Vải Thun Lạnh Là Gì ? Đặc điểm, ứng Dụng, Cách Nhận Biết

Rate this post

Sot, shumë pëlhura të ndryshme përdoren si materiale qepëse në industrinë e veshjeve. Për shembull pambuku, kaki, xhins, ndjesi, leshi, byrynxhyk, liri, etj.

Në veçanti, ekziston një pëlhurë mjaft e veçantë, e cila është pëlhurë e ftohtë material elastik. Pëlhura e ftohtë elastik është shumë e popullarizuar në treg. Le të mësojmë për material elastik të ftohtë dhe pse materiali i ftohtë është kaq i popullarizuar në artikullin më poshtë!

Çfarë është material elastik i ftohtë?

Materiali ilastik i ftohtë është i thurur ose i thurur në të njëjtën mënyrë si materiali i zakonshëm. Kjo është teknika më themelore dhe e përdorur gjerësisht e thurjes sot.

Pëlhura e ftohtë elastik përbëhet nga tre fibra të ndryshme: poliestër, najlon dhe material elastik. Në të cilin, përqindja e fijeve PE ose Nilon do të jetë dukshëm më e madhe se ajo e fijeve Spandex. Normalisht, raporti Spandex dhe PE do të ishte 1:19.

Fijet PE do ta bëjnë pëlhurën të butë dhe të lëmuar, ndërsa filli Spandex ka një përbërje shumë të vogël, por ndihmon që pëlhura të ketë elasticitet të lartë.

Pëlhurë e ftohtë elastik
Pëlhurë e ftohtë elastik

Çfarë është material elastik i ftohtë në anglisht?

Vetë material elastik i tij i ftohtë është material elastik i ftohtë. Karakteristika e pëlhurës elastike është elasticiteti i saj, ndaj si emër anglez përdorin emrin e përbërësit që ndihmon pëlhurën të ketë elasticitet.

Origjina e materialit elastik të ftohtë

Materiali ilastik i ftohtë u shfaq nga Lufta e Dytë Botërore. Materiali ilastik i ftohtë u krijua për të përmbushur nevojat e njerëzve për të gjetur një pëlhurë të lehtë, të butë dhe elastike në atë kohë.

Zakonisht, material elastik i ftohtë ka një kosto më të ulët se pëlhurat e tjera të endura në treg. Statistikisht, kimistëve iu deshën dhjetë vjet për të zhvilluar një fije të endur me të gjitha këto karakteristika. Patenta e parë e materialit material të ftohtë u dha në 1952.

Megjithatë, vetëm në vitin 1962 u tregtua material elastik i ftohtë dhe lloje të tjera të materialit elastik. Dhe tani konsumatorët dinë për pëlhurën e ftohtë elastik. Prej këtu, material elastik i ftohtë u bë një nga pëlhurat më të njohura dhe më të përdorura në botë.

Karakteristikat e pëlhurës elastik të ftohtë

Pëlhura e ftohtë elastik është relativisht e hollë dhe e lehtë, të dyja anët janë njësoj të lëmuara. Pëlhura është gjithashtu pa qime dhe nuk derdhet kur përdoret.

Për sa i përket cilësisë, pëlhura e ftohtë elastik nuk thith djersën në mënyrë efektive, por ka aftësinë të largojë shpejt lagështinë dhe thahet shpejt, duke e bërë atë ideale për veshje sportive.

Tham Khảo Thêm:  Các thành phần cơ bản và ký hiệu ngữ pháp của một câu tiếng Anh

Pëlhura është e patretshme në ujë dhe thahet shpejt. Ndezshmëri e ulët, digjet vetëm kur është afër flakës dhe shuhet kur është larg flakës. Kur digjet plastika me erën e plastikës, hiri formohet në gunga që nuk mund të bluhen në pluhur.

Karakteristikat e pëlhurës elastik të ftohtë
Karakteristikat e pëlhurës elastik të ftohtë

Avantazhet dhe disavantazhet e materialit material të ftohtë

Rrobat e bëra nga material elastik i ftohtë janë jashtëzakonisht të ftohta dhe të rehatshme për t’u veshur, kështu që shumë njerëz e zgjedhin këtë pëlhurë për veten dhe familjet e tyre.

Avantazhet dhe disavantazhet e materialit të ftohtë
Avantazhet dhe disavantazhet e materialit të ftohtë

Përparësitë e pëlhurës elastik të ftohtë

– Pëlhura me estetikë të lartë: Për shkak se pëlhura e ftohtë spandex është e butë, e lëmuar dhe nuk heq qime, ka një estetikë jashtëzakonisht të lartë, shumë e përshtatshme për qepjen e rrobave të modës, veshjeve sportive për meshkuj dhe femra.

– E qëndrueshme: Për shkak se material elastik i ftohtë përbëhet nga fibra sintetike, është veçanërisht i qëndrueshëm në ujë, inert ndaj dritës dhe rezistent ndaj mikrobeve, mykut dhe mikroorganizmave të tjerë.

– Ngjyra të pasura: Për shkak se materiali material elastik i ftohtë është i lehtë për t’u printuar dhe ngjyrosur, blerësit mund të zgjedhin nga një shumëllojshmëri ngjyrash dhe modelesh, kjo është arsyeja pse kaq shumë marka dhe marka veshjesh preferojnë të përdorin material elastik të ftohtë për produktet e tyre.

Pëlhura e ftohtë spandex ka një sipërfaqe të lëmuar, është e papërshkueshme nga uji, e vështirë për t’u ngjyrosur dhe thahet shpejt, kështu që është jashtëzakonisht e thjeshtë për t’u përdorur dhe mirëmbajtur.

– Krijoni një ndjenjë të lezetshme për përdoruesit: Pëlhurë e butë dhe e lehtë me material material elastik të ftohtë, me kapacitet jashtëzakonisht të lartë thithës të lagështisë, e ndihmon përdoruesin të ndihet gjithmonë rehat. Kjo është edhe arsyeja pse materiali i ftohtë përdoret gjerësisht në treg sot.

Disavantazhet e materialit elastik të ftohtë

Thithje e dobët e djersës: Për shkak se material elastik i ftohtë nuk është bërë nga fibra natyrale pambuku, ai nuk thith djersën si dhe materialet e pambukut.

Rezistencë e dobët ndaj nxehtësisë: Pëlhura e ftohtë elastik ka rezistencë të dobët ndaj nxehtësisë. Mbi 180 gradë Celsius, pëlhura do të degradohet, dhe në 200 gradë Celsius, ajo do të shkrihet.

Klasifikimi i pëlhurave të ftohta elastik

Aktualisht, në tregun e pëlhurave të veshjeve, ekzistojnë 4 lloje të njohura dhe më të përdorura të materialit të ftohtë: material elastik i ftohtë me dy drejtime, 4 drejtime, material i ftohtë korean dhe tajlandez.

Pëlhurë elastik e ftohtë me dy drejtime

Materiali i ftohtë i dyanshëm është një pëlhurë që mund të shtrihet vetëm horizontalisht. Çmimi i pëlhurës elastik të ftohtë me dy drejtime është i lirë, i qëndrueshëm dhe nuk shtrihet ose ulet pas një periudhe të gjatë përdorimi. Elasticiteti i materialit të ftohtë me dy drejtime është më i ulët dhe rrudhet lehtësisht se sa pëlhura me katër drejtime.

Pëlhurë elastik e ftohtë me dy drejtime
Pëlhurë elastik e ftohtë me dy drejtime

Pëlhurë elastik e ftohtë me 4 drejtime

Pëlhura e ftohtë elastik me 4 drejtime është një pëlhurë që mund të shtrihet si horizontalisht ashtu edhe vertikalisht. Prandaj, shtrirja e pëlhurës është shumë e mirë. Pëlhura e ftohtë elastik me 4 drejtime është mjaft e butë, përdoruesi nuk do të ndihet i pakëndshëm. Për shkak se është një pëlhurë shtrirjeje me 4 drejtime, pëlhura është shumë e lehtë për t’u varur pas një kohe të gjatë përdorimi nëse nuk lahet dhe ruhet siç duhet.

Tham Khảo Thêm:  Football Strike Mod Apk v1.38.3 (Không giới hạn tiền và tiền mặt)
Pëlhurë elastik e ftohtë me 4 drejtime
Pëlhurë elastik e ftohtë me 4 drejtime

Pëlhurë elastike koreane e ftohtë

Pëlhura koreane e ftohtë elastik është një pëlhurë e prodhuar nga kombinimi i fijeve poliamide (najloni) ose poliestër me fijet Spandex, me përmasat përkatëse zakonisht 80% Poliester dhe 20% Spandex, por mund të jetë gjithashtu 83/17 ose 85/15 në varësi të ujit të produktit. kërkesat e rezistencës dhe zgjatjes. Në Vietnam, material elastik i ftohtë korean përdoret shpesh për të prodhuar rroba banje.

Pëlhurë koreane elastik e ftohtë
Pëlhurë elastike koreane e ftohtë

Pëlhurë tajlandeze elastike e ftohtë

Pëlhura tajlandeze elastike e ftohtë është një pëlhurë me një sipërfaqe me shkëlqim, mjaft e butë, e trashë, më pak e rrudhosur, higroskopike dhe shumë ajrosëse. Veçanërisht, pëlhura është veçanërisht e ftohtë, e lehtë dhe nuk ngjitet në lëkurë kur djersitet si pëlhura të zakonshme material elastik.

Pëlhura tajlandeze elastike e ftohtë është e endur nga fije poliesteri ose najloni, me 3-5% material elastik të shtuar në procesin e thurjes për të rritur shtrirjen dhe elasticitetin e pëlhurës.

Për shkak se pëlhura përbëhet nga fibra të bëra nga njeriu, është jashtëzakonisht e qëndrueshme, me absorbim të ulët të ujit dhe shumë frymëmarrje. Megjithatë, për shkak se pëlhura është bërë nga fibra të bëra nga njeriu, ajo nuk mund të thithë djersën, dhe në të njëjtën kohë thith nxehtësinë, kështu që ndonjëherë do të sjellë një ndjenjë nxehtësie tek përdoruesi.

Pëlhurë tajlandeze elastike e ftohtë
Pëlhurë tajlandeze elastike e ftohtë

Sa kushton material elastik i ftohtë?

– Çmimi me material elastik i ftohtë me 4 drejtime – pesha 3m6, madhësia 1m6 (e specializuar për qepjen e rrobave të banjës, veshjeve sportive, pizhame,…) Pëlhura është e butë, e lëmuar, ka elasticitet të mirë dhe qëndrueshmëri të shkëlqyer të ngjyrave. Çmimet variojnë nga 65,000 deri në 70,000 VND/kg.

– Çmimi me material elastik i ftohtë me dy drejtime – Pesha: 4m, gjatësia: 1m8. Materiali kryesor është fibra poliester, e cila përdoret për të qepur rroba sportive dhe uniforma shkollore. Ka një sipërfaqe jashtëzakonisht të lëmuar dhe veti të shkëlqyera antibakteriale. Çmimet variojnë nga 54,000 deri në 58,000 VND/kg.

Ku të blini material elastik të ftohtë?

Materiali ilastik i ftohtë është mjaft i popullarizuar, kështu që mund ta blini atë në internet ose të shkoni në dyqanet e pëlhurave për të blerë material elastik të ftohtë.

Blerja në internet ju kursen kohë dhe përpjekje, por nuk garanton cilësinë që dëshironi. Prandaj, këshillohet të zgjidhni kanale shitjesh me reputacion, në shkallë të gjerë me reagime të mira nga klientët.

Nëse blini pëlhurë direkt në dyqanet e pëlhurave, tregjet e pëlhurave, do të jeni në gjendje të prekni cilësinë me duart tuaja dhe sigurohuni që të blini madhësitë më të kënaqshme të pëlhurave. Disa tregje pëlhurash me reputacion që shesin material elastik të ftohtë në qytetin Ho Chi Minh: tregu Tan Binh, tregu Tan Dinh, tregu Soai Kinh Lam, tregu Ban Co, etj.

Si të identifikoni material elastik të ftohtë

Për të identifikuar se cili është material elastik i ftohtë, mund të mbështeteni në 3 metodat e mëposhtme: sensi, temperatura dhe uji.

Pëlhurë e ftohtë material elastik 2
Pëlhurë e ftohtë material elastik 2

Duke u mbështetur në shqisat

Ne mund të ndjejmë butësinë dhe butësinë e pëlhurës në prekje. Sipërfaqja e pëlhurës është me shkëlqim, me një shkëlqim të lehtë. Kur shtypet shumë, pëlhura do të rrudhet shumë pak dhe do të kthehet shpejt në formën e saj origjinale. Për më tepër, kur thahet pëlhura në diell, ne mund të shohim njëtrajtshmërinë e pëlhurës.

Tham Khảo Thêm:  TOP 7 bài văn Tả bạn đang học bài – Tập làm văn lớp 5 – Download.vn

Në bazë të temperaturës

Pëlhura e ftohtë material elastik digjet shumë dhe do të digjet sapo të hiqet nga flaka. Hiri do të jetë në formë gunga që nuk mund të pluhurizohen. Pëlhura kur digjet do të ketë erë si plastikë që digjet, sepse përbërësi kryesor i pëlhurës është poliesteri.

Bazuar në përshkueshmërinë e ujit

Materiali ilastik i ftohtë është i papërshkueshëm nga uji, kështu që ju mund të përdorni ujin për të identifikuar materialin e ftohtë. Kur derdhni ujë në pëlhurë, shpejtësia e përthithjes është shumë e ngadaltë dhe laget vetëm nga njëra anë.

Aplikimi i pëlhurës elastik të ftohtë

Pëlhura e ftohtë elastik përdoret gjerësisht në jetën e përditshme. Pëlhura e ftohtë elastik përdoret në shumë lloje veshjesh për shkak të përbërësve dhe avantazheve të jashtëzakonshme që ka kjo pëlhurë.

Veshjet e grave: Për shkak të sipërfaqes së ftohtë, të lëmuar, të ftohtë të pëlhurës së ftohtë elastik, është shumë e popullarizuar në mesin e grave që të qepin veshje shtëpie, këmisha nate, pizhame, bluza, uniforma…

Për shkak të vetive të tij të forta për të hequr lagështinë, përdoruesi mund të lëvizë dhe të ushtrojë lehtësisht pa u shqetësuar shumë për djersitjen.

– Përveç kësaj, pëlhura e ftohtë material elastik përdoret gjithashtu për të qepur mantelet, rroba të gjera për fëmijë.

Bluzë e ftohtë
Bluzë e ftohtë

Mënyra më e mirë për të ruajtur material elastik të ftohtë

Materiali ilastik i ftohtë është një pëlhurë elastike, kështu që nëse nuk mirëmbahet siç duhet, pëlhura shpejt do të ulet dhe do të shtrihet.

Pëlhurat janë shumë të ndjeshme ndaj nxehtësisë, prandaj mbajini ato në një vend të freskët larg rrezeve të diellit direkte. Për më tepër, kur hekurosni, mos përdorni nxehtësi të lartë.

– Pas larjes, shmangni shtrydhjen shumë të fortë të këmishës; Në vend të kësaj, thjesht paloseni dhe shtypni pëlhurën që të thahet. Kjo e mban pëlhurën nga varja.

– Mos lani rroba të bardha dhe shumëngjyrëshe së bashku.

– Shmangni lënien e pëlhurës në vende me lagështi. Kjo do të ndihmojë në mbajtjen e pëlhurës larg mykut dhe aromave.

Pëlhura e ftohtë material elastik favorizohet nga shumë njerëz për shkak të shumë përparësive të saj të jashtëzakonshme si estetika e lartë, qëndrueshmëria e mirë dhe komoditeti për përdoruesit. Shpresojmë që me ndarjen e mësipërme, lexuesit të kenë kuptuar më shumë se çfarë është material elastik i ftohtë dhe pse kjo pëlhurë është kaq popullore.

Pëlhurë e këmishës së shkollës Pëlhurë pambuku pambuku Pëlhurë për këmbët e gaforres Pëlhurë xhins Pëlhurë dantelle Pëlhurë rërë e salduar Pëlhurë elastike e ftohtë Pëlhurë bambu Pëlhurë kadife Pëlhurë kashmiri Pëlhurë saten pa shkëlqim Pëlhurë modale Pëlhurë borip Pëlhurë kovë Pëlhurë viskoze Pëlhurë mëndafshi e salduar saten Pëlhurë mëndafshi byrynxhyk Pëlhurë Tencel Çfarë është khaki pëlhurë Pëlhurë Organza Pëlhurë Spandex Pëlhurë xhinse

Hy vọng thông qua bài viết Vải Thun Lạnh Là Gì ? Đặc điểm, ứng Dụng, Cách Nhận Biết Cakhia TV trang web trực tiếp bóng đá miễn phí sẽ giúp ích được quý bạn đọc.

Related Posts

Cảm nhận về vẻ đẹp tâm hồn của nhân vật trữ tình trong bài thơ

Đề bài: Cảm nhận về vẻ đẹp tâm hồn của nhân vật trữ tình trong bài thơ Chiều tối Cảm nhận về vẻ đẹp tâm hồn của…

Câu chuyện về nhà học giả Naropa

Theo chân Tilopa, ngay cả đại học giả Naropa cũng phải trải qua muôn vàn khó khăn. Như chúng ta đã thấy trước đây, Naropa gặp Tilopa,…

Suboi là ai? Tiểu sử, sự nghiệp, đời tư nữ rapper tài năng

Nhắc đến nhạc rap Việt không thể không nhắc đến cái tên Suboi. Nổi lên từ thập niên đầu tiên của thế kỷ 21, Suboi mang đến…

integrated circuit là gì? Phân loại, cấu tạo và công dụng

Chắc hẳn bạn đã ít nhiều nghe đến thuật ngữ IC. Đây là từ viết tắt của cụm từ tiếng Anh Integrated circuit. Tuy nhiên không phải…

Kể hoặc đọc lại một câu chuyện (bài thơ, bài văn) về một vận động

1. Đồ sưu tầm: Hoàng Xuân Vinh (sinh ngày 6 tháng 10 năm 1974 tại Thành phố Sơn Tây, Hà Nội) là vận động viên bắn súng…

Quần jockstrap là gì? Chia sẻ những mẫu quần jockstrap đình đám

Quần jockstrap là một kiểu quần được thiết kế vô cùng độc đáo giúp nam giới trở nên sexy và quyến rũ hơn. Tuy nhiên kiểu quần…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *