më pas inkuboni në një tenxhere orizi ose një tenxhere inox me një fund të trashë.
 • Inkuboni për 8-9 orë, më pas vendoseni në frigorifer për ta ruajtur.
 • Kur hani, vendosni akull të grimcuar në një gotë, shtoni kos, shpërndani pluhur milo në sipërfaqe dhe shijoni.

Për si te bejme turshi kosi Këtu mund të blini kos të paketuar paraprakisht, më pas gatuani salcën milo për ta hedhur mbi të, më pas shtoni kos, spërkatni sipër një shtresë pluhur milo për turshi, në çdo mënyrë, për aq kohë sa e gjeni veten nëse mundeni, provoni atë, e kam provuar këtë hap dhe jam shumë dembel të marr pluhurin e milos dhe ta ha ahihi.

Video Tutorial Si të bëni trarët milo

Ja një video e Bach xe lam që ta ndiqni lehtësisht se si të bëni brezin më të shijshëm milo që ta imagjinoni lehtësisht.

Vini re kur bëni trarë milo në shtëpi

Sipas variacionit të kësaj milo, ka jo pak, por në përgjithësi, ajo ndryshon vetëm në ëmbëlsi dhe yndyrë për shkak të qumështit të kondensuar dhe aromës së shkaktuar nga milo, përveç ndryshimit të mbushjeve të ndryshme për të bërë këtë pjatë. ju thjesht mbani shënimet e mëposhtme kur bëni trarë milo në shtëpi:

 • Rekomandohet të përdorni milo si një shtresë pluhuri për t’u përhapur në sipërfaqe, sepse në thelb 22 g miell milo është të paktën 4-5k.
 • Ka ende 50 g pluhur kakao të ëmbël, çmimi është vetëm rreth 5 mijë, shumë më lirë, por shija është e garantuar të jetë e njëjtë.
 • Kjo është arsyeja pse njerëzit bëjnë gjithmonë salcë milo të hollë ose të trashë me pluhur kakao, kursejnë para por produkti i përfunduar është shumë, hani kafe.
 • Milo turshi, ju duhet të gatuani më shumë puding me vezë me më shumë mbushje, sepse 1 kavanoz flan është gjithashtu 5k, mjafton pak që të hani vetëm.
 • Perla kam shkruar nje artikull jashtezakonisht te gjate, e them fare qarte, por ketu them e shtrydheni, aty ku zihen perlat, do te hahen, do te ruhen ne frigorifer per me shume se 6 ore, do jete e rende, por i trashë dhe viskoz si mielli i papërpunuar.
 • Krem djathi mund të blini atë lloj kremi që bëjnë shpesh njerëzit, marka Anchor është mjaft e shijshme dhe prestigjioze, por duhet të keni kujdes, duhet ta vendosni menjëherë në frigorifer për ta ruajtur.
Lëreni kur të jem milio
Vini re kur bëni trarë milo në shtëpi

Mbi të gjitha janë njohuritë si dhe sinteza 6 si të bëni trarët milo më e mira që kam ngrënë ndonjëherë, ndoshta për shkak të ndryshimit të kohës, receta që testova vetë do të jetë shumë e ndryshme nga versioni origjinal që krijoi një trend në fillim, por pak a shumë e kam testuar shumë herë, në rregull Miqtë dhe të afërmit e kanë e priti shumë mirë, ndaj shpresoj të mos ju zhgënjejë. Mirupafshim dhe shihemi në postimet e radhës.

Ju gjithashtu mund të mësoni më shumë receta të tjera:

 • 5 mënyra për të bërë çaj me qumësht të kuq Thai me pelte dhe perla
 • Si të bëni çaj qumështi me perla me sheqer të zi në shtëpi

Hy vọng thông qua bài viết Hướng Dẫn Cách Làm Milo Dầm Với 6 Công Thức Ngon Mê Li Cakhia TV trang web trực tiếp bóng đá miễn phí sẽ giúp ích được quý bạn đọc.

Related Posts

Cảm nhận về vẻ đẹp tâm hồn của nhân vật trữ tình trong bài thơ

Đề bài: Cảm nhận về vẻ đẹp tâm hồn của nhân vật trữ tình trong bài thơ Chiều tối Cảm nhận về vẻ đẹp tâm hồn của…

Câu chuyện về nhà học giả Naropa

Theo chân Tilopa, ngay cả đại học giả Naropa cũng phải trải qua muôn vàn khó khăn. Như chúng ta đã thấy trước đây, Naropa gặp Tilopa,…

Suboi là ai? Tiểu sử, sự nghiệp, đời tư nữ rapper tài năng

Nhắc đến nhạc rap Việt không thể không nhắc đến cái tên Suboi. Nổi lên từ thập niên đầu tiên của thế kỷ 21, Suboi mang đến…

integrated circuit là gì? Phân loại, cấu tạo và công dụng

Chắc hẳn bạn đã ít nhiều nghe đến thuật ngữ IC. Đây là từ viết tắt của cụm từ tiếng Anh Integrated circuit. Tuy nhiên không phải…

Kể hoặc đọc lại một câu chuyện (bài thơ, bài văn) về một vận động

1. Đồ sưu tầm: Hoàng Xuân Vinh (sinh ngày 6 tháng 10 năm 1974 tại Thành phố Sơn Tây, Hà Nội) là vận động viên bắn súng…

Quần jockstrap là gì? Chia sẻ những mẫu quần jockstrap đình đám

Quần jockstrap là một kiểu quần được thiết kế vô cùng độc đáo giúp nam giới trở nên sexy và quyến rũ hơn. Tuy nhiên kiểu quần…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *