Smoothies là gì? Các công thức smoothies giảm cân, đẹp da đơn giản

Rate this post

Smoothies janë një pije e preferuar e shumicës së të rinjve sot, ajo shfaqet në shumicën e kafeneve të të rinjve me shumë emra unikë. Pra, çfarë është një smoothie? Ndiqni artikullin tonë më poshtë për të mësuar rreth kësaj pije dhe për të parë sugjerimet Receta të thjeshta për humbje peshe, smoothie të bukura për lëkurën Ju lutem!

Çfarë janë Smoothies?

Smoothies janë një lloj pije e ngurtë, e bërë nga frutat ose perimet, zhardhokët, frutat, të përziera me akull, ujë dhe ëmbëlsues të tjerë, etj. Përveç përbërësve të mësipërm, ekzistojnë disa mënyra për të bërë smoothie. përfshin gjithashtu mjaltë, kikirikë, gjalpë, çokollatë, produkte qumështi, përbërës të tjerë në frigorifer si akullore, kos etj.

Kjo pije sjell shpejt një fllad të ri në menutë e kafeneve, çajit me qumësht ose në menutë e ëmbëlsirave dhe pijeve freskuese të restoranteve dhe hoteleve, duke tërhequr dhe joshur darkuesit të zhyten në aromën, shijen e saj. Smoothies kanë një formë të ngjashme me pijet smoothie të vietnamezëve, jashtëzakonisht të sigurta dhe të shëndetshme, sepse shumica e tyre përdorin përbërës natyralë.

Origjina e smoothies

Origjina e smoothies

Ka informacione se smoothies kanë lindur në vitet 1930, bazuar në recetat braziliane, por atëherë nuk ishin aq të njohura sa tani. Vetëm në fund të viteve 1960, smoothie-t gradualisht u bënë të njohura dhe u shfaqën më gjerësisht në SHBA. Shumë njerëz besojnë se smoothie-t u “ringjallën” falë trendit vegjetarian të amerikanëve në atë kohë.

Deri në vitet 1980, njerëzit kishin një studim më të detajuar të kësaj pije, duke kuptuar përfitimet e saj praktike në kujdesin shëndetësor, humbje peshe, mirëmbajtjen e trupit, bukurinë. Si rrjedhojë, smoothies po bëhen gjithnjë e më të njohur dhe gradualisht bëhen një “mik” i njohur për. te gjitha moshat. Smoothies që japin energji të mirë renditen më pas nga shumë nutricionistë sportivë si një pjesë e rëndësishme e menusë.

Si të bëni smoothie

Si të bëni smoothie

Për të përgatitur smoothie të shijshme për humbje peshe, lëkurë të bukur, definitivisht nuk mund të harroni mjetin më të rëndësishëm që është një blender vërtet i mirë me forcë të fortë centrifugale, qëndrueshmëri të lartë! Përgatitja e përgjithshme e smoothies përfshin hapat e mëposhtëm:

 • Lani përbërësit, qëroni ose copëtoni në përputhje me rrethanat.
 • Për përbërësit që janë fruta të freskëta, pritini në copa të vogla dhe më pas ftohini për 2-3 orë në frigorifer përpara se t’i përzieni, në mënyrë që smoothie-t të jenë të freskët, të freskët dhe të shijshëm, duke siguruar një porozitet të dendur për përzierjen e perimeve.fruta.
 • Vendosni përbërësit në blender dhe ndizni blenderin.
 • Vëzhgoni derisa rezultati të jetë një përzierje e perimeve, zhardhokëve dhe frutave që janë bërë pure, të trasha, më pas fikni makinën.
 • Hidheni masën në një filxhan, zbukurojeni dhe shijojeni.
Tham Khảo Thêm:  Section là gì? Cách tạo section trong word

Disa shënime në procesin e përgatitjes së smoothies:

 • Duhet t’i kushtoni vëmendje zgjedhjes së perimeve, zhardhokëve dhe frutave të freskëta që plotësojnë standardet e higjienës dhe sigurisë.
 • Nëse dëshironi të krijoni më shumë receta smoothie, nuk duhet të kombinoni ushqime të papajtueshme.
 • Nëse receta përfshin perime, fillimisht duhet t’i përzieni perimet me pak ujë për rreth 1 minutë, më pas të shtoni perimet dhe frutat.
 • Ju mund të shtoni akull duke shijuar ose bluajeni direkt me përzierjen për të zvogëluar konsistencën e përzierjes. Megjithatë, nëse dëshironi të bluani akullin së bashku, duhet të përdorni një blender të aftë për të bluar akullin.

Receta të thjeshta për humbje peshe dhe smoothie të bukura për lëkurën

Më poshtë do t’ju sjellim receta të thjeshta për të bërë smoothie për humbje peshe (dieta smoothies), lëkurë të bukur që mund t’i gjeni lehtësisht dhe shpejt për të përgatitur përbërësit në shtëpi.

1. Smoothie pjeshke dhe akullore me bollgur

Smoothie pjeshke dhe akullore me bollgur

Smoothie-të me krem ​​pjeshke dhe tërshërë janë një recetë e njohur për smoothie sepse janë të shijshme dhe të lehta për t’u pirë.

>> Shih më shumë: Çfarë është një Smoothie Bowl? Si të bëni një tas smoothie për një mëngjes të shëndetshëm

Receta për gojëmjaltë me pjeshkë dhe tërshërë:

 • 1-2 pjeshkë (të copëtuara dhe të ngrira)
 • 1/4 filxhan tërshërë
 • 1 kuti kos
 • 250 ml qumësht bajame
 • 1/4 lugë çaji vanilje
 • 5-7 kube akulli (nëse nevojitet)

2. Smoothie me mango, kokos dhe fara chia

Smoothie mango kokosi dhe fara chia

Shija e shijshme e mangos, kokosit kur kombinohet me farat chia do të sjellë një pije jashtëzakonisht tërheqëse, duke shtuar më shumë proteina dhe ushqim në trupin tuaj.

Receta për të bërë smoothie me mango, kokos dhe fara chia:

 • 2 lugë fara chia
 • 250 ml qumësht kokosi (ose qumësht bajame)
 • 1/2 lugë çaji vanilje
 • 1 lugë gjelle kokos të freskët (i grirë paraprakisht)
 • 1/2 mango (prerë në copa të vogla dhe të ngrira)
 • 5-7 kube akulli (nëse nevojitet)

3. Smoothie banane dhe manaferra të tjera

Smoothie banane dhe manaferra të tjera

Bananet, mollët dhe manaferrat e tjera si mjedrat, boronicat dhe luleshtrydhet janë të gjitha të pasura me vitaminë C. Prandaj, ky kombinim do ta bëjë këtë recetë smoothie detoksike të pasur me lëndë ushqyese dhe mbështetje. Mbështet metabolizmin në trup, ndihmon për të humbur peshë dhe për të mbajtur një efektivitet fizik kur aplikohet me ushtrime dhe dietë të përshtatshme.

Receta për smoothie me banane dhe manaferra:

 • 1 banane (e prere ne copa te vogla, e ftohur)
 • 1 mollë (e prerë në feta ose copa, e ftohur)
 • 3 – 4 luleshtrydhe (të përgjysmuara, të ftohta, mund ta rrisni numrin nëse nuk përdorni boronica ose mjedra)
 • 5-6 boronica
 • 3-4 mjedra
 • 250 ml qumësht bajame
 • 5-7 kube akulli (nëse nevojitet)

4. Smoothie me bollgur dhe banane

Smoothie me tërshërë dhe banane

Kjo recetë smoothie me tërshërë dhe banane jep lëndë ushqyese, proteina qumështi për energji dhe fibra të tretshme nga tërshëra dhe bananet për shëndetin e zemrës.

Receta për smoothie me tërshërë dhe banane:

 • 1/4 filxhan tërshërë
 • 1/2 kuti kos me pak yndyrë
 • 1 banane (e qeruar, e prere dhe e ftohur)
 • 250 ml qumësht bajame
 • 1 lugë çaji mjaltë
 • 1 copë e vogël kanellë
 • 5-7 kube akulli (nëse nevojitet)

5. Smoothie me banane dhe luleshtrydhe

Smoothie me banane me luleshtrydhe

Një tjetër recetë smoothie për humbje peshe që nuk mund ta injoroni është smoothie me banane dhe luleshtrydhe.

Receta për smoothie me banane dhe luleshtrydhe:

 • 3-4 luleshtrydhe (të përgjysmuara, të ftohta)
 • 1 banane (e prere ne copa te vogla, e ftohur)
 • 250 ml qumësht bajame
 • Pak spinaq i freskët (i larë, i prerë në copa)
 • 1 lugë çaji vanilje
 • 2-3 mjedra (për zbukurim)
 • 5-7 kube akulli (nëse nevojitet)
Tham Khảo Thêm:  Giải hệ phương trình bậc nhất ba ẩn bằng phương pháp Gauss

6. Smoothie me përkushtim ndaj akullores

Smoothie i është përkushtuar kremit

Kjo formulë nuk sjell yndyrë, ndaj është shumë e përshtatshme për programin tuaj të humbjes së peshës, duke ruajtur figurën tuaj.

Receta për smoothie me portokall dhe krem:

 • 1 portokall (i qëruar, i prerë ose i prerë në copa të vogla, i ftohur)
 • 1 lugë çaji vanilje
 • 1 lugë çaji mjaltë
 • 250 ml qumësht bajame
 • 1/2 kuti kos
 • 5-7 kube akulli (nëse nevojitet)

7. Smoothie me portokall, ananas, mango dhe fara chia

Smoothie fara portokalli, ananasi, mango dhe chia

Portokallet, ananasi dhe mango janë fruta që shfaqen shpesh dhe vazhdimisht në recetat e pijeve të shëndetshme. Ato ofrojnë shumë lëndë ushqyese për t’u shndërruar në energji për trupin, me pak yndyrë, të pasura me fibra, duke ju ndihmuar të mbani një fizik efektiv kur përdoren në kombinim me dieta të tjera.

Receta për smoothie me portokall, ananas, mango dhe fara chia:

 • 1/4 tufë spinaq (i larë, i copëtuar)
 • 1 portokall (i qëruar, i grirë ose i prerë në copa të vogla dhe i ftohur)
 • 1/2 mango (e prerë, e ftohur)
 • 1/3 ananas (i prerë në feta, i ftohur)
 • 1-2 lugë fara chia
 • 300 ml ujë
 • 5-7 kube akulli (nëse nevojitet)

Shënim: Me këtë recetë në veçanti dhe smoothie me perime në përgjithësi, i grini perimet me rreth 100 ml ujë para 1-2 minutash dhe më pas shtoni pjesën tjetër të përbërësve në blender.

>> Shiko detajet:

 • Çfarë është spinaqi? 11 përfitimet e mahnitshme të spinaqit
 • Pse spinaqi rekomandohet në menunë e humbjes së peshës?

8. Smoothie me mollë, dardhë, kivi dhe banane

Smoothie me mollë, dardhë, kivi dhe banane

Kombinimi i këtyre perimeve dhe frutave të shijshme do të krijojë një smoothie që siguron lëndë ushqyese të mira për trupin, ndërkohë që plotëson nevojat e grave për të humbur peshë dhe për të mbajtur në formë.

Receta për smoothie me mollë, dardhë, kivi dhe banane:

 • 1/4 tufë spinaq (i larë, i prerë në copa)
 • 1 mollë (me fara, të qëruara, të prera dhe të ftohur)
 • 1 banane (e prerë në feta, e vendosur në frigorifer)
 • 1 dardhë (e prerë, e ftohur)
 • 1 kivi (i qëruar, i prerë dhe i ftohur)
 • 1-2 lugë fara chia
 • 300 ml ujë
 • 1 lugë çaji lëng limoni të freskët
 • 5-7 kube akulli (nëse nevojitet)

9. Smoothie me shalqi

Smoothie me shalqi

Shalqiri është një frut freskues që është jashtëzakonisht i përshtatshëm për verën, ka shumë ujë, ka pak sheqer dhe në të njëjtën kohë ka shumë vitaminë A. Ngrënia e shalqinit çdo ditë do t’ju ndihmojë gjithashtu të humbni peshë në mënyrë efektive.

Receta për smoothie me shalqi:

 • 6-7 feta shalqi (pa fara, të ftohur)
 • 1 filxhan lëng limoni të freskët
 • 300 ml qumësht bajame/qumësht me pak yndyrë ose 1/2 kuti kos
 • 5-7 kube akulli (nëse nevojitet)

10. Smoothie shalqi, ananasi, mango e përzier me ujë kokosi

Smoothie shalqi, ananasi, mango e përzier me ujë kokosi

Një filxhan me këtë smoothie të shijshme dhe të re jo vetëm që do të sjellë energji pozitive për një ditë të re freskuese, por gjithashtu do të ketë një efekt të mirë zbutës të lëkurës.

Receta për të bërë smoothie me shalqi, ananas, mango të përzier me ujë kokosi:

 • 400 ml ujë kokosi
 • 4-5 feta shalqi të prera (me fara, të ftohur)
 • 1/3 ananas (i qëruar, i prerë në feta dhe i vendosur në frigorifer)
 • 1/2 mango (të qëruara, të prera në copa të vogla dhe të ftohur)
 • 5-7 kube akulli (nëse nevojitet)

11. Smoothie me domate, mollë dhe karrota

Smoothie me domate, mollë dhe karrota

Domatet ofrojnë shumë lëndë ushqyese që janë të dobishme për shëndetin, përmirësojnë shikimin, ndriçojnë lëkurën dhe ndihmojnë në humbjen e peshës në mënyrë efektive. Pra, nuk duhet të humbisni recetën e shijshme dhe ushqyese të smoothie-ve me domate më poshtë.

Tham Khảo Thêm:  War Robots MOD APK V6.2.2 (Vô Hạn Tiền): Robot đại Chiến

Receta për smoothie me domate, mollë dhe karrota:

 • 1/2 mollë (me fara, të qëruara, të copëtuara dhe të ftohura)
 • 1-2 domate (hiqeni mishin e domates me fara, nese perdorni domate qershi rriteni numrin ne 3-4)
 • 2/3 karrota (copëtuar imët)
 • 2-3 kërcell selino (të lara, të prera imët)
 • 400 ml ujë
 • 5-7 kube akulli (nëse nevojitet)

12. Smoothie me karrota, luleshtrydhe, avokado, mango me ujë të freskët kokosi

Smoothie karrota, luleshtrydhe, avokado, mango me ujë të freskët kokosi

Kjo recetë smoothie ofron një sërë vitaminash, mineralesh dhe efekte të tjera të mira shëndetësore si: Mangot, luleshtrydhet ofrojnë vitamina C, E, K, A; avokado përmban acide yndyrore të shëndetshme si dhe antioksidantë; karota ka efektin e zbukurimit të lëkurës, kundër plakjes; Uji i kokosit ka efektin e rihidratimit, duke siguruar kalium; …

Receta për të bërë smoothie me karrota, luleshtrydhe, avokado, mango dhe ujë të freskët kokosi:

 • 400 ml ujë të freskët kokosi
 • 2/3 karrota, të grira hollë
 • 3-4 luleshtrydhe (të përgjysmuara, të ftohta)
 • 1 avokado (i qëruar, i prerë, i prerë në feta dhe i vendosur në frigorifer)
 • 1/2 mango (e qëruar, e copëtuar, e ftohur)
 • 5-7 kube akulli (nëse nevojitet)

13. Smoothie fruta dragoi, mollë, spinaq

Smoothie fruta dragoi, mollë, spinaq

Receta për të bërë smoothie me fruta dragoi, mollë, spinaq:

 • 400 ml ujë
 • 1/4 tufë spinaq (i larë, i copëtuar)
 • 1/2 fruta të kuqe dragoi (të qëruara, të prera në copa të vogla, të ftohur)
 • 1 mollë (e prerë në feta ose e vogël, e ftohur)
 • 5-7 kube akulli (nëse nevojitet)

14. Smoothie me avokado, Spinaq, Kivi

Smoothie me avokado, Spinaq, Kivi

Receta për smoothie me avokado, spinaq dhe kivi:

 • 1-2 kivi (të qëruara, të prera në feta dhe të ftohta)
 • 1 avokado (i qëruar, i copëtuar, i ftohur)
 • 1/4 tufë spinaq (i larë, i prerë në copa)
 • 400 ml ujë
 • 4-5 bajame
 • 5-7 kube akulli (nëse nevojitet)

15. Smoothie me ananas, kokos dhe banane

Smoothie me ananas, kokos dhe banane

Recetat për smoothie me ananas, kokos dhe banane përfshijnë:

 • 400 ml ujë të freskët kokosi
 • 1/4 tul të freskët të kokosit (hiqni lëvozhgën kafe të kokosit, prerë në copa të vogla)
 • 1/2 ananas (i qëruar, i prerë në feta dhe i ftohur)
 • 1/4 tufë spinaq (i larë dhe i prerë)
 • 1 banane (e qëruar, e prerë në feta dhe e ftohur)
 • 5-7 kube akulli (nëse nevojitet)

Shpresojmë, ndarja jonë e mësipërme ju ka ndihmuar në procesin e gjetjes së një zgjidhjeje efektive dhe të sigurt për humbjen e peshës dhe bukurinë. Mos harroni të kombinoni me ushtrime të buta dhe një dietë të arsyeshme dhe meny për humbje peshe për të ruajtur energjinë për studimin dhe aktivitetet e punës duke korrur ende efektet e bukurisë dhe humbjes së peshës. më e dukshme!

META.vn, një adresë e njohur e blerjeve online, ka më shumë se 13 vjet përvojë në fushën e tregtisë elektronike, e specializuar në ofrimin e produkteve për jetën e përditshme të familjes me cilësi të garantuar dhe çmime të përballueshme. Oferta të mira, shërbim i mirë ndaj klientit!

>> Shihni më shumë artikuj:

 • Si të bëni biskota të ftohta nga oreo shumë e thjeshtë në shtëpi me një blender
 • Bëni smoothie të shijshme dhe kremoze me avokado me një blender
 • 3 smoothie jashtëzakonisht freskuese që të dyja kanë parandaluar në mënyrë efektive aknet për ditët e verës
 • Si të bëni lëng zhaba për humbje peshe me një blender
 • Si të bëni një birrë të shijshme me kokë poshtë me miqtë

Hy vọng thông qua bài viết Smoothies là gì? Các công thức smoothies giảm cân, đẹp da đơn giản Cakhia TV trang web trực tiếp bóng đá miễn phí sẽ giúp ích được quý bạn đọc.

Related Posts

Cảm nhận về vẻ đẹp tâm hồn của nhân vật trữ tình trong bài thơ

Đề bài: Cảm nhận về vẻ đẹp tâm hồn của nhân vật trữ tình trong bài thơ Chiều tối Cảm nhận về vẻ đẹp tâm hồn của…

Câu chuyện về nhà học giả Naropa

Theo chân Tilopa, ngay cả đại học giả Naropa cũng phải trải qua muôn vàn khó khăn. Như chúng ta đã thấy trước đây, Naropa gặp Tilopa,…

Suboi là ai? Tiểu sử, sự nghiệp, đời tư nữ rapper tài năng

Nhắc đến nhạc rap Việt không thể không nhắc đến cái tên Suboi. Nổi lên từ thập niên đầu tiên của thế kỷ 21, Suboi mang đến…

integrated circuit là gì? Phân loại, cấu tạo và công dụng

Chắc hẳn bạn đã ít nhiều nghe đến thuật ngữ IC. Đây là từ viết tắt của cụm từ tiếng Anh Integrated circuit. Tuy nhiên không phải…

Kể hoặc đọc lại một câu chuyện (bài thơ, bài văn) về một vận động

1. Đồ sưu tầm: Hoàng Xuân Vinh (sinh ngày 6 tháng 10 năm 1974 tại Thành phố Sơn Tây, Hà Nội) là vận động viên bắn súng…

Quần jockstrap là gì? Chia sẻ những mẫu quần jockstrap đình đám

Quần jockstrap là một kiểu quần được thiết kế vô cùng độc đáo giúp nam giới trở nên sexy và quyến rũ hơn. Tuy nhiên kiểu quần…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *