Tóc bạc nên nhuộm màu gì đẹp nhất, bền màu?

Rate this post

Jeni të shqetësuar për flokët tuaj të thinjur të parakohshëm? Shumë njerëz zgjedhin të lyejnë flokët e tyre të zeza për të zëvendësuar sa më shpejt flokët e tyre të bardhë. Megjithatë, ka shumë ngjyra të tjera që do t’ju ndihmojnë të rifitoni bukurinë e flokëve tuaj. Pra, cila është ngjyra më e përshtatshme për flokët gri? Le t’i referohemi bojës më të bukur për flokët gri në artikullin e mëposhtëm!

1. A duhet të lyhen flokët gri?

Normalisht, për shumicën e njerëzve, flokët e bardhë shfaqen zakonisht nga mosha 40 vjeç e lart. Megjithatë, gjithnjë e më shumë njerëz po përjetojnë thinjje të parakohshme të flokëve, flokë gjysmë të bardhë gjysmë të zi.

Ka shumë shkaqe të flokëve të bardhë të parakohshëm. Gjaku i keq, flokët e thinjura ose mungesa ose reduktimi i pigmentit të melaninës në boshtin e flokëve është një nga arsyet e thinjjes së parakohshme të flokëve.

Në moshën mbi 30 vjeç, shumë njerëz pyesin nëse duhet t’i lyejnë flokët gri apo jo për të mbetur rinore.

1.1. Ruani ngjyrën e argjendtë të flokëve, por stilin e personalitetit

Ngjyrosja e argjendit është një nga tendencat për të cilën shumë prej jush janë të interesuar. Janë të shumtë të rinjtë që i lyejnë flokët në argjend sepse kjo ngjyrë është unike dhe personale. Prandaj, në realitet, shumë njerëz vendosin të mbajnë ngjyrën gri të flokëve për të treguar ndryshimin. Duke ndryshuar modelin e flokëve për t’iu përshtatur fytyrës dhe lëkurës, shumë njerëz janë shumë të sigurt me flokët e tyre gri.

Të kombinuara me veshjen elegante dhe grimin e duhur, flokët e bardhë në argjend mund të japin një përshtypje të çuditshme dhe të bukur për ju në sytë e njerëzve.

1.2. Lyeni flokët me ngjyrat e duhura

A duhet t’i lyej flokët apo jo? Ka gjithashtu shumë njerëz që kërkojnë të ngjyrosin flokët gri. Ngjyrat shpesh përmbajnë shumë përbërës kimikë. Shumë njerëz shqetësohen se flokët e tyre do të dëmtohen dhe do të ndikojnë në lëkurën e kokës.

Prandaj, duhet të kërkoni të blini bojëra flokësh me reputacion argjendi! Produktet nga markat kryesore përmbajnë gjithmonë shumë përbërës të mirë për kujdesin e flokëve. Flokët e lyer bukur nuk do të ngatërrohen, nuk do të dëmtohen, por do të kujdesen butësisht dhe do të mbulohen me ngjyrën që ju pëlqen.

Ose mund të zgjidhni të blini edhe një shampo të veshur me argjend. Sot në treg ka shumë shampo cilësore për bojë flokësh. Në veçanti, shumë shampo bimore kanë ekstrakte natyrale shumë beninje. Flokët e bardhë janë të mbuluar me ngjyrë dhe shkëlqim, dhe nuk shkaktojnë acarim të lëkurës. Ju mund t’i ngjyrosni lehtësisht flokët tuaj gri në shtëpi pa shkuar në një sallon flokësh.

1.3. Lani flokët ose përdorni një trajtim natyral për flokët gri

Shumë njerëz zgjedhin të lajnë flokët ose të pinë ujë të bërë nga përbërës natyralë. Çadra e kuqe Ha Thu, bari i arrës së betelit, frutat e thartë ylli, fasulet e zeza ose vaji i kokosit… janë përbërësit më të përdorur. Këta përbërës do të ndihmojnë në përmirësimin e flokëve gri nga brenda.

Tham Khảo Thêm:  My Sói 14 tuổi ngoài đời cầm đầu nhóm cướp và cưỡng hiếp các bé

Megjithatë, ky trajtim i flokëve gri kërkon shumë kohë dhe durim. Efekti varet gjithashtu nga vendndodhja dhe nëse skalpi i çdo personi është i përshtatshëm apo jo.

Për të qenë në gjendje të mbulojnë flokët gri sa më shpejt të jetë e mundur, shumë njerëz do të zgjedhin të përdorin bojë flokësh ose shampo për të rifituar shpejt besimin në flokët e tyre.

2. Çfarë ngjyre duhen lyer flokët gri?

Pra, çfarë ngjyre duhet të lyhen flokët e parakohshme gri? Këtu janë ngjyrat më të zakonshme të zgjedhura për veshjen e argjendit. Nuk do të jeni më të hutuar se çfarë ngjyre të zgjidhni.

2.1. E zezë tradicionale

Trendi tradicional i ngjyrosjes së flokëve të zeza është ende zgjedhja e parë. Shumë yje vietnamezë janë gjithmonë në krye të trendit të rikthimit në ngjyrën e zezë misterioze dhe luksoze të flokëve.

Nëse dëshironi të gjeni diçka të butë, luksoze dhe tërheqëse, ka shumë pak ngjyra që mund të kalojnë ngjyrën tradicionale të flokëve të zezë. !

Shihni gjithashtu: A janë të mira flokët Sin? Flokët e mëkatit Sa kushton Japonia? Ku të blini origjinale?

2.2. Ngjyra e re kafe e thellë

Ngjyra kafe e thellë pëlqehet nga të rinjtë për shkak të ngjyrës së saj të bukur, e lehtë për t’u respektuar lëkurën dhe nuk është e përpiktë për cilësinë e flokëve. Për më tepër, kjo ngjyrë kafe e personalitetit është gjithashtu shumë e lehtë për t’u përzier me kostume dhe grim, të përshtatshme për të gjitha moshat.

2.3. Ngjyra e verdhë ose e verdhë

Ngjyra e verdhë sigurisht nuk është shumë e çuditshme sepse kjo ngjyrë është kthyer në trend gjatë kohës së kaluar. Kjo është gjithashtu një nga ngjyrat e flokëve të shquara, rinore dhe me personalitet.

Megjithatë, kjo ngjyrë është shumë zgjedhore për tonin e lëkurës. Ngjyra e flokëve dhe ngjyra e lëkurës janë gjithmonë dy faktorë që shkojnë së bashku. Ngjyra e flokëve bjonde është më e përshtatshme për njerëzit me lëkurë të hapur. Me lëkurë të errët, duhet të zgjidhni ngjyrat më të errëta si të verdhë myshk, kafe të verdhë.

2.4. Ngjyrë tërheqëse kafe e kuqërremtë

Nëse ende po pyesni se çfarë ngjyre t’i lyeni flokët gri, mund ta konsideroni ngjyrën e kuqe kafe.

Ngjyra e kuqe-kafe është gjithashtu një trend i ri i ngjyrosjes së flokëve të të rinjve sot. Çdo vjeshtë apo mot të ftohtë, shumë vajza zgjedhin këtë nuancë ngjyrash për vete. Ngjyra e kuqe-kafe jo vetëm që i ndihmon femrat të shprehin personalitetin e tyre, por gjithashtu sjell një bukuri rinore dhe të freskët.

Megjithatë, sepia është një ngjyrë mjaft e “zgjedhur”. Sa herë që dilni, do t’ju duhet të kaloni shumë kohë duke menduar për zgjedhjen e veshjes së duhur.

Kjo gamë ngjyrash është gjithashtu më e përshtatshme për ata me lëkurë të hapur. Ju mund të konsideroni se cila ngjyrë është e përshtatshme për tonin e lëkurës tuaj!

2.5. Tymi i personalitetit gri

Vitet e fundit, grija e tymosur është gjithashtu një trend që shumë njerëz e zgjedhin. Kjo gamë ngjyrash është mjaft tërheqëse për shikuesin. Mund të “mashtroni” disa vite falë rinisë që sjell kjo ngjyrë flokësh.

Kjo bojë flokësh ngjyrë argjendi e tymosur është shumë e përshtatshme për vajzat e lezetshme të bardha sepse sjell rininë dhe dinamizëm.

Për ta bërë më të lehtë koordinimin dhe grimin, mund t’i referoheni disa ngjyrave të tjera gri ose të tymosur. Ngjyrat e preferuara janë: bojë flokësh gri argjendi, kafe gri e tymosur, gri e smoky ash, myshk gri e tymosur ose tym kafe perëndimore…

2.6. Ngjyrë argjendi

Argjendi është gjithashtu një ngjyrë shumë tërheqëse dhe bie në sy. Shumë vajza me personalitet të fortë kanë zgjedhur këtë ngjyrë për flokët e tyre. Së bashku me sensin e saj të modës, ngjyra e argjendtë e flokëve është shumë e spikatur dhe me stil.

Tham Khảo Thêm:  11 địa chỉ bọc răng sứ tốt ở Hà Nội

Megjithatë, bojërat bimore të flokëve apo shampotë bimore nuk e kanë ende këtë ngjyrë të argjendtë. Për të marrë këtë ngjyrë flokësh, duhet të përdorni bojëra kimike në Sallon.

Shkurtimisht, Çfarë ngjyre duhet të jenë flokët gri? për të mbuluar në mënyrë efektive argjendin dhe të qëndrueshëm?

Mund të thuhet se dy ngjyrat më të zgjedhura janë e zeza ose kafe. Me këto dy ngjyra, mund të jeni të sigurt se flokët tuaj do të mbulohen me argjendin maksimal. Gjithashtu nuk do të duhet të shqetësoheni për flokët e gjatë. Me këto dy ngjyra, ju lehtë mund t’i njolloni rrënjët e flokëve ose t’i lani flokët në mënyrë që ngjyra e flokëve të jetë sërish e njëtrajtshme nga rrënja në majë.

Për më tepër, këto janë dy ngjyra që nuk dalin nga moda me kalimin e kohës. Ju lehtë mund të stiloni, visheni dhe grimoheni.

Nëse dëshironi të eksperimentoni me lyerjen e flokëve në ngjyrën më të bukur sipas ngjyrave dhe tendencave të personalitetit, mund të zgjidhni ngjyrat e mbetura!

Kështu që ju tashmë e dini se çfarë ngjyre duhet t’i lyeni flokët tuaj gri për t’i bërë të bukur. Megjithatë, jo çdo bojë flokësh mund të jetë deri në ngjyrën e dëshiruar.

3. Pse nuk ngjyrosin flokët?

Flokët e lyer nuk janë një problem që nuk është shumë i çuditshëm për shumë njerëz që i kanë lyer flokët. Për një sërë arsyesh, flokët mund të rezultojnë të jenë me ngjyrë të gabuar ose të pabarabartë ose edhe të pa ngjyrosur fare.

  • Ka një sërë arsyesh si:
  • Produkt me cilësi të ulët;
  • Koha e lyerjes në flokë është shumë e shpejtë, duke e bërë ngjyrën jo lart ose lart, por jo standarde;
  • Koha e lyerjes për një kohë të gjatë mund të dëmtojë flokët pas lyerjes.

Zgjedhja e një produkti për ngjyrën e flokëve është shumë e rëndësishme. Ngjyrosja e flokëve ose shampoja e mirë për ngjyrosjen e flokëve mund të sigurojë që flokët të jenë të ngjyrosur në mënyrë të barabartë, të bukur pa shkaktuar dëme.

Ti duhet:

Zgjidhni produkte për ngjyrosjen e flokëve që përmbajnë përbërës të fortë ushqyes për flokët për majat e çara, flokë të thatë, të dëmtuar etj.

Nëse keni lëkurë të ndjeshme, duhet të zgjidhni produkte me përbërës natyralë, beninje dhe që nuk shkaktojnë kruajtje.

Zgjidhni produkte me përbërës që ushqejnë ose stimulojnë rritjen e flokëve.

Kufizoni përdorimin e produkteve që përmbajnë kimikate të dëmshme. Këto ngjyra lundruese, me origjinë të panjohur, përmbajnë kimikate të dëmshme që mund të shkaktojnë shumë dëme. Shumë njerëz janë përballur me kushtet e mëposhtme: flokë të dredhur dhe të brishtë, acarim të syve dhe kokës, çrregullime hormonale, efekte në fetus dhe veçanërisht mund të shkaktojnë kancer…

Prandaj, duhet të zgjidhni të blini bojëra me origjinë të qartë të markave me reputacion ose shpërndarës të mirëfilltë!

Sigurohuni që të lexoni me kujdes udhëzimet e prodhuesit përpara përdorimit. Çdo produkt ka një histori të ndryshme. Mos i lyeni flokët sipas ndjenjave tuaja dhe mos i lyeni flokët nga zakoni.

4. Shënim për t’u kujdesur për flokët e thinjur pas lyerjes

Zgjedhja për të blerë një bojë flokësh ose shampo të mirë nuk është e mjaftueshme. Ju duhet të “fusni në xhep” më shumë nga këshillat e mëposhtme për të ndihmuar flokët tuaj të qëndrojnë të fortë dhe të shkëlqejnë gjithmonë me bojë:

Zgjidhni shampon e duhur për skalpin tuaj pasi të keni lyer flokët.

Përdorni balsamin e flokëve menjëherë pas lyerjes. Përdorni balsam sa herë që lani flokët. Ziejini flokët me avull për të reduktuar dëmtimin rreth një herë në 2 javë.

Kontrolloni me kujdes ngjyrën dhe përbërjen e bojës për të shmangur shkaktimin e elementeve të padëshiruar.

Tham Khảo Thêm:  Tả cái đồng hồ báo thức (21 mẫu) - Tập làm văn Lớp 5

Me flokë normalë të lyer, dy bojëra flokësh ndahen më së miri për 5-6 muaj. Megjithatë, me flokë gri, duhet të lani rrënjët e flokëve çdo 3-4 javë. Përndryshe, flokët tuaj në përgjithësi do të duken të pabarabarta.

Nëse jeni të shqetësuar për efektet e bojës së flokëve, mund të përdorni shampo bimore për ngjyrosjen e flokëve. Qëndrueshmëria e ngjyrave të shampove të veshura me argjend mund të jetë gjithashtu deri në 4 javë. Në të njëjtën kohë, përbërësit e shamponit për ngjyrosjen e zezë të flokëve ndihmojnë në kondicionimin e butë të flokëve, jo tharjen e flokëve.

Rrezet e diellit mund të shkaktojnë oksidimin e ngjyrës së flokëve. Pra, mbani gjithmonë një kapele kur dilni në diell për të mbrojtur flokët tuaj.

Shampo “Treasure” e mbuluar me argjend bimor

Një nga “thesaret” që sjell flokët me shkëlqim, me ngjyrë të njëtrajtshme, i cili është shumë i pëlqyer në treg është shampoja bimore e ngjyrosjes së flokëve.

Shampo bimore ju ndihmon të rivendosni flokët e shëndetshëm, ushqen intensivisht dhe hidraton flokët. Kombinimi i shumë bimëve natyrore ndihmon në forcimin e lëndëve ushqyese që mbrojnë flokët. Në të njëjtën kohë, ushqimi, stimulimi i flokëve për t’u rritur gjatë, rrit rezistencën dhe ushqen natyrshëm flokët. Do të jeni më të sigurt me flokë rinorë, të butë dhe me shkëlqim.

Përbërësit në shampo bimore janë një burim i sigurt dhe miqësor ndaj kokës së përbërësve natyralë. Produkti është shumë beninj, nuk shkakton acarim apo kruajtje në lëkurën e kokës. Edhe skalpat e ndjeshëm mund ta përdorin atë në mënyrë të sigurt.

Shampo bimore gjithashtu ka një aromë të butë nga barishtet. Mund të provoni menjëherë shampon bimor për ngjyrosjen e flokëve dhe ta ndjeni atë. Bukuri nga natyra, salloni standard i kujdesit të flokëve!

Shiko me shume: [Review] Top 10 shamponët më të mirë të mbuluar me argjend në 2022

5. Disa mënyra për të kapërcyer thinjjen e parakohshme të flokëve

Sipas ekspertëve, ka disa metoda për të ndihmuar në uljen e thinjjes së parakohshme të flokëve. Ju mund t’i referoheni disa aksioneve më poshtë për t’u kujdesur për flokët tuaj:

Suplemente ushqimore, vakte të plota. Një burim i përditshëm ushqimor suplementar do të sigurojë lëndë ushqyese për rritjen e flokëve të fortë nga thellë.

Ju duhet të hani dhe pini fruta që përmbajnë shumë vitaminë C si portokall, limon, luleshtrydhe, etj për të ndihmuar trupin tuaj të marrë hekur dhe të ushqejë flokët tuaj.

Kufizoni ushqimet e pasura me sheqer dhe yndyrë.

Shumë flokë të thinjura janë për shkak të humbjes së pigmentit, mungesës së melaninës, stresit, pagjumësisë së shpeshtë… Duhet të mbani një regjim të moderuar ushtrimesh, të shmangni stresin ose pagjumësinë… Rregulloni dietën, aktivitetin e përshtatshëm të lindjes.

Kufizoni shumë lyerjen e flokëve për të shmangur dëmtimin e flokëve tuaj.

Mbrojtje nga dielli për flokët dhe lëkurën e kokës. Mos harroni të vishni një kapele të errët dhe të mbuloni dhe mbroni flokët tuaj sa herë që shkoni në rrugë.

Qëndroni gjithmonë të lumtur, optimistë, dashuroni jetën. Një mendje rinore do të ndihmojë në ngadalësimin e procesit të plakjes së trupit. Falë kësaj, ajo mund të ndihmojë flokët tuaj të kufizojnë thinjjen e parakohshme.

Shpresoj se sugjerimet e mësipërme ju kanë ndihmuar të zgjidhni Çfarë ngjyre duhet të jenë flokët gri?. Kujdesuni sa më mirë për flokët tuaj. Faleminderit që gjetët kohë për të lexuar artikullin me Ecomvina! Dhe mos harroni të ndiqni sekretet e kujdesit të flokëve dhe kokës në artikujt e ardhshëm të Ecomvina!

Hy vọng thông qua bài viết Tóc bạc nên nhuộm màu gì đẹp nhất, bền màu? Cakhia TV trang web trực tiếp bóng đá miễn phí sẽ giúp ích được quý bạn đọc.

Related Posts

Johann Sebastian Bach – A chronology

1685 Johann Sebastian Bach was born in Eisenach on 21 March. He retained many memories of his childhood in Eisenach throughout his life, including the family home…

Tả cảnh buổi sáng trên nương rẫy lớp 5 (3 mẫu)

Tập Làm Văn lớp 5: Tả cảnh buổi sáng trên cánh đồng gồm 3 bài văn mẫu có dàn ý chi tiết, giúp các em học sinh…

Truyện cổ tích Thánh Gióng

Đột nhiên cô cảm thấy rùng mình khi đặt chân lên dấu chân lạ. Và từ đó cô có bầu. Đủ ngày đủ tháng, nàng sinh được…

Phân tích giá trị nội dung và nghệ thuật của bài thơ Tây Tiến

Chiến tranh và người lính luôn là chủ đề phổ biến đối với các nghệ sĩ tài năng. Ta bắt gặp bóng dáng người lính trong bài…

[Review] Bản Đồ Hạnh Phúc – Eric Weiner

Eric Weiner là một nhà văn, diễn giả và cựu phóng viên. Kết hợp 3 tác phẩm này, ông cho ra đời cuốn The Map of Happiness…

Soạn bài Tam đại con gà | Ngắn nhất Soạn văn 10

Soạn bài Ba chú gà con lớn Hướng dẫn soạn thảo bài viết Câu 1 (trang 79 SGK Ngữ Văn 10 Tập 1): Mâu thuẫn không tự…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *