Toàn Tập 4 Cách Làm Bánh Dẻo Trung Thu Ngon Không Tưởng

Rate this post

Shumë prej jush tashmë e dinë Si të bëni tortën e hënës e zhdërvjellët dhe elastike, korja është e butë dhe jo shumë e ëmbël, me mbushje me fasule mung, të përziera, copa të reja, çaj jeshil, kokosi dhe madje edhe vegjetariane, kështu që ju jeni të lirë të zgjidhni atë që ju pëlqen. Në këtë artikull, Dyqan i Automjeteve do të udhëheqë të gjithë familjen 4 si te bejme kek te bute festival i shijshëm i mesit të vjeshtës, si dhe gjeni një vend cilësor dhe cilësor për të blerë miell fleksibël për kek për ta bërë brumin të shijshëm, ju lutemi shikoni detajet më poshtë.

Mënyrat për të bërë ëmbëlsira të shijshme dhe të shijshme të hënës së mesit të vjeshtës

Me 4 Si të bëni tortën e hënës Me brumin e butë të kekut pikërisht poshtë, nuk do të zhgënjeheni. e shijshme dhe mund të përzihet me mbushjet dhe shijet e tortës për t’ju ndihmuar disi t’ju bëjë më pak të mërzitur dhe të personalizoni për të krijuar një tortë të shijshme dhe të shijshme të hënës. Ejani, Do Minh Tam zbuloni recetat më poshtë.

1. Si të bëni ëmbëlsira fleksibël të hënës me bishtaja

Të jem i sinqertë me të gjithë ju, i urrej ëmbëlsirat e hënës, nuk është se gjyshërit e mi në veri e duan kaq shumë këtë pjatë, por kur bëhet fjalë për stinën, kur e shoh duke u shitur për të, është e gjitha e ëmbël dhe pastaj nuk e dua. haje. Kështu që duhet të zbulohet si te bejme kek me fasule jeshile duke ushqyer babain tim, unë kam lindur në jug, kështu që e kam bërë gjatë gjithë kohës, e kam testuar gjatë gjithë kohës për të gjetur shijen e duhur veriore që i ka pëlqyer babait tim, e ndaj më poshtë që e gjithë familja ta referojë dhe të luajë.

Receta e tortës:

 • 200 g miell orizi të zier.
 • ½ lugë çaji vaj esencial grejpfrut (lugë çaji).
 • 250 ml ujë të nxehtë.
 • 250 g sheqer të bardhë të grimcuar.
 • 350 ml ujë sheqer (i gatuar vetë).
 • 1 lugë çaji lëng limoni.
Përbërësit për përgatitjen e tortës me bathë jeshile

Receta e tortës:

 • 200 gr bishtaja me guaskë.
 • 400 ml ujë.
 • 30 g miell orizi të zier.
 • ¼ lugë çaji kripë (lugë çaji).
 • 4 lugë vaj gatimi.
 • 150 g sheqer të verdhë.

Bërja e tortës (Kek kungull 125 g – duhen 75 g mbushje për racion):

 • Hapi 1: Vendosni 200 gr bishtaja në një tenxhere me ujë të ngrohtë për t’u njomur (jo në zjarr).
 • Hapi 2: Pas 1 ore, kullojeni të gjithë ujin, shtoni 400 ml ujë, ¼ lugë çaji kripë, ndizni nxehtësinë e lartë.
 • Hapi 3: Kur uji të vlojë, ulni zjarrin në minimum, gatuajeni derisa fasulet të zbuten dhe më pas fikeni sobën.
 • Hapi 4: Krehni fasulet në një sitë dhe më pas shtoni 150 g sheqer të verdhë në pure.
 • Hapi 5: Më pas e sillni sërish të bluhet derisa të bëhet pure plotësisht pa asnjë grumbull.
 • Hapi 6: Hidhni bishtajat në një tigan që nuk ngjit, ulni zjarrin.
 • Hapi 7: Kur të shihni bishtajat të trashen, shtoni çdo lugë vaj gatimi dhe përzieni mirë (rreth 4 lugë është në rregull).
 • Hapi 8: Duke parë që bishtajat po zihen, shtoni 30 gr miell orizi ngjitës dhe vazhdoni të përzieni.
 • Hapi 9: Kur të shihni një masë të lëmuar dhe të thatë, fikeni sobën.
Shihni edhe flamurin e gjelbër.
Si të bëni tortë me paste me fasule jeshile

Bërja e kores së byrekut (Kek kungull 125g – duhen 50g kore për racion):

 • Hapi 1: Përzieni 250 ml ujë të nxehtë, 250 g sheqer në një tenxhere dhe ndizni në mesatare derisa sheqeri të tretet.
 • Hapi 2: Kur uji të vlojë, shtoni 1 lugë gjelle lëng limoni, gatuajeni edhe 5 minuta të tjera dhe më pas fikni zjarrin.
 • Hapi 3: Vazhdoni të shtoni 350 g ujë me sheqer, ½ lugë çaji vaj esencial grejpfrut, 150 g miell orizi të zier në përzierjen e mësipërme.
 • Hapi 4: Përziejeni mirë derisa brumi të jetë i qetë dhe të mos ngjitet më në duart tuaja.
 • Hapi 5: Lëreni brumin të pushojë për 15 minuta.
Tham Khảo Thêm:  Phần mềm hack Tài Xỉu Sunwin miễn phí hack game cực hiệu quả

Përfundimi i tortës:

 • Hapi 6: Më pas ndajeni në disa pjesë, secila me peshë rreth 50 g.
 • Hapi 7: Rrotulloni secilën pjesë të brumit të formuar, më pas përhapni brumin, hapeni.
 • Hapi 8: Hidhni në mes rreth 75 gr pastë fasule jeshile, më pas kapeni buzën e brumit dhe rrotullojeni.
 • Hapi 9: Përhapeni pak miell orizi ngjitës mbi kallëpin e kekut, më pas vendoseni tortën dhe shtypeni fort për t’i dhënë formë.
Si të bëni tortë me fasule jeshile

Produkti i përfunduar ka nevojë për një guaskë të jashtme të butë, fleksibël, jo të thyer, me një aromë të butë lulesh grejpfruti, një shtresë bishtajash që është fleksibël dhe e ëmbël, por jo e ashpër, e ëmbël dhe e shijshme. Babai im zakonisht kurrë nuk e ha menjëherë, haje gjithmonë të nesërmen sepse do të jetë më i shijshëm dhe më fleksibël (mos harroni të përdorni miell orizi të zier të gatuar të përzier me ujë të nxehtë).

Për si te bejme kek me fasule jeshile hej, nëse e shihni mbushjen e mungit kur kërpudhat lyhen me vaj kur nxehtësia është shumë e lartë, atëherë mund të shtoni pak ujë të nxehtë dhe të vazhdoni të kulloni. Dhe nëse slug është bërë dhe mbushja është ftohur, mund të jetë që keni hedhur shumë pak vaj ose sheqer, vazhdoni të shtoni pak më shumë për të slug përsëri.

2. Si të bëni tortë ngjitëse orizi Tam Cam

Ata prej jush që nuk kanë furrë janë me fat, sepse shumica e mënyrave për të bërë ëmbëlsira të përziera ngjitëse të orizit nuk kanë nevojë për furrë, përderisa mielli ngjitës i orizit është i gatuar, është mirë djema, qëllimi ynë fisnik është të kontrollojmë korja e tortës për ta bërë të shijshme, për ta bërë të butë dhe të ëmbël, është një sukses 50%, djema.

Përbërësit për koren:

 • 150 g miell orizi ngjitës.
 • 50 g miell orizi ngjitës për të lyer brumin.
 • 500 ml ujë me sheqer.
 • 10 ml vaj esencial grejpfrut.
 • 1-2 gjethe pandan të grira, të lara dhe të kulluara.
Nguyen Liao » patching » kullë kabllore
Përbërësit për të bërë tortë orizi të përzier ngjitës

Përbërësit për tortën:

 • 10 g miell orizi ngjitës.
 • 50 gr reçel kungulli.
 • 20 g sallam.
 • 10 g fara pjepri.
 • 5 g fara susami.
 • 5 ml vaj esencial grejpfrut.

Përgatitja e kores së tortës:

 1. Piqni miellin e papërpunuar të ngjitur të orizit me pak gjethe pandan derisa të marrë aromë në zjarr të ulët dhe më pas fikeni sobën.
 2. Hidhni miellin e ngjitur të orizit, ujin me sheqer të sapo gatuar, vajin esencial të luleve të grejpfrutit në një tas derisa të jetë vërtet i njëtrajtshëm.
 3. Derisa përzierja të marrë ngjyrë të verdhë të lehtë është në rregull.
 4. Mbulojeni me film ushqimor dhe inkuboni për 20-30 minuta.
Receta për përgatitjen e tortës së përzier me oriz ngjitës

Përgatitja e mbushjes me vafle:

 1. Përzieni reçelin e kungullit, miellin ngjitës të orizit, sallamin, farat e pjeprit, farat e susamit, vajin esencial të grejpfrutit në një enë dhe përzieni mirë.
 2. Përziejini derisa të shihni një pastë dhe ngjiteni është në rregull.
 3. Kur të mbaroni, ndajeni bërthamën në 5 pjesë dhe rrumbullakosni.

Mbyllni tortën:

 1. Hiqni mbështjellësin ushqimor të brumit të inkubuar më sipër.
 2. Përhapni 1 shtresë miell orizi ngjitës në tryezën e zierjes së brumit, më pas lyeni brumin në mënyrë të barabartë.
 3. Ndani brumin në 5 pjesë dhe spërkatni me pak miell orizi ngjitës që të mos ngjitet së bashku.
 4. Përhapeni çdo bllok brumi në mënyrë të barabartë dhe më pas vendosni tortën e përzier në mes.
 5. Kapni dhe mbështillni skajet dhe rrumbullakoni.
 6. Spërkasim pak më shumë miell orizi ngjitës mbi kallëpin e kekut dhe vendosim kekun, e ngjeshim në formë.
 7. Tani ju vetëm duhet të hiqni tortën dhe keni përfunduar tortën plastike të përzier.
Ndarja nga kulla e kabllove
Si të bëni tortë të përzier me oriz ngjitës

E barabartë si të përgatisni tortë orizi të përzier ngjitës hej, duhet të mbani mend të piqni miellin e papërpunuar ngjitës të orizit derisa të gatuhet fillimisht, dhe ujin me sheqer për të bërë mbushjen, duhet ta gatuani derisa të vlojë dhe të nxehtë, pastaj përzieni mirë mbushjen, kështu që torta do të jetë e shijshme. dhe gati për të ngrënë.

Tham Khảo Thêm:  Đại hội đại biểu toàn quốc lần thứ II

3. Si të bëni tortë me oriz ngjitës me Com Non

Veriorët pëlqejnë veçanërisht copat e reja me pastë fasule mung, por për disa arsye jugorët shesin ëmbëlsira të hënës vetëm me bishtaja, pothuajse pa copa. Kështu që gjeta si të bëni tortë ngjitëse orizi me copa të reja dhe pastaj bëji babait tim për të pirë çaj dhe për të pirë tortë të hënës, miqtë e mi, është shumë e shijshme.

Materiali i pjekjes:

 • 50 g copa të reja.
 • 15 gr kokos të grirë.
 • 25 g ujë të freskët kokosi.
 • 15 g sheqer të bardhë të grimcuar.
 • 130 gr ujë sheqer për të bërë koren.
 • 4 g vaj gatimi.
 • 65 g miell orizi ngjitës.
 • 5 ml vaj esencial grejpfrut.
Përbërësit për të bërë ëmbëlsira ngjitëse orizi me copëza të reja

Bërja e copëzave

 1. Në një tigan vendosim copat, kokosin e grirë në rende, qumështin e kokosit dhe sheqerin dhe ndezim në zjarr mesatar.
 2. E trazojmë derisa mbushja të trashet, më pas është në rregull të grumbullohet dhe të mos ngjitet më në tigan.
 3. Tani e vendosni mbushjen në një pjatë, prisni që të ftohet pak, më pas e ndani në porcione 50 gr dhe e rrumbullakosni.
 4. Mbushja prej 50 g është e mjaftueshme për të bërë 125 g ëmbëlsira ngjitëse me oriz, djema.

Përgatitja e kores së tortës:

 1. Hidhni ujë të vluar me sheqer për të ngrohur, përzieni me miell orizi ngjitës, vaj gatimi, vaj esencial grejpfrut në një tas dhe përzieni mirë.
 2. Ziejeni brumin me duar derisa brumi të jetë i qetë dhe fleksibël dhe të mos ngjitet më në duar.
 3. Ndani brumin në 2 pjesë nga rreth 100 g.
Izolimi nga sëmundja e peshqve të rinj
Si të bëni tortë ngjitëse orizi me copa të reja

Shtypni kallëpin e tortës:

 1. Mbështilleni copat në kore, mbështilleni dhe rrumbullakosni lart.
 2. Përhapni pak miell orizi ngjitës në kallëp dhe më pas vendosni tortën dhe mbylleni fort në formë.
 3. Mbajeni kekun në kallëp për rreth 5-10 sekonda dhe më pas e nxirrni.

Përsa i përket mënyrës se si të përgatisni këtë tortë ngjitëse orizi me copa të reja, korja do të jetë e butë dhe e përtypur pa u thyer, dhe do të jetë e shijshme, por pjesa e mbushjes është në rregull, më e shijshmja nën sqetull, aroma e copave të reja është si gjethet e bananes dhe aroma e orizit nuk kam ngrene akoma miq.

4. Si të bëni tortë ngjitëse orizi nga çaji jeshil

Ju që keni qenë adhurues të pluhurit matcha (i njohur edhe si pluhuri i çajit jeshil) nuk duhet ta injoroni këtë mënyrë të përgatitjes së ëmbëlsirave të orizit ngjitës të çajit jeshil, kjo pjatë nuk ka vetëm kekun por edhe koren është shumë aromatik, shkrihet kur ka shumë në gojë, por mos harroni të zgjidhni pluhur matcha të korrur nga gjethet e sythave, është e shijshme.

Përbërësi:

 • 200 g miell orizi ngjitës për koren.
 • 50 g miell orizi ngjitës për këmishë.
 • 200 g ujë me sheqer.
 • 15 g pluhur çaji jeshil (5 g për koren, 10 g për mbushjen).
 • 10 ml vaj esencial të lules së grejpfrutit (i ndarë në 2 pjesë).
 • 1 limon.
 • 250 gr bishtaja me lëkurë (të zhytur në ujë për 1 orë dhe më pas të kulluar të gjithë ujin).
 • ½ lugë çaji kripë (lugë çaji).
 • 500 g sheqer të bardhë të grimcuar.
 • 40 ml vaj gatimi.
Përbërësit për përgatitjen e tortës me çaj jeshil

Përgatitja e mbushjes së tortës me çaj jeshil:

 1. Përzieni 250 gr bishtaja të njomura me ½ lugë çaji kripë në një enë porcelani, hidhni ujë në anën e fasuleve.
 2. Mbulojini fasulet me mbështjellës plastik, vendosini në mikrovalë në nxehtësi të lartë për 10 minuta.
 3. Më pas vendosni bishtajat në blender derisa të jenë të lëmuara, mos harroni të shtoni pak ujë kur bluani për të shmangur bllokimin e makinës.
 4. Tani vendosni bishtajat në sobë me 40 ml vaj gatimi, vaj esencial të lules së grejpfrutit me nxehtësi mesatare.
 5. Lyejeni dhe përzieni mirë derisa mbushja të mos ngjitet në tigan, më pas fikni zjarrin.
 6. Tani, hidhni ngadalë 5 g pluhur çaji jeshil sipër dhe përzieni mirë.
Më e gjelbra është e gjelbër
Si të bëni tortë me çaj jeshil

Përgatitja e kores së tortës me çaj jeshil:

 1. Vendosni në sobë 350 ml ujë, 500 g sheqer të grirë, ½ limon, ndizni nxehtësinë mesatare.
 2. Mos e përzieni fare, shikoni që sheqeri të jetë tretur dhe uji të ziejë, zvogëloni zjarrin në minimum.
 3. Gatuani edhe 5 minuta të tjera, më pas fikeni zjarrin.
 4. Tani shtoni ujin e sheqerit, pluhurin e çajit jeshil dhe vajin esencial të luleve të grejpfrutit në një tas për përzierje.
 5. Krehni ngadalë miellin ngjitës të orizit përmes një sitë për ta bërë koren të lëmuar dhe për të shmangur gunga.
 6. Përziejini derisa korja të jetë e njëtrajtshme, më pas lëreni të pushojë për 30 minuta.
Tham Khảo Thêm:  Trầm tốc là gì? - Cách Phân Loại Trầm Tốc dễ dàng nhất!

Mbyllni kallëpin e tortës së çajit jeshil:

 1. Ndani mbushjen e çajit jeshil në copa 50 gr dhe i rrotulloni në toptha.
 2. E ndajmë koren në copa 100 gr dhe i hapim.
 3. Mbushni mbushjen në qendër të tortës, më pas mbulojeni dhe rrumbullakosni lart.
 4. Përhapeni pak miell orizi ngjitës në kallëpin e kekut dhe futeni kekun në kallëp, e ngjeshni në mënyrë të barabartë.
 5. Mbajeni kallëpin për rreth 5-10 sekonda, më pas lëshojeni dhe mbaroni.
Si të bëni tortë me çaj jeshil

Ju garantoj qe kjo kek me caj jeshil ka ere dhe ngjyre shume te kendshme, me pelqen pluhuri japonez matcha sepse jo vetem ngjyra eshte e bukur por edhe shija eshte e shijshme. Por mbani mend në hapin e përgatitjes së tortës së çajit jeshil, pasi të keni fikur zjarrin, më pas shtoni pluhurin e çajit jeshil në përzierje, por kur e përzieni në çakmak, ai do të marrë ngjyrë të gjelbër të verdhë të shëmtuar.

Ku mund të blini miell orizi ngjitës në qytetin Ho Chi Minh?

E keni mbaruar referencën tuaj? si te bejme torten e henes Nëse jeni të emocionuar ta provoni, vizitoni dyqanin Dyqan i Automjeteve Më dëgjo, sigurohu që të kesh gjëra të mjaftueshme për të bërë ëmbëlsira të hënës, ruaje Ku mund të blej miell për kek? Ju lutemi shpenzoni para për humbjen.

1. Dyqani Xe Lam shet pluhur fleksibël në HCM

 • Vendndodhjanjë chvaret nga:36/8 Tan Tru, Ward 15, Tan Binh District, HCMC
 • Soh Diehn atëpoUnë dhe Zalo: 0845.528.599
 • Bisedoni në Facebook: Reparti i biçikletave
 • MBAJuh punaehc: 8:30 – 21:00 nga e hëna në të shtunë (dielli nga 8:30 deri në 17:00).

2. Blini pluhur fleksibël në Shop Nam Hoang

 • Vendndodhjanjë chvaret nga:258/22 Vo Van Tan, Reparti 5, Distrikti 3, HCMC
 • SohDiehn atëpoUnë dhe Zalo: 0934.288.144
 • Facebook: Familje Mbretërore Mashkullore

3. Brumë ngjitës i blerë në dyqanin e materialeve Anh Ba

 • Vendndodhjanjë chvaret nga:Alley 380 Duong Quang Ham, Ward 5, Go Vap District, HCMC
 • Soh Diehn atëpoUnë dhe Zalo: 0765.999.111
 • Facebook: Dyqan Anh Ba
BAO »BLERJE BLERJE» HCMC
Ku të blini miell orizi ngjitës në qytetin Ho Chi Minh?

Duhet të mbani mend, brumë ngjitës për ëmbëlsira të hënës Është miell orizi ngjitës, por më kujtohet kur mësova për herë të parë si ta bëja, sapo gjeta brumin ngjitës dhe doja të çmendesha ahihi. Për shkak se shpesh marr përbërës për të gatuar për familjen time, përbërësit që kam porositur për dyqanin tim nuk kanë përdorur agjentë rezistues ndaj lagështirës, ​​konservues dhe substanca kundër mykut, kështu që është shumë i sigurt për shëndetin. .

Por sigurohuni, para se të vini, ju lutemi mesazh ZALO fillimisht vazhdo qe te evitoj shume here kur me mbaron malli lol sic e shikon sepse ne shitje nuk perdoren konservante prandaj fut sasi shume te vogel kur te mbaroj hyj aty jo dëshironi të blini lirë dhe më pas ta përdorni Çfarë bëjnë produktet me konservues?

Thënë kështu, ju keni kohë për të vizituar dyqanin drejtpërdrejt Dyqan i Automjeteve pranë meje nëse është e nevojshme ku të blini pluhur ngjitës? Është me reputacion, provojeni për herë të parë, më njoftoni në mënyrë që herën tjetër të keni më shumë besim, të mund të porosisni dërgesë për lehtësi, të kurseni veten duke vrapuar në mes të diellit dhe të vini në dyqanin tim për shumë të punës.

Ku të blini miell orizi ngjitës në HCMC?

Më sipër është përvoja dhe si te bejme kek te bute Të gjitha zhanret që kam testuar, ëmbëlsinë mund ta kontrolloni plotësisht sipas preferencave të familjes suaj, receta e mësipërme është që e kam modifikuar pak për t’iu përshtatur shijes së babait tim me mua., kështu që nëse nuk ju pëlqen, mund ta zvogëloni ose rrisni sheqerin sipas dëshirës.

Mirupafshim dhe shihemi në postimet e radhës!

Hy vọng thông qua bài viết Toàn Tập 4 Cách Làm Bánh Dẻo Trung Thu Ngon Không Tưởng Cakhia TV trang web trực tiếp bóng đá miễn phí sẽ giúp ích được quý bạn đọc.

Related Posts

Thay Nhớt Nếu Xe Máy Bị Ngập Nước

Mỗi năm khi mùa mưa đến, tình trạng ngập lụt xảy ra khiến nhiều xe máy, xe tay ga bị ngập nước, kẹt cứng. Tình trạng này…

Soạn bài Kiểm tra tổng hợp cuối năm (chi tiết)

PHẦN THẢO LUẬN Giải thích chi tiết: Đề 1 (trang 203 SGK Ngữ Văn 12 Tập 2) 1. Giới thiệu chung về tác giả Tô Hoài và…

Dàn ý phân tích phẩm chất và số phận người phụ nữ thời phong

Dàn bài Phân tích phẩm chất và số phận người phụ nữ trong thời phong kiến ​​qua nhân vật Vũ Nương I. Dàn ý Phân tích phẩm…

Nhóm nhạc nữ “tài sắc vẹn toàn” của Kpop

EXID là một trong những nhóm nhạc nữ thành công của Kpop, với tài năng vượt trội đã thu hút một lượng lớn người hâm mộ. Sau…

7 Bài văn Tả cảnh khu phố sớm mùa thu hay nhất

7 Bài văn Tả cảnh khu phố sớm mùa thu hay nhất Đề bài: Tả cảnh khu phố sớm mùa thu. Dàn ý Tả cảnh khu phố…

Top 7 mẫu cảm nghĩ về cánh đồng lúa quê em siêu hay

Cảm nghĩ về cánh đồng lúa quê em là một trong những dạng đề thường gặp trong chương trình Ngữ văn lớp 7. Hình ảnh cánh đồng…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *